Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

AKAI ABTS-T1203


Postări Recomandate

Buna ziua tuturor , am o problema cu o boxa activa  AKAI ABTS-T1203.

Am gasit-o cu acumulatorul descarcat (8V).I-am pus acumulator nou dar acesta nu se incarca , led-ul indicator este stins , nu arata nici incarcare nici complet incarcat.

Am schema boxei si am identificat circuitul care ar trebui sa faca tensiunea de incarcare din cei 24V ai sursei.

Suspectez IC4 pe care scrie "R59" (pe schema "R58").Nu am idee ce e acest circuit.

Piesele din jur sunt ok la o prima verificare.

Sursa AKAI.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Atunci e foarte probabil dus integratul acela ce face funcție de sursă ,,buck,,.Poți renunța la el, filosind la încărcare un mic alimentator extern, reglat la 14,4V ce va încărca acumulatorul.Fiind setat pe tensiunea maxima de încărcare, nu mai are nevoie de circuit de decuplare. Se găsesc ușor astfel de alimentatoare dedicate încărcării acumulatorilor Pb   

https://m.vonmag.ro/produse/info/a0058223-pret-incarcator-acumulatori-plumb-acid-stationari-etansi-agm-vrla-sla-autodebransare-12v-1a-ted-electric?gclid=Cj0KCQjwr82iBhCuARIsAO0EAZw5BrUkdWOEXUUeeIRf6QqvKXd7UHoR71u25tc9gc0eQLiOl3tyOnwaAsR0EALw_wcB

Altă variantă presupune folosirea unei surse ,,buck,, separate de circuitul defect și alimentată din cei 24V ce alimentau integratul sursă decedat, sursă reglată la 14,4V de asemenea.Se găsesc surse dedicate, cu reglaj separat al tensiunii maxime și curentului de încărcare.

https://www.sigmanortec.ro/Modul-coborator-tensiune-si-amperaj-reglabil-XL4015-1-25-36VDC-0-5A-75W-p181619180?gclid=Cj0KCQjwr82iBhCuARIsAO0EAZyH_OZI0zuLb3R-9d9YrgaDnaWvzlJpSZl938c4dzfSS-pDmbywUEkaAu4FEALw_wcB

Link spre comentariu

Sunt surse în comutație ,,buck,,.Probabil  ceva comun, dar marcat aiurea...

Dacă marcajul e tip ,,custom,, adică nu e găsibil prin cataloage, se poate afla din legenda manualului service.La sfârșitul manualului e lista tuturor componentelor, sau așa ar trebui cel puțin.. 

Link spre comentariu
Acum 8 ore, iclub a spus:

Buna ziua tuturor , am o problema cu o boxa activa  AKAI ABTS-T1203.

Am gasit-o cu acumulatorul descarcat (8V).I-am pus acumulator nou dar acesta nu se incarca , led-ul indicator este stins , nu arata nici incarcare nici complet incarcat.

Am schema boxei si am identificat circuitul care ar trebui sa faca tensiunea de incarcare din cei 24V ai sursei.

Suspectez IC4 pe care scrie "R59" (pe schema "R58").Nu am idee ce e acest circuit.

Piesele din jur sunt ok la o prima verificare.

Sursa AKAI.jpg

 

Acest integrat nu cred ca are treaba cu incarcarea bateriei, el doar indica cand e incarcat accu si cand incarca , daca ai schema pune o pe un site de gazduire sa vad cum incarca accu

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări