Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

JVC Zero 3


Vizitator Iordache Silviu Gabriel

Postări Recomandate

Vizitator Iordache Silviu Gabriel

Ti s-a raspuns si aici, ti-am zis si in PM (ca mai intrebat), tu intelegi ce citesti? Reiterezi aceleasi intrebari. Si in general, nu te apuci de ceva daca nu ai habar. 

   Scoate valorile la conzi aia, ridica o schema, citeste cam ce face un cond serie resp. paralel si cerintele de indeplinit, vezi recomandari, ce au facut altii, daca pui un anume fel cum schimba sunetul traductorului etc.

   Nu ai aplecare, n-ai chef, atunci aloca un buget, gaseste pe cineva si intreaba ce se poate face cu acel buget. Asuma-ti si riscul ca sa nu iasa ce ti-ai dorit.

   De exemplu, la difuzoarele date nu ai sa simti nimic daca schimbi caramelele paralel cu mama conzilor..... Practic ai doi trei conzi de schimbat, Elna ala (din precautie, are o varsta) si ce ai serie cu mid si tweeter. Probabil tweeterul o sa ceara o atenuare de max 1-1,5dB. Vezi ca sunt zemuri de revitalizat elasticitatea spider-ului la Woofer si mid....

   Gata nene, nu tre sa mai studiezi nimic....

Multumesc Adrian pentru raspuns!

+1 :aplauze

 

 

 

 

Ce intelegeti  prin expresia "ar trebui sa fie ok?"

 

 

Ideea de la care am plecat a fost sa nu schimb sunetul gandit de inginerii care au proiectat aceste incinte.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Iordache Silviu Gabriel

Da sunt din Bucuresti.. din pacate nu am pe nimeni apropiat care sa-mi imprumute acei condensatori.. . o sa fac o schema a filtrului dupa cum se prezinta fizic si o sa trec piesele cum se vad.. apoi o sa caut pe internet valorile ..poate gasesc pe undeva..

De dimineata  incerc sa gasesc date pe internet despre "zeama" respectiva si sa ma interesez de ea..pana acum nu am gasit un produs anume.. cautarile continua..

Multumesc inca o data si bafta Adrian

Editat de Iordache Silviu Gabriel
Link spre comentariu

 

De dimineata  incerc sa gasesc date pe internet despre "zeama" respectiva si sa ma interesez de ea..pana acum nu am gasit un produs anume.. cautarile continua..

 

 

Ia trage o cheada si aici si vezi ce si cum desprea "zeama" .....unde mai pui ca este in bucuresti .......

 

http://claudiuurban.blogspot.ro/search/label/A%20PIESE%20DIFUZOARE%20ADEZIVI%20-%20SPEAKER%20ADHESIVE

Editat de Dominicue
Link spre comentariu
Vizitator Iordache Silviu Gabriel

Ia trage o cheada si aici si vezi ce si cum desprea "zeama" .....unde mai pui ca este in bucuresti .......

 

http://claudiuurban.blogspot.ro/search/label/A%20PIESE%20DIFUZOARE%20ADEZIVI%20-%20SPEAKER%20ADHESIVE

 

Multumesc frumos Dominicue!

 

Am o intrebare.. cum pot sa-mi dau seama daca este nevoie de un tratament la spider?Sau oricum ar fi ( este afectat sau nu) este binevenit acest tratament?

Editat de Iordache Silviu Gabriel
Link spre comentariu

 

 

Am o intrebare.. cum pot sa-mi dau seama daca este nevoie de un tratament la spider?Sau oricum ar fi ( este afectat sau nu) este binevenit acest tratament?

 

Ehe uite o intrebare foarte buna ( in opinia mea )

 

Ca sa stii exact daca spiderul are nevoie de tratament ..sau NU , trebuie cunoscuti parametrii de fabrica ai difuzoarelor si ulterior masurati acesti parametrii pe difuzoarele in cauza sa vezi daca se mai inscriu in acestia ....din pacate nu cred ca ai aparatura necesara pentru astfel de teste si in consecinta iti recomand precautie in utilizarea " zemurilor " pentru impregnat suspensii / spidere / conuri etc , pentru ca '' zemurile astea '' aplicate aiurea ( exces ) pot modifica destul de mult timbrul difuzorului, prin rigidizarea intr-o anumita  masura a elementelor tratate

 

Asa ca grija mare ......

Am patit pe vremea cand aveam ca Hoby reparatul difuzoarelor , o situatie cu un client care o tinea una si buna ca el vrea sa inlocuiasca rilele suspensilor care erau din poliuretan ( burete ) cu altele din cauciuc , si desi i-am explicat omului ca nu e bine ce vrea sa faca ............omul a insistat in continuare .....i-am facut pe plac cu consecintele de rigoare ....ulterior scandal ca nu-i place cum suna difuzoarele etc etc si uite asa m-am ales cu injurii si cu munca de pomana pentru ca i-am montat inapoi pe gratis rile de poliuretan ( numai sa nu-l mai aud pe individ )

 

............Deci ma repet ........Grija mare cu tratamentele pe la spidere / rile etc.....si mai ales la inlocuit-ul elementelor suspensiei cu altceva decat piese de schimb originale

Editat de Dominicue
Link spre comentariu

..........pe vremuri luai boxe , le carai acasa ,trageai fire si te bucurai de ele.........acum schimbi condensatori,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, le faci TRATAMENT LA SPIDERE ,.............................. furnir rosu daca se poate ,sa zica lumea ca sunt s.faber,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, , le inlocuiesti firele interne cu cabluri audiofile...........complicat domne cu boxele astea!

Editat de quasimodo
Link spre comentariu
Vizitator Iordache Silviu Gabriel

Ehe uite o intrebare foarte buna ( in opinia mea )

 

Ca sa stii exact daca spiderul are nevoie de tratament ..sau NU , trebuie cunoscuti parametrii de fabrica ai difuzoarelor si ulterior masurati acesti parametrii pe difuzoarele in cauza sa vezi daca se mai inscriu in acestia ....din pacate nu cred ca ai aparatura necesara pentru astfel de teste si in consecinta iti recomand precautie in utilizarea " zemurilor " pentru impregnat suspensii / spidere / conuri etc , pentru ca '' zemurile astea '' aplicate aiurea ( exces ) pot modifica destul de mult timbrul difuzorului, prin rigidizarea intr-o anumita  masura a elementelor tratate

 

Asa ca grija mare ......

Am patit pe vremea cand aveam ca Hoby reparatul difuzoarelor , o situatie cu un client care o tinea una si buna ca el vrea sa inlocuiasca rilele suspensilor care erau din poliuretan ( burete ) cu altele din cauciuc , si desi i-am explicat omului ca nu e bine ce vrea sa faca ............omul a insistat in continuare .....i-am facut pe plac cu consecintele de rigoare ....ulterior scandal ca nu-i place cum suna difuzoarele etc etc si uite asa m-am ales cu injurii si cu munca de pomana pentru ca i-am montat inapoi pe gratis rile de poliuretan ( numai sa nu-l mai aud pe individ )

 

............Deci ma repet ........Grija mare cu tratamentele pe la spidere / rile etc.....si mai ales la inlocuit-ul elementelor suspensiei cu altceva decat piese de schimb originale

 

Eu i-am trimis un mesajul tipului cu solutia dar nu a binevoit sa raspunda... m-am gandit si eu ca se schimba parametrii difuzorului si asta IN MINTEA ME se traduce asa: daca se schimba parametrii difuzorulu..inseamna ca se modifica si cutia si filtrul..deci teoretic nu mai este ce a fost..deci... nu este treaba... la prima vedere difuzoarele sunt aproape impecabile..super ingrijite si in stare buna.. 

Aseara am comparat boxele cu cealalta pereche de Elac bs244 ale mele.. am fost uluit ... nu imi vine sa cred nici acum de sunetul pe care il scot.. 

..........pe vremuri luai boxe , le carai acasa ,trageai fire si te bucurai de ele.........acum schimbi condensatori,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, le faci TRATAMENT LA SPIDERE ,.............................. furnir rosu daca se poate ,sa zica lumea ca sunt s.faber,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, , le inlocuiesti firele interne cu cabluri audiofile...........complicat domne cu boxele astea!

 

Genul acesta de comentariu nu este binevenit in acest topic... nu contribui cu nici o informatie pentru acest subiect.

Rog evitarea acestor abordari.

Multumesc!

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator Iordache Silviu Gabriel

Asta pînă descoperă altele, mai interesante.

Inca rezist..rezist..rezist :)

Intre timp am schimbat un condensator din filtre si astept momentul cand voi gasi pe cineva cu un aparat de masura al difuzoarelor :)

Ca si curiozitate atasez cateva imagini cu interiorul lor.

post-241018-0-11352200-1508414172_thumb.jpg

post-241018-0-18761700-1508414181_thumb.jpg

post-241018-0-04876400-1508414192_thumb.jpg

post-241018-0-44002700-1508414198_thumb.jpg

post-241018-0-50253600-1508414207_thumb.jpg

post-241018-0-87404500-1508414251_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări