Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hig input


Vizitator SIG

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator SIG

Exact, nu vreau sa desfac "scula":si oare sa fie atat de simplu cum spui ,doar un potentiometru?Semnalul de la iesirea "sculei"e proiectat sa iasa pe o boxa de impedanta de 4-8 ohmi pe cand ptr.intrarea in premplificare semnalul de preamplificare cade pe un preamp.cu rezistenta de cativa zeci de kohmi,sau nu este asa"Nu de alta dar as dori sa amplific ptr.subwoofer un semnal diminuat dar totusi de calitate.

Link spre comentariu
Vizitator drbas

NU te mai chinui cu potentiometre ca nu o sa iti iasa deoarece nu o sa se adapteze la impedante casetofonu (cdplayeru ) cu amplificatorul .Vezi ca este in revista Connex 8/ 2000 un adaptor cu Tl082 iti dadeam eu schema da nu am scaner.Eu am facut montajul si se comporta excelent.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ia uitati ce am gasit eu prin "Caleidoscop Audio", George D. Oprescu, Ed. Albatros, 1982, pag. 120...o schema de redare "trifonica", in care ampl. de bas (subwoofer) era conectat la iesirea ampl. stereo. Cu un simplu filtru pasiv se poate lega acel ampl. de subwoofer fara a "patrunde" in ampl. stereo. Pot. serveste la reglarea profunzimii basilor. L-am incercat si merge extraordinar de bine...

Bafta si salutare!Posted Image

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări