Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina de spalat WHIRLPOOL FL 5105


Postări Recomandate

Aș recomanda pe viitor să faceți pozele afară, sau măcar la lumină naturală, nu cu blitz-ul telefonului.Sunt multe amănunte care se pierd din cauza unei poze nereușite. Și mici amănunte fac diferența de multe ori....

Într-adevăr, se pare că acel condensator ar fi cam umflat, după felul în care reflectă lumina.

Link spre comentariu

am reușit și cu butoanele....

dar aceeași problemă, apa nu ajunge în cuvă, apa ce intră o evacuează direct..

am mai încercat diferite programe, 1-2-3... am pus temperatura cea recomandată...reajung la prima problemă...

nu este în parametrii...

ce controlează intrarea apei în cuvă, ce anume o condiționează?

Link spre comentariu

simptome:

- intră apa dar o scoate pe toată, cam 5 minute, apoi oprește pompa de intrare și rămâne așa.

- nu avansează nici un program, am testat 6-7-8-9-10 , am lăsat pe fiecare cam 45-60 de minute.

- doar centrifugarea este activă.

 

 

"Pompa" de intrare este un electroventil. Sa inteleg ca merge si pompa de evacuare simultan cu admisia apei? Eu n-am intalnit niciodata la FL-uri treaba asta. Nu cumva furtunul de evacuare sta prea jos (oricum el iese pe la baza masinii) si apa care intra se scurge in evacuare? Pai cum sa avanseze vreun program daca ea nu se umple cu apa? La FL-uri am intalnit de cateva ori contacte proaste la mufa cu fire subtiri ce intra in presostat, dar atunci nu ia apa, da comanda scurta electroventilului, apoi merge pompa de evacuare doua minute si masina se opreste.

Editat de ervinen
Link spre comentariu

Furtunul de evacuare trebuie să fie prevăzut cu o buclă cu înălțimea de minim 50cm față de pardoseală, fiindcă altfel apa nu poate fi menținută în cuva mașinii.Pompa evacuează forțat apa din cuvă la comandă, dar dacă furtunul de evacuare este lăsat la nivelul solului, apa nu poate fi reținută de cuvă și curge liber.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Revin la maşina de spălat...

Ieri am programat, cum am tot făcut, lunar, igienizarea cu un plic bicarbonat şi 50-100 ml oțet pus în sertar, pus maşina la programul 6, 60 de grade temperatura, 600 rotații...

A alimentat cu apa necesară, s-a învârtit ceva a ajuns la jumătatea programului apoi după un timo, 10-15 minute a verificat şi făcea un zgomot ciudat, ca un releu rămas anclanşat, mirosea a ebonită arsă şu nu mai continua...

Am dat pe programul D, evacuare apă, la fel la stop, la fel...

Ce să veric, pompa sau altceva?

Link spre comentariu

Pompa de evacuare e de obicei jos, într-un colț al mașinii. Pe fața mașinii există la orice mașină un capac de vizitare, ce se poate deșuruba, acolo se intervine pentru curățare periodică sau eliminarea obiectelor căzute accidental din buzunarele hainelor (monezi, agrafe, semințe..).Astfel se poate vedea dacă este blocată, fiindcă turbina pompei devine accesibilă după scoaterea capacului frontal.Atenție, trebuie să puneți o tavă sub capac, fiindcă apa rămasă în cuvă va curge pe jos...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări