Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Corector RIAA cu E88CC


Postări Recomandate

Vizitator viobio

Da asa ar trebui dar in situatia mea, cele doua trafo "mititele" sunt montate direct pe sasiul preului linga ecc-urile de intrare iar firele originale di trafo vin lipite direct pe soclul tubului si pe mufele de intrare, (circa 4cm de cablu de la mufe la trafo si circa 5 cm de la trafo la grila ecc83. In rest cablul de la preu la bratul pickup-ului e original SME (al bratului) si este de ff buna calitate iar lungimea e de 80cm. Monura bratului permite ca legarea pe primar sa se faca balansat (doua fire "calde") iar ecranele cablului se leaga doar la sasiul preului (nu are legatura cu bobina dozei): un alt fir separat leaga sasiul pickup-ului de sasiul preului iar ecranul de la trafo vine legat la masa momtajului.De curiozitate, acea tatonare pentru gasirea valorii optime a condensatorului paralel cu 47K, fata de ce se regleaza sau cum?

Dozele de pick-up se vand cu specificatii ,de ex la Shure XM 97 se specifica o valoare de 47K si condensatorul intre 200pF si 300pF,daca nu se stiu aceste valori,se tatoneaza ,pentru un sound cit mai bun in toata banda audio.In timp am facut citeva preuri cu comutarea capacitatii si reziztentei care sunt in paralel cu doza,nu le mai pun pe aici ca nu intereseaza pe nimeni.Dv daca folositi o doza MC,trebuie sa montati condensatorii si rezistentele,in secundarul trafului ridicator.Cam asta ar fi ultimul preu pentru doza,cu selectarea rezistentelor si condensatorilor de incarcare,cite 6 pentru fiecare.E pe integrate dar comutarea se poate adapta si la tuburi.

post-176980-0-77887800-1460649237_thumb.jpg

post-176980-0-01044900-1460649258_thumb.jpg

post-176980-0-23368000-1460649286_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca va referiti la SRPP-ul meu (Anzai) sunetul este excelent (vorbesc acum ca si audiofil RAU) dar atentie la componente si alimentari. In principiu alimentarea era ca in atasament, eu am facut totul pe tuburi adica EZ81, ECC83 si EL36 + 2 drosele.... am sa revin cu poze, totul facut in aer.

Ascult doar vinil asa ca nu am mai facut alte selectoare de intrari etc.

 

Asteptam ceva poze cu acest proiect,cred ca in weekend fac acest 'anzai' pe un cablaj de test sa vad ce si cum suna.
Link spre comentariu

 

Daca va referiti la SRPP-ul meu (Anzai) sunetul este excelent (vorbesc acum ca si audiofil RAU) dar atentie la componente si alimentari. In principiu alimentarea era ca in atasament, eu am facut totul pe tuburi adica EZ81, ECC83 si EL36 + 2 drosele.... am sa revin cu poze, totul facut in aer.

Ascult doar vinil asa ca nu am mai facut alte selectoare de intrari etc.

 

Asteptam ceva poze cu acest proiect,cred ca in weekend fac acest 'anzai' pe un cablaj de test sa vad ce si cum suna.

http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstaerker/SRPP-VV/SRPP-VV.htm

Cam de la asta se pleaca...dupa care apar variatii pe aceeasi tema

interesant este si ceea ce au comentat unii inaintasi in ale srpp-ului Anzai:  http://forum.elektor.com/viewtopic.php?f=156010&t=2537920

 

Editat de victordascalescu54
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări