Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

eoliana mea de 2,5kw


Postări Recomandate

Vizitator tibiatg

acum trebuie sa imi cer scuze ca am deschis subiectul cu CP-ul , dar nu doream decat sa se aproximeze corect unitatile de masura.pt. ca , intelegind gresit , unii nu se apuca sa faca nimic iar altii sunt prea entuziasti si pe urma le piere cheful.deci daca se poate renunta la, deja prea multe explicatii pe aceasta tema ,cred ca ar fi de preferat pt. cei interesati de adevaratul subiect .nu stiu daca ati vazut careva , dar cautind pe siteuri am dat de o idee interesanta pt. pale de eoliana.un tub de canalizare , de plastic si de diametru mai mare (120-200mm) , taiat longitudinal dar nu in linie dreapta.dintr-un singur tub scoti trei pale super. daca mai gasesc siteul o sa pun un link.

Link spre comentariu

Eu zic ca in o ora ai facut 3 palete cu o freza de 1,2--1,5kw folosind pantograful ...ca sa nu zic ca poti face cu 2 sau 3 freze (capete) deodata....macar ies 100% la fel dar cum bine ai spus fiecare stie pe al lui .

parerea mea ca daca faci matritele pentru pale si le fabrici din fibra de sticla, pe care apoi le umpli cu spuma poliuretanica (palele) pe intrerior, e varianta cea mai productiva , usoara, si estetica, tinand cont ca palele le poti face colorate din start cu tonere de la imprimantele laser. Colorarea rasinii este testata demult de catre mine si o folosesc in continuare..
Link spre comentariu

Eu zic ca in o ora ai facut 3 palete cu o freza de 1,2--1,5kw folosind pantograful ...ca sa nu zic ca poti face cu 2 sau 3 freze (capete) deodata....macar ies 100% la fel dar cum bine ai spus fiecare stie pe al lui .

parerea mea ca daca faci matritele pentru pale si le fabrici din fibra de sticla, pe care apoi le umpli cu spuma poliuretanica (palele) pe intrerior, e varianta cea mai productiva , usoara, si estetica, tinand cont ca palele le poti face colorate din start cu tonere de la imprimantele laser. Colorarea rasinii este testata demult de catre mine si o folosesc in continuare..
Nu e rea ideia eu ma gandeam de mult la asta, dar cum fac sa fie golul din interiorul palei?In plan matrita vroiam so fac din polistiren expandat acoperit cu plasa de fibra sticla si straturi de rasina dar am aflat ca rasina se incalzeste si topeste polestirenul. acum nu stiu care armai fi solutia?
Link spre comentariu

deci daca se poate renunta la, deja prea multe explicatii pe aceasta tema ,nu stiu daca ati vazut careva , dar cautind pe siteuri am dat de o idee interesanta pt. pale de eoliana.un tub de canalizare , de plastic si de diametru mai mare (120-200mm)

poti sa renunti din start la ideea asta fara prea multe explicatii , sau daca nu intreaba-l pe arcadius.spor
Link spre comentariu

Rasina dizolva polistirenul ce e si mai rau.dar daca acoperi cu folie de aluminiu eu cred ca se rezolva problemaInsa partea neplacuta in acest caz este ca de fiecare data trebuie sa prepari palele de la 0Pe cand daca ai o matrita care sa iti faca elicea din 2 bucati separate, pe care apoi le unesti singur cu aceiasi rasina si fibra-obtii elicea goala pe dinauntru pe care o poti umplea cu spuma. Desigur trebuie ca sa fie incastrata in matrita finala ca sa nu se deformese in timpul itaririi spumei. Este foarte simplu de realizat acest lucru. Poti folosi matrite de unica folosinta din gips sau unele permanente din beton armat. dupa aceia poti scoate pe banda rulanta produsul.

Link spre comentariu

Nu e rea ideia eu ma gandeam de mult la asta, dar cum fac sa fie golul din interiorul palei?In plan matrita vroiam so fac din polistiren expandat acoperit cu plasa de fibra sticla si straturi de rasina dar am aflat ca rasina se incalzeste si topeste polestirenul. acum nu stiu care armai fi solutia?

