Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aparat sudura mono


Vizitator khristyan

Postări Recomandate

Vizitator khristyan

am un aparat de sudura in monofazic si vreau sa-i pun pe iesire diode din alea mari (CFR). Am inteles ca sudura in curent continuu este superioara celei in curent alternativ. Chestia e ca nu stiu exact cum se leaga diodele pe iesire. se leaga in punte ca si la alimentatoare ???

Link spre comentariu

da sudura in cc iese ceva mai bine ca cea in ca,dar nu pt toate metalele(aluminiu,parca,nu merge in cc)da,legi cele 4 diode ca la un alimentator de joasa tensiune,faci o punte redresoaresa fie puse pe radiatoare si sa se incadreze in tensiunea-amperajul aparatului de sudura

Link spre comentariu
Vizitator khristyan

aparatul meu nu are priza mediana, cat depre diode am 4 bucati din alea de CFR, asa ca nu stiu la ce amperaj rezista dar mi-a zis cuneva ca a vazut cu din-alea dar nu stie cum erau legate.

Link spre comentariu
Vizitator daniel_21g

k... nu am crezut ca e nevoie sa exemplifictransformatorul are mai multe trepte atat in primar cat si in secundar.... puterea maxima calculata e de aprox 8000w dar in realitate nu cred ca ajunge la atat...miezul e fier e facut din E si I iar bobinele sunt una langa alta in mijloc (are zgomot foarte mic) cand l-am calculat am vrut sa obtin un raport de transformare cat de cat constant ( la modificarea puterilor) asa ca am scos mai multe prize atatin primar cat si in secundar:0, 85, 105, 130, 160 si 180 spire in primar (cea de 85 era pentru situatia in care era tensiunea slaba... la noi la tara scadea mult, cateodata ajungea si la 160 Vin secundar :0, 25, 32, 42sarma este cu sectiune dreptunghiulara de 5*1.5 si de 2*10 in secundardiodele sunt 4 MARI cam 40-50 de mm in diametru se monteaza pe radiatoare printr-un surub de 16 si sunt 2 de un fel si doua de alt fel ca sa folosesti decat 2 radiatoare (doua permit trecerea curentului electric de la surub spre cablu, celelalte 2... invers) daca sunt toate la fel iti trebuie minim 3 radiatoare. Codurile lor nu le mai stiu... era ceva cu TY... iti pot spune saptamana viitoare cand ma mai duc pe la tara (dar nu cred ca asta e important, importanti sunt parametrii.da... sunt legate in puntedaca mai e ceva ... si stiu sa raspund... intreaba

Link spre comentariu
Vizitator daniel_21g

practic curentul creste mult in momentul in care se formeaza arcul electric intre electrod si piesa de sudat)

eu cred ca intensitatea e mare atunci cand nu se formeaza arc electric si electrodul se lipeste de piesa
Link spre comentariu

cauta cu google parametrii diodelor dupa cod,si vezi daca tin amperajul care apare cand electrodul se lipeste(puterea maxima e data de sarma din primar,sa spunem)cu o incarcare de 4Amm^2(dar aceasta poate ajunge pana la dublu chiar) ai 30A,la 220v inseamna 6,6kw(eventual ia 8kw ca referinta,ca miezul nu poate mai mult)in secundar cred ca poti obtine ~220A (adica 6,6kw/30v)calculele mele sunt mult simplificate si bazate pe parerile mele subiective,valoarea rezultata e strict orientativa,insa nu recomand subdimensionareadiodele ar fi bine sa fie peste 300Adaca tot ai pus prize in primar,de ce ai mai pus si in secundar? :smt003 poti regla direct din primar curentul de sudura,astfel eliminand comutarea din secundardaca ai un comutator(rotativ) zdravan,de vreo 50A il poti pune in primar,pt un reglaj mai usor(eu asa il am p-al meu,doar un comutator in primar)

Link spre comentariu

cine zice sa suprasolicite primarul? :Dpentru inceput,bobineaza primarul in asa fel incat pt puterea maxima in secundar acesta(tot primarul) sa fie dimensionat pt 220v(si mai face niste prize,pana acolo,asta pt problmele cu caderea de tensiune) apoi bobineaza in continuare 'treptele inferioare'.daca pune mai multe spire in primar,tensiunea din secundar scade,astfel scade si putereamie mi se pare mai practic un comutator decat sa mut cablul din secundar pe alta borna,insa fiecare face cum ii este mai usororicum la 6kw cu ce electrod sudezi? :rolleyes: (asta daca la un electrod de 2,5 nu sare siguranta de 10A)

Link spre comentariu

Sudura aluminiului si inox se face cu CC dar si bazic.In mod normal pt un electrod de 2,5 ai nevoie de 60-70A.Reglarea din primar e cea mai sanatoasa si sigura.Daca ai diode CFR alea is de 350 Asi eu am facutcu din astea,dar radiatoarele ocupa spatiu.Poti folosi si diode RA 125sau 225dar iti trebuie 6 pe in brat la punte.Caderea de tensiune intimpul suduri e de aproximativ15-20V.Aici depinde si de grosimea electrodului.Si nu uita sa pui condensatoare de 3-500microfarazi la 350V sin televizoarele vechi,ca un drosel de netezire e mai greu de facut. :smt006

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări