Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Termometru/Termostat PIC16F628A - Afisaj LED - DS18S20 (maxim 15 senzori)


GeoMar

Postări Recomandate

Se pare totuși ca nu poate citi doi senzori sau mai mulți,am mai găsit 18b20 din alta serie și nu reușește sa îi vadă dacă pun doi în paralel. La apăsarea celor doua butoane apare 0dS alternant cu E02...

Oare sa încerc alta verosiune de hex?

Editat de mirceacra
Link spre comentariu

Stiu si eu ca stabliziatorul liniar din acesta serie are nevoie de cel putin 1 volt peste tensiunea de iesire, insa mai stiu la fel de bine ca are nevoie de condensatoarela intrare si iesire altfel nu functioneaza ok, pot aparea tot felul de oscilatii ciudate, oricum nu exista nici un condensator pe cablaj si ar fi bine sa fie ...

Adevarul e ca stii la fel de mult ca bajbaiala dupa hex-uri. Un prapadit de 78L05 nu functioneaza corect cu 1 volt si ceva peste iesirea lui. Asta indiferent de cate condensatoare de 100-220nF pui dta acolo.

 

Nu era mai simplu sa accepti ca trebuie alimenat la o tensiune mai mare? Dupa cum zice foaia de catalog.

 

Spor la nimereala, asta e scopul electronicii!

Link spre comentariu

Eu am susținut ca 7805 FĂRĂ condensatoare (vezi foaia de catalog ) nu funcționeza corect indiferent ca are 1 sau 10v peste teniunea debitată la ieșire. Dacă nu înțelegi acest fenomen abține te de la comentarii fara sens. Eu am alimentat cu teniune variabila intre 6 și 15v iar FĂRĂ aceste capacități stabilizatorul nu funcționează corect. Și ca fapt divers de la 6.4V montajul funcționează .

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări