Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine stie sa programeze ATMEL ?

Guest Vasile

Recommended Posts

• 3 weeks later...
  • Replies 26
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 1 month later...

eu am lucrat cu familia avr, in special cu ATmega8515. se programeaza simplu, serial.la mine pe site gasiti informatii despre programator hard si soft. Softul il scriu in avrstudio4.va astept cu intrebari.ps. nu ma intrebati de comunicatie pe rs232 pt ca inca nu am lucrat cu ea.

• 4 weeks later...
Guest lucian76

Cine ma poate ajuta si pe mine am construit un programator ptr pic18f84 si nu pot sa scriu nimic in el folosesc ic-prog cand verifica codul da eroare din prima linie

Guest lucian76

Am folosit o schema de programator din revista conexclub nr2/2003 JDM Programmer . pe calculator am instalat win xp daca selectez la Hardware settings / windows API cand scrie codul transferul este semnalizat de led , schema foloseste un integrat ULN 2803 ca buffer pentru date , dar pe microcontroler nu ramane nimic.

Guest lucian76

ok mersi dar rezultatul este acelasi.varianta ca programul scris sa fie gresita este exclusa am luat un fisier hex de pe cd care este anexat la cartea "Microcontrolere ptr totii". Eu foloseam ic-prog cu functia Compatibility din win xp.

Nu poti posta schema? Nu pot sa inteleg nici batut de ce ai avea nevoie de darlingtoane pentru a programa un PIC! Bietul de el aer nevoie de +5V si +12V (astea mai noi merg parca numai cu +5V) si atat ... Pentru ce darlington? Ca idee, http://www.covingtoninnovations.com/noppp/#CIR e o schema pentru programat PIC-uri. E buna, cu conditia sa ai doua surse (+12V si +5V). Daca vrei neaparat un buffer pentru date, probabil ca un '245 e excelent...