Urmareste pe youtube cum se fabrica diverse din fibra (ambarcatiuni ,barci de nadit ,etc) si afli . Nu se face toata pala dintr-o data : prima data se face o fata cu bordul de atac al palei si dupa cealalta fata (interioara).Se practica gauri in fata interioara dupa care se lipeste de partea cu bordul de atac si se intareste cu fasii de stratimat . Prin gaurile practicate anterior se baga spuma ,iar surplusul de spuma se taie cu un cutter ci o lama noua ,nefolosita . Posibil ca rasina sa atace spuma intarita, se izoleaza spuma si se toarna rasina pe stratimatul asezat in gauri .. Matrita se face din fibra de sticla pt matrite (exista asa ceva ,e diferita de fibra obiectului finit) pe un cadru metalic ,se foloseste gelcoat care se coloreaza cu pigmentul de culoare dorit . Intereseaza-te cum se lucreaza cu demulant -alcool polivinilinic . Matrita respectiva,folosind demulant se poate folosi de mai multe ori.Pt inceput realizeaza obiecte mici pana i-ti faci mana . Turnarea in curte ,sub un acoperis -spre deosebire de turnarea magnetilor unde suprafata de evaporare e relativ mica aici suprafata e mare si daca e spatiu inchis si neventilat puternic =>greata,varsaturi ,numai dureri de cap e inca bine . Mai tarziu poti sa faci si din fibra de carbon (adevarate) ,stratimatul de carbon e scump .
Link spre comentariu

Matrita se face din fibra de sticla pt matrite (exista asa ceva ,e diferita de fibra obiectului finit) pe un cadru metalic ,se foloseste gelcoat care se coloreaza cu pigmentul de culoare dorit . Intereseaza-te cum se lucreaza cu demulant -alcool polivinilinic . Matrita respectiva,folosind demulant se poate folosi de mai multe ori.Pt inceput realizeaza obiecte mici pana i-ti faci mana . Turnarea in curte ,sub un acoperis -spre deosebire de turnarea magnetilor unde suprafata de evaporare e relativ mica aici suprafata e mare si daca e spatiu inchis si neventilat puternic =>greata,varsaturi ,numai dureri de cap e inca bine . Mai tarziu poti sa faci si din fibra de carbon (adevarate) ,stratimatul de carbon e scump .

Multumesc pentru informatii incerc sa fac mai multe matrite pentru pentru diferite dimensiuni de pale , cred ca matrita so fac tot dintropala de lemn.
Link spre comentariu

Chiar daca e mai mult de munca,tot lemnul cred ca e mai ieftin;apropo de lemn,cam ce ar merge folosit?De exemplu,salcamul e bun?

NU e f greu, normal bradul este cel mai usor dar din cauza fibrelor si a nodurilor e f greu de prelucrat . mai usor de prelucrat decat teiul alceva nu vad.Tare as fi vrut sa am palele din fibra de sticla umplute cu spuma sunt sigur ca puteau fi cele mai bune din cauza ca sunt usoare si se vor acelera in vant f rapid .
Link spre comentariu

mai usor de prelucrat decat teiul alceva nu vad.Tare as fi vrut sa am palele din fibra de sticla umplute cu spuma sunt sigur ca puteau fi cele mai bune din cauza ca sunt usoare si se vor acelera in vant f rapid .

ba da este un arbore care e importat din asia , paulownia se cheama , au inceput chiar de pe timpul lui ceasca si romanii sal creasca la noi in romania ,lemnul e foarte usor chiar mai muso decat teiul , e foarte rar la fibra , din el se fac paletele de tenis de masa .
Link spre comentariu

Arcadius cat cantareste o pala din lemn ca cele din poze? eu am facut din teava patrata si platbanda un schelet care urmeaza infasutat in fibra si rasina, estimez ca vor iesi la circa 5 kg de aripa la 1,4 metri! oricum trebiue sa fac altele ca le-am sudat ca berbecu neasigurat si s-au modificat unghiurile! sa fie prea grele?

Link spre comentariu

Paleletele de ping-pong nu stau in ger si in ploaie.

