Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

radio DELTA S627T

Recommended Posts

Am intrat in posesia radioului din titlu, in stare buna ca prezentare, in sensul ca e complet, dar se pare ca a fost alimentat prin 2 fire de la o sursa exterioara care a facut cam nasol prin etajul final... transformatorul defazor are cel putin o infasurare arsa, doua rezistoare scrum, termistorii-are2- impuscati, tranzistorii i-am inlocuit pe toti patru.

Transformatorul o sa incerc sa-l desfac, sper sa mearga, sa numar spirele si sa-l rebobinez, dar daca are cineva o schema ar fii binevenita, a s vrea sa-l aduc la viata pentru colectia personala!

• Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Va salut,Transformatorul este prajit vizibil sau este numai intrerupt ? De regula se intrerupe imediat langa cosele care sunt si puncte de prindere ale transformatorului pe placa si exista probabilitatea ca intreruperea sa se fi produs inaintea supraalimetarii. Se verifica riguros deoarece nu este tocmai simplu de rebobinat. Este similar cu cel din receptoarele: "Sport", "Turist", "Primavara" , "Miorita T4" si evident, "Dunarea". Contine 3 infasurari separate galvanic. Cele doua termistoare sunt intacte ?

infasurarea L25 este vizibil buna, dar cel putin una din celelalte doua este neagra, sigur are spire in scurtcircuit,  iar carcasa din plastic este deformata, prajita... dintr-un termistor a sarit o bucatica... am si sport si primavara, dar sunt functionale, nu sunt... donatoare de organe

• 5 weeks later...
Guest Ioan Popa

Am si eu un astfel de radio, functioneaza, dar dupa cateva minute se incalzesc tranzistorii de final, si dispare sunetul. Eu sunt novice in electronica, dar mi-ar prinde bine un sfat. Apropo, daca-l alimentez de la o sursa externa (alimentator de 9v) exista riscul sa se defecteze ceva?!

• 1 year later...

Daca vorbim de scheme,cartea albastra e mai completa.Daca se vor si alte amanunte in afara de schema si specificatii tehnice,atunci in cazul Delta-Dunarea e valabila cartea comunicata.Doar ca acolo nu sunt cuprinse prea multe modele de aparate de radio.