Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Primul meu proiect

Sr50coupe
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor electronistilor!

Am decis sa incep si eu un proect de amplificator.

Sunt nou si neexpeimentat. Prin acest proect doresc ca sa imi dezvolt abilitatile in electronica!Bine inteles sub indrumarile electronistilor cunoscatori!

Am ales un circuit CNX128 TDA7294 in punte.

Azi am achzitionat un aparat de masura UNI-T UT33C si am masurat un transformator . Spre bucuria mea are 2 iesiri 2x32V.

Din cate am inteles am nevoie de o punte de redresoare, adica 2 punti. poate sa ma ajute cineva mai exact cu detali despre ce punte trebuie sa folosesc! Stima.

Trafo are două secundare cu priză mediană de 2x32Vca? Sau unul singur?

Oricum tensiunea e prea mare ptr TDA7294, nu rezistă nici în schema normală cu sarcină de 16 Ohmi, dar în punte...

Studiază pdf-ul producătorului, explică ce tensiuni de alimentare se pot folosi şi cu ce sarcini la legarea în punte a integratelor.

.............

P.S. Îmi place poza. Sînteţi vreo zece Ceauşeşti pe forum.  :rade:

Edited by zal

Vrea 2x35V punte, cu sarcină de 16 ohm... Testat de mine, 10 ore, în 80%. Cred ca ține și 8, răcit bine.EXCLUS peste acesti 2x35V, chit că declarativ poate... N-aveți sarcină... Nici nu-i garantat că-s de origine.

Nu depăși 2x35V. Maaaaxim 2x38, cu sarcină clar la 16. Înțelege că-l faci scrum...Ai nevoie de alimentare simetrică cu o punte redresoare la un 15A limită inferioară, mai sigur una de 25A, cu 2 conzi de 10000uF, etc...

P.S. Cauta CNX 151, de reper... daca nu il incepi in urmatoarele 7-10 zile, o sa-ti fac o poza cu modul in care l-am realizat eu. Il am intr-un sertar...

Pune-i radiator pe masura. Eu am un radiator montat pe ele, de ~100mm x 250mm x 40mm.

Una din cele mai importante reguli, daca nu cea mai importanta, in meseria asta, este sa inveti sa faci lucrurile la sange, ca la carte, nemteste... asa te formezi cel mai bine.

Al meu amplif cu TDA7294V facut acum vreo 10 ani, merge si acum. Am dupa 2x10.000uF filtraj, 2x37V. Radiatoarele-s babane, sunt si lateralele cutiei, am pus cate un integrat pe radiator cu folie din cauciuc siliconat plus pasta siliconica. I-am dat in goarna la greu pe boxe de 6 ohmi si n-are greturi.

E posibil ca acum 10 ani sa fi dat din intamplare peste integrate originale?

Posted Image

Posted Image

Posted Image

P.S. Amplificatorul este de vanzare. PM pt detalii.

De vreme ce inca n-a montat puntile redresoare inseamna ca trafo are 2x32Vac. Dupa redresare si filtrare va avea lejer peste +-40Vcc (cum deja s-a mai spus). Ideal ar fi rebobinat secundarul trafo cu doua infasurari facute cu sarma cat mai groasa pentru a obtine tensiunea 2x2x20Vac, ideala pentru doua kituri din astea (necesare unui amplif stereo in 8 ohmi/canal). Sunt si eu interesat de acest kit...momentan sunt in faza de strans informatii.

@Untold; Sunt sigur originale, cum sunt si ale mele. Ai racire foarte serioasa, vad. La mine, in 2x35V, in 16, sta rece...

A doua la mana, tu nu ai configuratia punte acolo... el o are p-asta;

Posted Image

Iti garantez ca daca-i da sarcina de 6, cu trafo-ul lui, n-o sa mai aiba greturi in vecii vecilor...

@marius75; Are nevoie de 2x24... eu alimentez din 2x24V toroidal de 400W, cu punte 25A/2x10000uF.

P.S. Imi place carcasa ta de Alucobond, Etalbond, sau ce-o fi...  :rade:

Integratul poate maxim 70W/4-8 Ohmi în banda audio şi la anumite tensiuni, scrie clar în pdf, 100W e o reclamă. În punte ar trebui să se dubleze puterea (teoretic 140W pe sarcini duble faţă de folosirea simplă), că măsurători precise nu am văzut nicăieri, se feresc toţi ca de dracu.

Oricum e supraevaluat dar ptr începători, ca să aibă o satisfacţie că au făcut ceva cu mînuţele lor e bun, la fel ca orice alt integrat popular. Pînă la Hi-Fi şi Hi-End e cale mai lungă.

Edited by zal

In punte are in jur de 140--170W...

L.E. Am scris simultan cu @zal, are dreptate, max 140W scoate in punte, mai sigur 130W...

@Nomikos: carcasa este intr-adevar, din Alucobond, a iesit faina, si mie imi place!

P.S. De raul amplificatorului, am ars mamaliga...  :rade:

Edited by Untold

+35V, sarcina 16ohm, THD=10%, 170W putere de iesire in regim continuu sinus, declarat (punte).

In regim de sarcina 8ohm, la +35V, cam 75W, in safe zone (tot punte)...

P.S. Scuze, am raspuns toti 3, simultan... nuuu, nu mamaliga!  :26