Pt creearea negativelor ,binenteles o pala de lemn se foloseste . Suportul de metal pt matrita e din tevi,fier beton sau ce se mai gaseste iar dupa ce e sudat in forma aproximativa a matritei se copiaza modelul cu fibra de sticla . Pt realizarea rezervoarelor de motocicleta din fibra de sticla (rezervoarele sant goale pe dinauntru) :

Se acopera rezervorul bine degresat cu demulant ; se acopera cu fibra si rasina ,totul intr-o punga de plastic care se videaza .

Dupa intarirea partiala(schimbarea culorii rasinei din verde in galbui si efect exoterm) se desprinde punga cu grija ca fibra nu e total intarita si se taie in doua cu cutterul (si vreo 5 lame) si deprinderea jumatatilor cu pene de lemn.

Cele doua cochili rezultate sant matrita viitorului rezervor care vin lipite cu fasii de stratimat de suportul metalic confectionat intre timp .E foarte important ca cochiile sa fie rigide inaintea fixarii pe suport iar pt aceasta se foloseste aplicarea unui al doilea strat/al treilea strat exterior de stratimat .

Dupa realizarea matritelor ,se finiseaza pana la stadiul de luciu oglinda ,se degreseaza si se toarna demulant care se intinde pe toata suprafata intr-un strat uniform .Dupa ce acesta se usca se toarna gelcoat colorat cu pigment si se intinde pe toata suprafata .Se imbraca toata suprafata cu stratimat si se umezeste cu rasina . Rasina se intinde si se preseaza stratimatul cu o rola cu surub . Dupa ,cat e verde se imbraca in nailon iar marginile se sigileaza cu scoci. Se videaza si se lasa la intarit (nu prea mult ca trebuie extrasa din forma) .

Aceelasi procedeu se poate aplica si pt pale .Pala-model trebuie lacuita si lustruita si cat de perfecta,toate palele vor avea caracteristicile dimensionale ale acesteia .

Pt materiale http://www.polydis.ro/produse.php?id=132

Link spre comentariu

tyc , treso dai tu cu contrele , da sa stii ca nici teiul nu sta in ploaie si ger , ce naiba vorbim ca sa ne aflam vorbind , toate palele se trateaza, uleiuri lacuri vopsele ,sau tu nu ai auzit ca sa inventat vopseaua , sa numi spui ca palele tale sunt din lemn si nu le-ai tratat cu nimic si inca merg ca noi, dupa 5 ani. :ciuda: pentru pale mai mici de 1,5m cred ca urmatoarea idee ar fi buna .referitor la mulaje mia venit ceva prin cap ,sper sa ajute poate pe unii , daca polistirenul e atacat de rasina , atunci sa folosim alta solutie , cineva spunea invelirea lui in folie de aliminiu , nu stiu cat e de bun , undeva tot va aparea o fisura si intra rasina si sa dus totul de rapa , am putea sa executam pala din polistiren extrudat ,ca e mai rezistent, apoi sa il imbaiem in ceara , sau ceara cu parafina , un strat nu prea gros dar nici subtire cam 3mm apreciez ca ar fi suficient , la temperaturi reci se pot face modificari lustruiri ale cerii ,ajustari etc, apoi peste cera sa aplicam direct rasina cu fibra , dupa intarire , se baga pala in apa calda circa 80 grade si ceara se va topi astfel putem cu usurintza sa scoatem polistirenul din interior. pentru o noua utilizare.nu stiu dar sper ca ceara sa nu creeze probleme cu rasina , ca polistirenul .astept pareri despre ideea asta .spor la treaba .

Link spre comentariu

Ioi te!Lasa tresele si contrele . L-am anuntat pe costinium6 ce-l asteapta sa cumpere din timp smirghel ,manusi si masca. Cum spui ,pe undeva tot intra rasina . IAR3** Alouette avea palele din polistiren si era elicopter ;palele aveau bordul de fuga asa ascuti ca te taiai in iele . Merg si ceruite formele ,ceara fiind pe post de demulant dar aceasta trebuie lustruita .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări