Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Legare amplificator auto


Vizitator andrey24

Postări Recomandate

Vizitator andrey24

Buna,doresc ca imi pun un ampificator auto,am niste nelamuriri si sper ca ma puteti ajuta.

 In primul rand vreau sa pastrez casetofonul original si ma-m gandit sa instalez in el un modul mp3

 Cablurile....am citit pro si contra,cum ar fii ca e mai bine sa tragi + si - direct de pe baterie amndoua...alti zic ca nu e tuma bine,eu ma-m gandit sa trag + direct de pe baterie (cablu gros cu siguranta) iar - (impamntarea) de pe un surub din porbagaj.

 Daca vreau sa leg o singura boxa/subwoofer cum le leg? Leg + de la iesirea din stanga cu + de la iesirea din drepta si - cu -? Sau iau + de la stanga si - de la drepta?

 Ce nu mai inteleg eu e: Ce vine legat la TENS si CORR?

http://tinypic.com/view.php?pic=ehg22v&s=8#.VLVZi9KsVUU

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Plusul il legi direct din + acumulatorului, si imediat dupa montezi siguranta(30-60A) 

- (minus, GND) se ia de la caroserie. Trebuie folosit cablu cu sectiune mare, 15-20mmp, foarte bine izolat.

 

Condensatorul se monteaza cat mai aproape de amplificator, cu cablurile cat mai scurte.

 

Pentru legatura bridged, ai marcaje si comutator. Ce amplificator este?

Link spre comentariu

este foarte posibil ca amplificatorul sa aibe si u fir de remote,care in general la cd player-ele after market se leaga pe firul albastru.daca este casetofonul original pe remote poti lega un plus de contact trecut printr-un intrerupator si poti sa folosesti subwooferul doar knd doresti "zdranganeala" adica bass.ce amplificator este?

Link spre comentariu
Vizitator andrey24

Amprificatorul este Lenoir PA 5524 MAX POWER este o marca nu prea cunoscuta din cate vad...

Eu nu stiu ce vine legat la CORR si TENS,am pus un link cu poza in primul post...

Nu vreau sa imi pun condensator,presupun ca nici nu trebuie....ampificatorul are doar 240w X1 sau 120w x2

Editat de andrey24
Link spre comentariu

Da, intr-adevar este o marca nu prea cunoscuta si nici date despre el nu prea se gasesc pe internet.

Incearca sa pui niste poze cu cele 2 fete laterale ale amplificatorului unde se gasesc intrarile de semnal, iesirile pentru difuzoare, butoanele de reglaj etc. si inca o poza cu partea de sus a amplificatorului.

Link spre comentariu

Din stanga, primul e +, al doilea e GND, pe principiul celor doua, cred ca ultimul din dreapta (tens), CRED, este "remote".

 

Al 3-lea, momentan, eludes me... o sa mai sap.

 

Eu zic ca trebuie pus condensator. Acum, depinde si ce lant audio ai, si cat de pretentios esti. Plus, de tot contextul, tratamente acustice, etc.

Link spre comentariu

??? Lenoir PA-5524, per l'utilizzo in mono necessita del modulo tipo i prima serie Orion.

 

http://caraudioforum.altervista.org/phpBB3/viewtopic.php?f=112&t=1935&start=1600

 

In general astea au un comutator de bridged, marcat bridged, si filtrul. Daca amp-ul n-a fost judecat asa, mai exista varianta semnalului mono, filtru separat, si difuzor bobina duala. Dracu' stie, eu mai mult nu gasesc. Scapa de el si ia-ti ceva mai cunoscut... sau mergi la un service, da 50 lei, sa "sape" putin in schema lui...

Link spre comentariu

Nu-l poti testa decat la un nivel foarte mic. Nu stiu sa-ti explic mai mult, dar, sursele astea sunt sensibile la variatii mari de curent... au niste reactii ciudate. Tot la un acumulator ar trebui incercat.

 

 

Si nu stiu daca ai inteles, amp-ul ala suge dincolo de 20A. Si intr-o sursa de PC, 12V n-are foarte mult, gen 15A, asta asa, pur declarativ... si amp-ul ala poate varfuri mari.

Link spre comentariu

Ai sansa si cu sursa, si cu acesta, dar, la volum mic, pur test. Eventual dat mai tarisor, la un 10W max, pentru scurta durata. La acumulator se poate urmari tensiunea cu un voltmetru, sa nu coboare foarte mult, gen min 10V, daca nu cumva s-o opri amp-ul singur.

 

Insist sa nu iei de bune parerile de aici. Au fost doar pareri, in lipsa de alte date. Daca ai de gand sa testezi teoria, o faci pe riscul tau!!! Ai grija mare la polaritate (nu se stie cat de protejat e), si, in speranta ca "tens" e 12V remote, sa speram ca merge.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări