Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Motor cu reactie DIY ?

• Please log in to reply
54 replies to this topic

#46 OFFLINE   daniels

daniels

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,014 posts

Posted 10 December 2017 - 09:47 PM

Da sunt pe net, am cautat si eu, acuma sunt curios doar de acea carte.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#47 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,208 posts

Posted 10 December 2017 - 09:54 PM

Sper ca nu va asteptati sa caut nu stiu ce anume ( n - am inteles ) in sute de pagini . Am destule chestii relevante despre V-2 , inclusiv proiectare motor . Pe care n - o inteleg 100 la suta , am alta specialitate . In scoala s - a parcurs succint ( cateva cursuri ) descrierea generala , defalcat in amanunt pe " caprarii " dupa aceea . In fine ...

Deschid cu oarece consideratii de la " tatal " masinariei , care a decedat cetatean american :

Edited by gauss, 10 December 2017 - 10:53 PM.

#48 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,208 posts

Posted 10 December 2017 - 11:40 PM

Mai " pa inginereste " , ma rog , macar tehnic ... si de la un fost " index " : 

#49 OFFLINE   Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,178 posts

Posted 10 December 2017 - 11:55 PM

Contine o gogomanie consistenta . Poate cineva spune care ar fi ? ...

Cinstit nu prea m`au pasionat rachetele dar parca nu tin minte ca aveau ghidare radio, doar inertiala.

Te rog...

• gauss likes this

#50 OFFLINE   daniels

daniels

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,014 posts

Posted 11 December 2017 - 12:15 AM

Tirul se regla dupa ziar. In Anglia s-a interzis sa se publice vre-o stire legate de locul unde cadeau rachetele. Londonezii le numeau motociclete, Scoteau un zgomot asemanator motoarelor de motocicleta. Combustibilul se termina cu ceva inainte de a atinge tinta si nu putea nimeni sti unde vor pica.

#51 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,208 posts

Posted 11 December 2017 - 12:57 AM

Sa nu le amestecam ...  Acela era V-1 , " buzz - bomb " . Zgomotul venea de la pulsoreactor ... cu functionare ciclica . Momentul interesant era daca se auzea intreruperea alimentarii ... cateva icnete si ca o tuse inecata . Ghinion ... Repetitorul de drum ( un soi de temporizator - contor ) numara rotatiile unei mici elici , din botul masinariei . Un kilometraj implicit , presetat functie de cat se dorea sa zboare obiectul . La coincidenta , se taia alimentarea ( combustibil mai era , anume plinul supraunitar pentru bataia respectiva , restul urma sa ajute explozia componentei de lupta ... bonus , prin incendiu ) si bomba continua caderea pe o traiectorie oblica , din cauza vitezei si inaltimii . La V-2 , caci de ea este vorba ... viteza de cadere era lejer supersonica , finalul traiectoriei balistice . Motorul era oprit de pe panta ascendenta a traiectoriei ... si oricum s - ar fi auzit DUPA impact . A fost denumita si " moartea tacuta " , tocmai din acest motiv . 

P .S .- domnu' Grig ... spuneti ca nu santeti pasionat . Ma rog ... nu cred ca ati nimerit - o din intamplare . In fine ... In istorie , confuzia a provenit de la resturile gasite de polonezi , expediate la Londra . Aveau resturi de aparatura radio , si s - a crezut ca era dirijata de la sol . De fapt erau exemplare experimentale , care aveau emitatoare de telemetrie , pentru date prelevate de la bordul rachetei . Panica s - a adancit cand au sosit resturi de la alt proiect , Waserfall , o racheta antiaeriana dirijata . Si de la Rheintocher , alta jucarioara ... viitoarea S-75 Dvina , cu stelutza rosie ...

P .P .S . -  cu V-2 s - au facut experimente in Marea Neagra , pentru testarea lansarii de pe mare , dintr - un container submersibil remorcat de un submarin . Poate intr - o alta postare ...

Edited by gauss, 11 December 2017 - 01:11 AM.

#52 OFFLINE   Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,178 posts

Posted 11 December 2017 - 01:49 AM

Ala de`l visau tras pina pe linga NY?

#53 OFFLINE   gauss

gauss

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,208 posts

Posted 11 December 2017 - 09:48 AM

Da ... si altele , anume " fara numar ". Preocupari au mai fost si in alte arme ... este binecunoscut Me-264 , din programul Amerika Bomber . Acesta a facut ceva voiaje , pana la coastele Americii si retur . Unele relatari spun ca ar fi survolat New - York - ul , luminat feeric ... unde a facut recunoasteri de obiective si foto . S - au descoperit harti ale orasului , cu reprezentari grafice suprapuse ale unei posibile explozii nucleare , cu efectele estimate , directia vantului si alte chestii folositoare . Si japonezii au avut preocupari si tentative ( exceptand Pearl Harbor , referinta era la America continentala ) , unele destul de naive . Campania de baloane , purtate de curent la foarte mare inaltime , care eliberau o bombitza "de samanta ", din aprox . 9.000 de baloane vreo cateva zeci au " bombardat ", campuri si alte acareturi pe care bombele cu focos pentru cladiri solide n - au explodat , si singurul survol al unui aparat de lupta inamic care a bombardat , 2 bombe care au provocat incendiul unui lan de grau ... Era un hidroavion , adus de un submarin pana la coasta Americii , care dupa misiune s - a intors si a fost recuperat . Nu s - a sinchisit nimeni ... faptul a trecut neobservat , s - a aflat dupa razboi . Se pare ca toate regimurile dictatoriale au o fixatie in a bombarda America ... parca si in zilele noastre se depun eforturi majore ! 

P .S . - ideea cu containerul remorcat a fost preluata de americani si rusi , dupa razboi , dar a fost abandonata din cauza dificultatilor presupuse de alimentarea cu combustibil lichid si alte chestii , inainte de lansare ... posibil pe o mare montata , excluzand total actiunea pe vreme mai nefavorabila . Astazi , cateva state au reluat - o , folosind rachete moderne cu combustibil solid . De asemenea , dupa razboi tot americanii si rusii au avut submarine experimentale ( operative , de data aceasta ) , inzestrate cu clone de V-1  , precursorul rachetelor moderne de croaziera . 

Edited by gauss, 11 December 2017 - 10:23 AM.

• Ion_Bumbu likes this

#54 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,130 posts

Posted 13 December 2017 - 06:20 PM

Eu am gasit indicatii pentru constructia unui pulsoreactor intr-o revista de tipul Stiinta si Tehnica din anii '60. Nu am revista, dar daca as dori sa construiesc unul, cred ca as cauta pe internet.

Pulsoreactorul este relativ usor de construit, dar eficienta este mica. Si nu doar eficienta, ci forta de tractiune raportata la greutate.

http://www.popularme...ld-a-pulse-jet/

http://www.pulse-jets.com/ 

Turbopropulsorul ar fi cel mai bun dar nu e usor de construit.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#55 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 9,028 posts

Posted 02 January 2018 - 08:59 PM

https://youtu.be/CmnibE_1Rzw

1 user(s) are reading this topic