Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Belele cu pidgin


ratza

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

TOTALLY OFFTOPIC:de ce sa fie nasol? aceasi simplitate, si randament, aceasi structura. atat ca incepe sa faca viata mai usoara si celor mai nepriceputi.eu slack-uiesc de la 8.1 incoace si pot spune ca fiecare versiune nou aparuta pt mine a fost binevenita.ce-i drept am un server ce-l folosesc de la versiunea 9 doar cu update-uri la httpd, mysqld si kernel evidentmie imi place ca server. si chiar si ca mediu desktop nu e rau. doar ca e mai greu pt novicice-i drept BSD il depaseste si cred ca o sa pun BSD dar as fi curios sa aflu ce te nemultumeste la slack... si ce schimbari negative ai vazut fata de vreo versiune precedenta

Link spre comentariu

cam de la v.10, adio gnome, ?i o gr?mad? de biblioteci anexate... lucru care cam pune semne de întrebare când compilezi ceva din surse!!!?tiu, se poate instala dropline, dar îngra?i aiurea installul cu câ?iva gigi pe care nu-i folose?ti chiar oricând!!?i dac? m? întrebi ce treab? ai cu gnome, zic doar 2 exemple: firefox ?i pidgin!!ambele au la dependin?e libr?rii gnome sau gtk, aka "gnome tool kit"!!!!pe lâng? asta, durerea cea mai mare: sunt aproape 20 de ani de când exist? slackware, ?i .tgz tot nu are mare idee de rezolvarea dependen?elor... toate celelalte arhive, aka .rpm, .deb ?i o serie de variante ale lor au la degetul mic treaba asta, numai .tgz e doar un pic mai de?tept ca banalul .zip sau .rar!!! :cry: pentru mine sunt motive serioase s?-l cam las în pace... ?i s? meditez serios la bsd.cred c-a r?mas singurul *nix care înc? te las? în pace s? configurezi 100% sistemul cum vrea mu?chiul t?u!!!

Link spre comentariu

phew, eu când compilam pe slackware contam c? /configure ?i /make "?tiu" unde s? se duc? s?-?i caute dependin?ele ?i unde s? pun? fi?ierele/directoarele rezultate dup? compilare...s-a întâmplat s? dau peste fi?iere de-astea f?cute cu picioarele, uneori c? m? zgând?rea s? compilez pachete concepute pentru suse sau debian, care au o structur? a directoarelor în / u?or diferit? de slackware... cel mai de kkt a fost perechea de la gyachi... n-am mai v?zut soft de linux s?-?i bage fi?iere ?i directoare direct în / !!! :ras: ce m? enerveaz? pe mine la .tgz-ul standard de slackware e c? aproape nu con?ine metadate despre con?inut, a?a c? s? faci ceva gen "apt-get install pidgin" pe slackware standard, adic? a?a cum îl iei de la pat, e un vis frumos... ?i de când se roag? fanii de el s? fac? ceva... de-aia au ap?rut distrourile derivate din slackware, gen zenwalk...aiuritor mi se pare la debian and co. c? din facilitate a devenit obliga?ie instalarea cu apt-get... te bazezi c? scripturile sunt corect scrise, dar dac? nu's, ?i habar n-ai de bash ?i de structura fi?ierelor ?i directoarelor, ai cam îmbulinat-o!!!vezi cazul ubuntu, superumflat de scripturi, dac? unul sau dou?, din alea mai importante are vre-o gre?eal?, moare, ?i dac? e vre-un script care trebuie rulat ca root, având în vedere c? ai drepturi de root temporare, ?i scriptul d? eroare, tre' s? stai ?i s? a?tep?i o vreme pân? "ai voie" s? rulezi iar scriptul...m? mai enerveaz? la debian modul absolut nestandard de compilare ?i mai ales instalare a kernelului ("nestandard" în compara?ie cu ce se recomand? pe kernel.org), ?i modul sucit r?u de instalare a driverelor accelerate, indiferent c? vorbim de nvidia sau ati...încep s? apreciez din ce în ce mai mult ideea de "linux from scratch"... la ?la m?car ?tiu cum trebuie s? fie structura /, ?i unde trebuie s? se afle fiecare fi?ier, important sau nu...practic, la ora actual? dac? ai chef s? înve?i linux, nu "înve?i linux", ci înve?i "numele_distribu?iei_folosite", diferen?ele între ele au devenit deja mult prea mari, singurul punct comun fiind sursele kernelului... spre deosebire de situa?ia de acum 5-8-10 ani... când trecerea de la una la alta era banal?...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

salut, on topic... nici la mine nu merge pingwin asta...... am sabayon... pare ca se conecteaza dar dispare ,ca si cum s-ar inchide singur...celelati imi zic ca intru si ies de pe mess.... :( pls help ca nu stiu ce sa ii fac. cum pot sa vad in procese daca lucreaza..??ca la win e simplu cu task manager..

Link spre comentariu

Bagi la server a?a:

scsa.msg.yahoo.com
Trebuie s? mearg? pe urm?. Dac? î?i crap? programul propriu zis, dezinstaleaz? ce ai, ?terge ?i fi?ierele de configura?ie, ia ultima versiune de pe www.pidgin.im ?i compileaz-o. Sau po?i încerca gyachi, o s?-?i plac? la nebunie cum arat? :crazy:
Link spre comentariu

De stabilitate nu pot s? zic nimic, pentru c? nu-l suport. Eu sînt cu pidgin, nevast?-mea cu gyachi. P?rerea mea despre ar?tarea aia de gyachi ?i-am mai zis-o: arat? de parc? a fost f?cut? de un desenator orb, beat muci, bolnav de parkinson ?i în prima lui zi de lucru.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator bogdanval

ca veni vorba de gyachi.... a reusit cineva sa-l instaleze pe debian?.. :sparge: eu dupa 'jdemii de './configure' imi tot zicea ca imi trebuie nus ce lib... (apt-get baga libu') iar ./configure, ..nu ai alt lib... si tot asa... :nebunrau: m-am lasat pagubas

Link spre comentariu

ca veni vorba de gyachi.... a reusit cineva sa-l instaleze pe debian?.. :sparge: eu dupa 'jdemii de './configure' imi tot zicea ca imi trebuie nus ce lib... (apt-get baga libu') iar ./configure, ..nu ai alt lib... si tot asa... :nebunrau: m-am lasat pagubas

Nu te l?sa p?guba? ?i instaleaz? toate libr?riile, tot a?a mi-a f?cut ?i mie. Dureaz? ceva dar va merge.
Link spre comentariu

î?i mai bag? idiotu' fi?ierele în / ???? :ras: a fost unicul soft care avea boala asta la compilare, dac? se compila ?i instala în alt? parte, tu?ea!!! :rade:P.S. mai nou, v?d c? degeaba trag kitul de instalare de messengereanu 9, c? d? eroare de decomprimare nsis. aka e belit pachetul!!!cel mai dubios e c? la fel p??esc ?i cu pachete de instalare vechi, de pe oldapps, aka mess 7 sau 8!!! :nebunrau: s-a mai lovit careva recent de treaba asta???(recent, adic? ultimele 2 luni...)

Link spre comentariu
Vizitator bogdanval

î?i mai bag? idiotu' fi?ierele în / ???? :ras: a fost unicul soft care avea boala asta la compilare, dac? se compila ?i instala în alt? parte, tu?ea!!! :rade:P.S. mai nou, v?d c? degeaba trag kitul de instalare de messengereanu 9, c? d? eroare de decomprimare nsis. aka e belit pachetul!!!cel mai dubios e c? la fel p??esc ?i cu pachete de instalare vechi, de pe oldapps, aka mess 7 sau 8!!! :nebunrau: s-a mai lovit careva recent de treaba asta???(recent, adic? ultimele 2 luni...)

sincer, nus... am vazut vreo 2 fisiere si un folder in / de care nu imi aduc aminte sa le fi vazut pe acolo... (si acu nu mai stiu cum ii zice -cind ajung acas' o sa vad). Nus ce vrei sa zici de treaba cu pachetele...

Nu te l?sa p?guba? ?i instaleaz? toate libr?riile, tot a?a mi-a f?cut ?i mie. Dureaz? ceva dar va merge.

.... :nas: da... sa vad daca mi-o mai veni cheful... intre timp am bagat pidgin (ultima vers. -totusi pacat ca nu are suport pentru voce...) si vad ca mere p contul de yahoo
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări