Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DAC cu iesire pe lampi


Vizitator stefan5

Postări Recomandate

Vizitator stefan5

Am inteles. Momentan nu mi se o solutie viabila inca un rand de tuburi doar sa pot folosi castile, poate voi face un amplificator de casti mai simplist. Multumesc pentru raspunsuri, revin cu update-uri/alte intrebari dupa ce fac mai multe teste.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator stefan5

 

In catodul triode de "jos" initial (fara sa cuplam semnalul de la DAC) vom avea o tensiune de 290mV,

 

Tocmai am masurat si am doar 60mV. Imi scapa mie ceva?

Ua = 164V

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Vezi ca pe tubetown.de găsești și transformatoare de semnal,inclusiv balansate ,poate te ajuta alea.www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Matching-Transformer:::15_532.html

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Vezi ca pe tubetown.de găsești și transformatoare de semnal,inclusiv balansate ,poate te ajuta alea.www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Matching-Transformer:::15_532.html

Multumesc de informatie, sunt la jumate de pret din ce am vazut eu initial, deci sunt de luat in considerare. Astazi mi-am comandat pentru teste un BOURNS LM-NP-1004L sa ma pot juca cu diferite configuratii.

 

Eu i-as pune un osciloscop pe iesire dupa tuburi, as comanda DAC-ul cu un semnal sinus la -3db din full range, iar grila as alimenta-o printr-un potentiometru conectat cu capetele la ceva tensiuni convenabile, si as regla potentiometrul ca sa am excursia maxima fara cliping.

Sigur voi face si asta cand voi avea acces la un osciloscop, insa pana atunci trebuie sa imi reglez SRPP-ul iar tensiunea de 60mv mi se pare prea mica si nu inteleg de ce. Daca cresc rezistentele de la 200 la 680 ohm ar trebui sa creasca si tensiunea insa tot nu cred ca ar ajunge la cei 290mV indicati de LMOlimpiu.

Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Poate o imagine va spune mai mult decat 1000 de cuvinte,sper sa intelegeti,altfel daca nu ies socotelile practic inseamna ca este vorba de alt tub nu 6N2P,sau tubul este foarte uzat:

Face intradevar cat 1000 de cuvinte :)

Mie imi arata 60mV pentru ca nu conectasem chiar nimic in grila inclusiv rezistenta de 100ohm. Cu rezistenta de 100 pusa, imi indica 160mV - este ok sau tot nu e bine? atasat este o poza cu lampa. Lampile au fost cumparate NOS, asta este prima data cand o folosesc.

post-178874-0-56234100-1482412397_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Nu-i prea bine,eu am incercat practic si cu ECC83 (echivalenta europeana se zice) si tot am 260mV,deci de data asta chiar nu stiu ce sa mai spun...poate doar aparatul de masura! :rade:

Am doua aparate de masura, dintre care unul e GDM-8245 - ambele indica la la fel.

Tocmai am schimbat lampa cu una noua si am 267mV :dsgfds Cred ca am zapacit-o pe cea initiala cu atatea teste :d

Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Ca sa nu stricam echilibrul acestui SRPP,suntem obligati sa nu depasim pe grila de comanda o tensiune pozitiva cu mult mai mare decat valoarea din catod,adica 290mV,pentru aceasta va trebui sa facem un divizor rezistiv prin care sa limitam curentul ce trece prin rezistenta de 100 ohmi,adica vom monta o rezistenta serie cu semnalul de 470 ohmi...750 ohmi,aceasta valoare depinde foarte mult si de tubul utilizat,parerea mea!

 

P.S eu am mers pe Ua=170V asa cum ati spus mai sus.

Ce inseamna mai exact o tensiune cu mult mai mare decat 290mV, care ar fi pragul maxim "de bun simt"? Facand un calcul cu schema originala cu TDA1541 ar rezulta o tensiune de 4mA*100ohm = 0.4V

 

M-am interesat mai mult despre DAC si rezistenta I/V are si functia a de a regla bias-ul intern deci ea trebuie sa ramana fix de valoarea 133ohm(cea mai potrivita valoare).

Asta ma face sa am urmatoarele optiuni:

I - cea cu un condensator de decuplare - tot nu m-am lamurit care ar fi dezavantajele/avantajele cand folosesti asa ceva

II - un divizor de tensiune - cred eu cea mai ok metoda

III - cea recomandata la inceput cu rezistenta de 470ohm - problema e ca da o pun serie cu semnalul atunci se aduca cu cea de 133, daca o pun serie spre grila nu reduce mai de loc tensiunea (sa folosesc o valoare mult mai mare?)

post-178874-0-33949200-1482435709_thumb.jpg

Link spre comentariu

Mai exista o optiune acea de a translata tensiunea din catod cu o sursa de curent constant decuplata si alimentata de la o sursa de tensiune negativa de citiva volti pentru a anula tensiunea pozitiva data de DAC

Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Mai exista o optiune acea de a translata tensiunea din catod cu o sursa de curent constant decuplata si alimentata de la o sursa de tensiune negativa de citiva volti pentru a anula tensiunea pozitiva data de DAC

M-am gandit si eu la varianta asta insa doar pe viitor. Dupa cum am zis vreau sa merg pas cu pas(sunt incepator in lucrul cu tuburi) si sa efectuez si niste masuratori pentru arhiva personala(lucrare de licenta).

O alta metoda gasita interesanta ar fi sa folosesc varianta descrisa in acest articol http://www.tubecad.com/2006/08/blog0075.htm.

Avantajele ce le vad eu in acest montaj ar fi ca as putea face transformarea din balanced in unbalanced si as avea in catod o tensiune de referinta mai mare si egala cu cea aplicata in grila, deci as respecta regula precizata de LMOlimpiu de a nu depasi acea tensiune din catod. Nu stiu insa 6N2P ce va avea de spus cu acea tensiune mai mare in grila :)

post-178874-0-45212400-1482484428_thumb.png

Link spre comentariu

Mai exista o optiune acea de a translata tensiunea din catod cu o sursa de curent constant decuplata si alimentata de la o sursa de tensiune negativa de citiva volti pentru a anula tensiunea pozitiva data de DAC

nu trebuie musai sursă de tensiune negativă...este suficient un generator de curent constat în catod dar acest generator trebuie decuplat în ac(cred că se ştie de ce).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări