Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

bec spart


Vizitator boierescu

Postări Recomandate

Vizitator boierescu

o alimentez doar la nevoie, deci prefer sa alimentez cu 9 V de la baterie, deci curent continuu. m-ar avantaja mult un corcuit mai simplu, deci cu tranzistoare, rezistente, condensatoare...etc. becul are puterea celor care se gasesc in comert. multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Posted Image

 

Nestiind curentul prin bec am facut un mic artificiu(las curentul sa treaca prin baza lui T1). Ar trebui sa nu fie problema cu bec cu curent de pana la 0.5A (nu cred ca e cazul de mai mult, fiind alimentat la baterie). Circuitul se bazeaza pe intreruperea circuitului cand becul este spart(si se arde) sau furat.

 

Pentru tranzistori, BD135 sau BD137 sau BD139(ultimul cred ca se gaseste mai usor).

Rezistentele R1 si R2 1K, 1.2K, 1.8K, ce gasesti prin zona, oricare.

Ondulat sunt firele care merg la becul de afara(B1).

N-ar trebui sa coste mai mult de 2 lei toate cele 4 piese.

 

Ma gandesc ca optional se poate inlocui becul(oricare dintre ele sau ambele) cu 2 led-uri albe in serie. Ledurile sunt mai greu de spart si, eventual, mai greu de furat daca sunt bagate in ceva. Pentru 20mA prin ele R3 sa fie cam 180 ohmi.

 

 

Ca fapt divers, care este mai exact rolul luminii? Inteleg ca daca se alimenteaza din baterie este folosita mai... ocazional.

Link spre comentariu
Vizitator boierescu

multumesc mult. maine ma voi apuca sa le "asez" sper sa reusesc. daca am inteles bine, B2 va sta stins, adica tensiunea in el va fi zero, pana cand B1 la lipsi sau va fi ars/spart.

Link spre comentariu
Vizitator boierescu

l-am facut intocmai. singura problema este ca becul de rezerva, sa ii spun asa, se alimenteaza cu aproximativ 4 volti in momentul scoaterii din circuit a becului principal, deci da un randamnent mai scazut. dar este ok. solutia ar fi sa pun acolo un bec de 4,5 V. sistemul este foarte bun, si va multumesc mult pentru efortul depus pentru a ma ajuta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări