Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tda1524 vs tda1526


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Datele le-am vazut...dar am probleme mari cu el(tda1524).Folosind corectia de bass peste jumate orice variatie de tensiune de alimentare sau miscarea potentiometrului de volum provoaca aparitia unor socuri de curent continuu la iesire deloc mici.Pe langa asta are un zgomot de fond incredibil..se aude fasaiala la 1 metru de difuzor.Ce sa fac?Am facut 5 module de corectoare cu acest integrat :smt022 .

Link spre comentariu

dar tu dai volumul din tda la maxim? ca si eu am avyt preamplificator cu acest integrat si imi fasia urat,dar la volum,miscam putin de potentiometru,asa ca am pus un divizor rezistiv(intai am experimentat cu un potentiometru sa vad valorile-nu le prea am cu calculatul)si am scazut zgomotulproblema des intalnita e ca finalul e supraexcitat si zgomotul de fond creste :(acum,la 1524 depinde si cablajul mult,adica care schema e folositarecent am facut inca un cablaj-am indesat piesele mult,ca sa iasa micut,si are zgomot acceptabildaca vrei,am cateva cablaje,2 sau 3 pt acest integrat(dar sunt sh,adica folosite)poze cu ele gaseti in postul meu de la servicii

Link spre comentariu

Pai problma e ca sunt de mult facute circuitele..as avea mult de refacut.Uu filtru subsonic va ajuta pentru variatiile la miscarea potentiometrului de volum si variatia tensiunii de alimentare.Zgomotul de fond e mare si am nevoie chiar de gain supliemnar..nu stiu de ce iesirea tda-ului e cam slaba cand e folosit cu corectia de bass spre maxim si cu semnal pana la 100 hz.Oare sa am integrate piratate?.Le-am luat de la Vitacom cu 7.5 ron iar la Capodimonte sunt 120 ron.

Link spre comentariu

e vorba ca nu sunt echilibrate,preamplificatorul ,la maxim,da mai mult semnal decat are nevoie amplificatorul,si eu am avut aceasi problemadaca totusi te-ai saturat de tda-uri,fa ceva cu microcontrollere si o sa-ti iasa mai bine asa

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări