Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sugestie amplificator 12V?


Vizitator Rolly00

Postări Recomandate

Vizitator Rolly00

Salutare!De ceva timp caut si eu un amplificator, vreau daca se poate sa-l construiesc singur (in speranta scaderii costurilor), sa se alimenteze pe 12V de la o baterie pe 7A, vreau sa-l folosesc cu doua boxe auto care ce pot sa zic, sa se auda cat de cat decent (ca putere) si sa reproduca sunetul cat mai fidel. In ceea ce priveste experienta, nu am mai realizat circuite electronice, desi am o oarecare experienta cu cositor... deci daca se poate cat mai usor de realizat, cu cat mai putine componente. Ca si buget, vreau sa fie cat se poate de mic, dar nu exista o limita(se poate marii).In speranta ca nu am scris prea multe criterii si ca ma veti putea ajuta, nu pot decat sa va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator Rolly00

Pentru ca vreau sa-l alimentez de la o baterie auto de 12v. Sincer vorbind eu mi-am luat un kit complet cu TA8250 (?) despre care nu prea gasesc nimic. Cica are 1% THD si 2X50 W doar ca l-am pus pe doua boxe de combina si se aude foarte urat cand ii dau 60% volum (mari distorsiuni). Si tocmai de-aia vreau sa iau ceva mai bun. Acum nu sunt nici tare pretentios dar oricum... Si am desfacut sistemul meu creative si am cautat datasheetul de la amplificator si are 10% thd, dar se aude perfect (bine nu i-am dat niciodata 100% volum). Daca nu gasesc alta solutie incerc cu TDA8560

Link spre comentariu

thd-ul e in functie de volum,acolo zic thd 10% daca dai volumul prea tare-aia nu mai e muzica dejad-aia putera e cea de la rubrica 1%thdvezi ca puterile alea sunt date pt 14,4v,pe acumulator poti avea 12v sau chiar mai putin,daca e descarcatdaca distorsioneaza,da volumul mai mic

Link spre comentariu
Vizitator Rolly00

Cam da...si e mono :(Pentru amplificatorul meu am folosit un transformator 12v de 2A. Conteaza amperajul? (ma gandesc sa se auda mai bine pe 7A - n-am avut ocazia sa probez direct pe acumulator). Daca dau mai incet, da, dispar distorsiunile, dar se aude foarte incet. Plus de-asta cum ii dau putin bas sau inalte iar incep distorsiunile. Poate sa fie de la difuzoare? Sunt philips de 50W 8 ohmi...ma gandesc ca nu le face fata avand in vedere ca are puterea de 50w(daca o are) pe 4 ohmi la 14.4v.Astept in continuare si alte idei si va multumesc pentru raspunsuri! :)

Link spre comentariu
Vizitator Rolly00

M-am decis sa raman la TDA8560...si am gasit un modul, mai exact cu TDA8560Q. Cel pe care vreau sa-l cumpar reprezinta doar componentele esentiale amplificatorului dar vreau sa-i adaug un corector de ton + preamplificator. Imi puteti spune cum se leaga preamplificatorul la amplificator? Presupun ca iesirea din preamp. la intrarea amp. dar curentul?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări