Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reglare sau reparare TV Sport 208

Guest mariusyale

Recommended Posts

Guest mariusyale

Va salut !Sint posesorul unui tv Sport 208 din 1986. Detin o mica colectie de magnetofoane ,casetofoane radio-uri ...etc vechi , toate functionale .Televizorul de 10 ani il folosesc la tara pentru reglarea antenelor satelit (cu o baterie de 12 v) . Il foloseam max 5 min pentru reglarea antenelor la prieteni (nu pentru bani )De 2 ani imaginea a inceput sa fie mai albicioasa , la soare nu mai vedeam nimic. Tubul nu este rusesc . Nu sint un cunoscator al electronicii decit la nivel de incepator. La acest tv am schimbat doar traful (12 v)si mai multe punti redresoare .Zilele trecute am primit un tv asemanator (sport 208 -5 c.i ) din care am luat tubul si l-am schimbat la al meu .Imaginea este mai buna ,dar imaginea este deformata .Deoarece tubul a fost separat de tv , banuiesc ca a suferit dereglari pe la bobina tubului....Imaginea este mai ingusta sus si  normala jos .Va rog un sfat pentru reglare .Pina sa schimb tubul (ieri) am schimbat cond electrolitici , si ce imi parea imbatrinit (acum un an ).Nu avea imaginea deformata . Va rog frumos un sfat . Multumesc !

post-222839-0-71278100-1420975046_thumb.jpg

Edited by mariusyale

reglati imaginea din magnetii de centrare aflati pe gatul tubului...verificati tensiunea de alimentare dupa punte.....

spor si bafta

imaginea albicioasa la vechiul tub putea si data de devalorizarea unor condensatori de scaderea tensiunilor de alimentare a tubului gen filament grile etc...in general se mai poate trage de un tub destui ani...l-ati schimbat prea repede

Guest mariusyale
tepeleacatalin----- Am incercat de prima data  reglarea din magneti , dar nu corecteaza conicitatea imaginii ci doar centrarea ei .Pina la raspunsurile voastre am schimbat deja bob de pe tub cu cea veche dar degeaba .Acum am gasit schema si caut sa masor dupa punte ,sa compar cu ce da schema...Sint incepator in electronica ,nu sint scirtar de bani dar meseriasul care repara , spune ca se murdareste ,e vechi ,trebuie altul ...Pe de alta parte e satisfactia pe care o ai cind rezolvi cu mina ta...Cit despre schimbarea tubului abia am primit vechiturile (tv-ul in stare jalnica ) si am crezut ca il ajut cu luminozitatea ....Sint constient de devalorizarea pieselor .Acum ma apuc de masuratori . Va multumesc pentru raspunsuri .Voi reveni cu intrebari . 
Guest mariusyale

Dupa mai bine de 7 ore o mica imbunatatire .Ma bucura . Nu este suficient dar lipsa cunostintelor ma face sa ma lipsesc de mai mult .Va multumesc (

tepeleacatalin si BUGHIU ) am citit postarile voastre mai vechi si va multumesc .Pacat ca foarte multi care va cer ajutorul nu mai apuca sa spuna cum sau daca au rezolvat .Ar fi fost bine pentru noi incepatorii (mai invatam ) iar pentru voi satisfactia ca ati dat un sfat bun .Acum am desfacut selectorul pentru curatare . Apropo , toate tv-urile si aparatele pe care le am le curat periodic . ...Cu acest tv  mergeam cu motocicleta (CZ 175 sport) in alte localitati si dadeam video la tarani (1984-1988)....imi vine sa rid cum stateau 25 de oameni sa vada filme la ragalia asta mica (37 cm).....Amintiri....La fel la mare la cort de la bateria masinii ,bulgarii ,studio x , zeci de oameni ....
Guest mariusyale

Mai am o intrebare. Reglind luminozitarea imaginea se apropie si se deformeaza putin  

Asta este un defect obisnuit al acestor modele ?Mai poate fi corectat?

Guest mariusyale

O mare parte am schimbat .Nu este vorba de pret pentru ca ii am . Mai observ doua liniute sus stinga dreapta care apar la

reglat contrastul si pe care cred ca este la baleiaj vertical ,posibil tot cond (815).Cred ca ar mai fi si o rezistenta  , acum 

trec la verificari si schimbari .

Guest mariusyale

Este stinga dreapta .Pentru a nu fi acuzat ca astept mura in gura mai caut si pe goagal . 

Pentru ca sint incepator orice sfat este binevenit . Dar ce am gasit pina acum spune ca 

,, nestingerea cursei inverse de cadre ...de la baleiajul vertical la tranz final video ,,, 

Edited by mariusyale

Mai am o intrebare. Reglind luminozitarea imaginea se apropie si se deformeaza putin  

Asta este un defect obisnuit al acestor modele ?Mai poate fi corectat?

Acolo sigur ai puntea redresoare de schimbat.Ai un condesator pe punte 4700uf/25 si 2200/25v si in general cum a zis si colegii tot ce este condesator ar trebui schimbati daca vrei sa mearga bine.

Va salut,Pentru o buna reglare si depistare a unor defecte, in primul rand , avand in vedere (si) schimbarea capacitatilor, este strict necesar ca tensiunea UA sa fie exact 10,8V. Admitand o abatere de 0,1 - 0,2 V (dar nu mai mult) aceasta abatere sa fie "in jos" si nu sa treaca peste cei 10,8V. Exista frecvent tendinta unor neinitiati ca atunci cand dimensiunea H este insuficienta, sa mareasca Ua. Este una din cele mai periculoase manevre si nu asta este rezolvarea. Mai trebuie verificata si tensiunea recuperata ( de pe pin 3 trafo-linii ) care sa fie 26V. La inlocuirea condensatorului de recuperare, ( C 705, intre trafo-inii si modul BV) se va monta exact aceeasi capacitate la o tensiune cel putin dubla ( tipic 63 - 100V).Daca in aceste conditii , la stralucire maxima rastrul ( imaginea ) "vine in fata", una din cauze poate fi strapungerea diodei D502 ( limitare curent fascicul ) conectata paralel cu C 503 de 680 nF. Si acesta , la strapungere are acelasi efect. Defectul este periculos pentru viata Tk si redresorul FIT.Marirea dimensiunilor imaginii ( spre stralucire max.) poate fi cauzata si de imbatranirea redresorului FIT ( dioda TV 13, pe transformatorul linii ) . Sunt cazuri cand se oxideaza la un capat, resortul din interior fie ca impinge capacelul (oxidat) in afara, slabind contactul ferm intre placile circulare cu seleniu , fie ca se oxideaza si se inmoaie si resortul , cu acelasi rezultat. Efectele vizuale, dar cu stralucire mai mica, sunt aceleasi ca in cazul anterior cu diferenta ca scaderea FIT ( mai accentuata aici) este determinata de cresterea considerabila a reszistentei in conductie a redresorului .In aceste conditii, la cresterea stralucirii ( si curentului prin tub ) , scade FIT , prin urmare scade si energia spotului . Un spot cu energia scazuta va fi deviat mai mult de campul de deflexie ( ramas constant ) si practic creste unghiul de deflexie avand ca rezultat marirea dimensiunilor imaginii. La nevoie, dioda TV13 se poate inlocui cu TV 18 dar mai bine cu similarele acesteia cu Si ( SKY )Cele doua linii ( mai precis, cele doua perechi de linii ) deasupra, pe imagine, se datoreaza unei durate prea mari a cursei inverse cadre ( BV ) Liniutele pot avea o lungime , frecvent, intre 1 si 4 cm, distanta intre ele, de 6 - 15 mm ( depinde de liniaritatea -sus).Nu se pot suprima prin reglaje din butoane.In primul rand se verifica pozitia cursorului la R 155 ( Raa) sa nu fie pe capatul extrem-stanga. Acesta se afla in modului FI - cale comuna, imediat dedesubtul CI TDA 440. Se readuce usor de pe capat.Se inlocuieste C 504. ( coltul din dreapta patratului din placa mare). Alta cauza poate fi "dezechilibrarea" finalului BV (tensiune mediana incorecta) din pricina deteriorarii parametrilor tranzistorului BD 136 ( cel fara radiator ) . defect cauzat de o posibila functionare anterioara cu UA ( implicit U rec ) marita. Tranzistorul prezinta rezistenta redusa B-E, functioneaza inca; pe imagine defectul nu este foarte vizibil; liniaritatea verticala avand o plaja de reglaj considerabila, compenseaza functionarea usor asimetrica.In timp, defectul poate degenera ducand la oprirea BV. . Se mai poate incerca reducerea rezistentei de alimentare a modulului BV , pana la 15 Ω si evident, inlocuirea filtrajului acestui etaj ( C 310 ).Ca aspect general se are in vedere consumul, respectiv curentul, prin siguranta de joasa tensiune, admis normal de cca. 1,5 - 1,7 A.( cu vol. minim ). Un consum usor peste aceasta valoare, spre 2 A, denota o problema cu potentiale urmari ( negative ) in functionarea aparatului .Deci, cum arata colegii, se vor inlocui preventiv condensatoarele cu hartie ( ulei ) romanesti, mai ales in etajul final linii si circuitele cu tensiuni inalte, si electroliticii din -toate- circuitele de alimentare .Preventiv, paralel pe CI 801 ( TAA 550 ) se va monta ( direct pe placa ) un condensator ( ceramic disc ) de 2,2 - 4,7 nF/ 250 - 500V pentru protectia acestuia la descarcari ( eclatoare sau FIT ) . Primele serii de aparate nu au avut, ulterior s-au montat la producator.-. Notatiile din text corespund schemei "Sport 251".

Guest mariusyale

kripton--------Multumesc foarte mult pentru toate , un raspuns profesional , este posibil sa ma depaseasca putin dar fii sigur ca am sa incerc sa ma documentez si sa incerc cit mai multe din cele de mai sus . Am fost plecat din Bucuresti dar incepind de azi iar incerc sa il aduc pe linia de plutire.

Va salut,Tot ce se va face pentru repunerea in functiune, sa fie executat cu rabdare, componentele montate sa fie de calitate, preferabil noi, sunt ieftine , usor de gasit in magazinele de profil. ( exceptie fac unele ansambluri caracteristice).Lucrul in aparetele "Sport" cu CI este destul de usor, sunt montaje "aerisite" fata de cele tranzistorizate.Este total interzis sa se extraga sau sa se monteze modulele cu televizorul alimentat.Consider ca deocamdata, unde este cazul, sa se fie inlocuite componetele din alimentare si de pe placa mare, urmand ca succesiv sa se treaca si la module. Nu se va umbla la modulul sincroprocesor, ( cel aflat in dreapta - sus ) , acesta va ramane acolo , si va avea colierul de fixare montat si prins cu surub. In modulul FI-cale comuna. se evita manevrarea miezurilor bobinelor, eventual se pot inlocui si acolo cele cateva condensatoare electrolitice cu altele noi si cu aceleasi caracteristici electrice.Acest modul sa aiba capacele de Al. montate.Iata repartizarea componentelor pe placa imprimata:http://tiny.cc/k5ttsx (recomand sa deschideti link-ul cu Mozilla)In poza, placa imprimata este vazuta dinspre cablaj, in pozitia reala din aparat, componetele sunt "vazute prin placa" localizarea se poate stabili precis considerand ( ipotetic ) ca placa este transparenta. Sunt date si tensiunile din punctele esentiale pentru functionarea corecta a aparatului.Tv. Sport 251 ( 5 CI ) :http://i58.tinypic.com/dw8fw1.jpghttp://i58.tinypic.com/14t8xnp.jpg