Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine stie sa programeze ATMEL ?


Vizitator Vasile

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 1 lună mai târziu...

eu am lucrat cu familia avr, in special cu ATmega8515. se programeaza simplu, serial.la mine pe site gasiti informatii despre programator hard si soft. Softul il scriu in avrstudio4.va astept cu intrebari.ps. nu ma intrebati de comunicatie pe rs232 pt ca inca nu am lucrat cu ea.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator lucian76

Cine ma poate ajuta si pe mine am construit un programator ptr pic18f84 si nu pot sa scriu nimic in el folosesc ic-prog cand verifica codul da eroare din prima linie

Link spre comentariu
Vizitator lucian76

Am folosit o schema de programator din revista conexclub nr2/2003 JDM Programmer . pe calculator am instalat win xp daca selectez la Hardware settings / windows API cand scrie codul transferul este semnalizat de led , schema foloseste un integrat ULN 2803 ca buffer pentru date , dar pe microcontroler nu ramane nimic.

Link spre comentariu
Vizitator lucian76

ok mersi dar rezultatul este acelasi.varianta ca programul scris sa fie gresita este exclusa am luat un fisier hex de pe cd care este anexat la cartea "Microcontrolere ptr totii". Eu foloseam ic-prog cu functia Compatibility din win xp.

Link spre comentariu

Nu poti posta schema? Nu pot sa inteleg nici batut de ce ai avea nevoie de darlingtoane pentru a programa un PIC! Bietul de el aer nevoie de +5V si +12V (astea mai noi merg parca numai cu +5V) si atat ... Pentru ce darlington? Ca idee, http://www.covingtoninnovations.com/noppp/#CIR e o schema pentru programat PIC-uri. E buna, cu conditia sa ai doua surse (+12V si +5V). Daca vrei neaparat un buffer pentru date, probabil ca un '245 e excelent...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări