Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Circuit electronic cateter


Vizitator gabicis

Postări Recomandate

Vizitator gabicis

Am nevoie de ajutor, si nu stiu la care rubrica sa postez:Sunt medic si avem niste instrumente chirurgicale (catetere) care au durata limitata de utilizare (24 ore). Circuitul electronic al cateterului se poate vizualiza cu usurinta, iar un informatician mi-a spus ca exista un condensator "limitator de timp" care impiedica utilizarea acestuia peste 24 de ore. Este adevarat ? Exista astfel de condensatoare ? Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am nevoie de ajutor, si nu stiu la care rubrica sa postez:Sunt medic si avem niste instrumente chirurgicale (catetere) care au durata limitata de utilizare (24 ore). Circuitul electronic al cateterului se poate vizualiza cu usurinta, iar un informatician mi-a spus ca exista un condensator "limitator de timp" care impiedica utilizarea acestuia peste 24 de ore. Este adevarat ? Exista astfel de condensatoare ? Multumesc.

Daca e un condensator atunci problema o gandesc a fi urmatoarea:Atunci cand se foloseste se activeaza un buton care alimenteaza montajul, care are ca sursa de energie acel condensator(sau baterie?), sursa de energie fiind dimensionata pt a rezista 24ore.
Link spre comentariu
Vizitator tyc

Banuiesc ca acele catetere sant niste chesti care se implanteaza in organism si nu se pot steriliza ;probabil de aceea durata de viata e limitata la 24 ore .O scurta descriere a rolului si ceva poze sant de folos ;de asemenea este un subforum pt tehnica medicala ,cred ca cei de acolo vor fi de mai mult ajutor.Exista si in alte domenii produse cu durata de viata limitata :senzori inteligenti de aciditate -1...3 ani . Din considerente de marketing .

Link spre comentariu

Cateterle cu pricina la ce le utilizati si la ce anume le conectati ?

De regula aceste catetere le folositi ptr o punctie a unui vas de sange iar de acolo fie mergeti pina undeva cu un electrod fie faceti alte masuratori ( in cardiologie se utilizeaza postoperator pentru paceing temporar dupa o operatie pe cord deschis - pentru a preveni anumite complicatii ).

 

O poza ne-ar fi de folos .

 

Da , exista asa zisele supercondensatoare care au timpi de inamagazinare a energiei de sute de ori mai mari decat condensatorii clasici .

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_d ... _capacitor

 

Un asemenea condensator poate fi dimensionat sa mentina energia vreme de 24 de ore mai ales ca nu aveti nevoie de curent ci de tensiune.

 

Uneori , citirea cateterelor se face inductiv . Un magnet mic actioneaza un senzor Hall iar acesta activeaza mecanismul de transmisie - receptie al cateterului.

 

Sunt multe tipuri constructive de catetere.

 

Problema este pusa gresit de la inceput .

Din natura hazardului am oarece tangente cu cardiologia interventionala si cu cateterismul . Iata de ce , trebuia sa spuneti in ce domeniu activati si ce tip de cateter este . Stiti f bine ca mentinerea peste o anumita perioada a unui cateter intr-o zona poate duce la reactii alergice , inflamatii ale vaselor de sange care pot duce la formarea de trombi ( asta daca nu se administreaza medicatie anticoagulanta - si aici e cu dus si intors crescand riscul de AVC sau hemoragii interne )...... Acea limita de 24 de ore nu a fost pusa doar pentru a fi pusa ci a fost pusa in urma unor studii .

 

Va rugam reveniti cu mai multe detalii.

Link spre comentariu
Vizitator gabicis

Cateterul respectiv are proprietatea de a incalzii tesuturile la o anumita temperatura, ex 70 grade, cu scopul de a produce o ''arsura'' si a intrerupe un anume fascicul muscular din interiorl inimii etc. Sa vi-l imaginati ca produce acelasi efect ca un aparat de cauterizat "negii" de pe piele. Se introduce intr-un generator care poate modifica temperatura delivrata si wattajul dorit ex: 60 de grade si 40 de wati sau 70 grade si 70 de watti.

Link spre comentariu
Vizitator gabicis

Ce inseamna simplu de rezolvat ? Adica, se poate elimina din circuit ? Fara sa afecteze functionalitatea acestuia ? Scopul pentru care producatorul a pus valabilitatea de 24 ore este ca spitalul sa cumpere de la el cat mai multe sonde pe care insa sa nu le poata refolosi. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu

Pe SMD scrie 93C56WP.

Eexact ce am banuit.Acum trebuie sa cauti pe cineva care are interfata sa citeasca memorii 93C56.Desfaci un aparat din asta nou si apoi ii citesti memoria.Salvezi fisierul asta .Dupa folosinta se rescrie in memorie si ar trebui sa mearga iar.Daca ai fi din Oradea te-as ajuta cu toata placerea.Ia legatura cu userul Toni Marginean,este din cluj si te va ajuta.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări