Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat sudura in puncte


Postări Recomandate

Salut!

 

Am tot vazut pe net ca face lumea aparate de sudura in puncte destul de usor si ieftin. Am vazut 2 tipuri: cu transformatoare din cuptoarele cu microunde modificate (foarte simplu de facut) sau cu condensatoare de capacitate mare si controlate digital.

Cine se pricepe sau a facut asa ceva, ce imi recomandati? Ce avantaje si dezavantaje ar avea fiecare?

 

Multumesc!

Link spre comentariu

Eu zic că tot varianta cu traf de putere e mai bună, e mai simplă din toate punctele de vedere și mult mai ieftin de făcut, mai ales dacă traful provine din recuperări.Condensatorii nu vor suporta prea multe descărcări la acel curent de scurtcircuit.Nu vă luați chiar după tot ce vedeți pe net, acolo sunt și alte interese decât de popularizare a științei  :rade:

Editat de validae
Link spre comentariu
Iaca îndemn a spune şi eu.
Mărturisesc că nu-mi sînt cunoscute încercările de care pomeniţi, ce pot spune este că:
-Sudarea cu energie înmagazinată în condensator face parte din categoria procedeelor de sudare electrică prin rezistenţă. Se foloseşte la asamblarea unor piese de dimensiuni mici, adică sîrme, ştifturi, folii, a căror secţiuni, de regulă, sînt sub un milimetru pătrat. Procedeul permite, printr-un control foarte strict al energiei de sudare să se reducă zonele de influenţă ale punctului de sudură către restul piesei supuse sudării. Adică se foloseşte atîta energie cît este strict necesară obţinerii sudurii. Un alt aspect ar fi faptul că energia necesară sudării se ia treptat din reţea şi este eliberată brusc în timpul sudării, la instalaţiile cu transformator întreaga energie necesară sudării este luată din reţea în momentul sudării.
Ca şi construcţie o astfel de instalaţie (realizată industrial) cuprinde un transformator coborîtor de tensiune 220V/75V, un transformator ridicător de tensiune 75V/7000V, un redresor pentru această tensiune înaltă şi 
bateria de condensatori cu valoarea cuprinsă între 40 şi 500 microfarazi şi tensiuni de lucru de vreo 5000V.
Evident că sînt şi instalaţii la care bateria de condensatori lucrează la tensiuni reduse undeva în plaja 30-300V, la care încărcarea bateriei se face direct la reţea, evident printr-o punte redresoare şi elementele de comutaţie necesare. Asta ar fi în mare şi cele mai importante.
Ca fapt divers, înainte de lovitura de stat din decembrie 1989, în România se produceau maşini de sudare cu energie înmagazinată în condensatoare. Maşina MICROESEI 90, era folosită pentru sudură cap la cap şi era o maşină cu descărcare directă. Maşina PPC-450, maşină cu descărcare prin transformator, folosită la sudarea tablelor de neferoase (cupru, alamă, aluminiu) şi evident a aliajelor de neferoase.
Să nu uit, acest tip de procedeu de sudare face posibilă şi sudarea între ele a unor metale diferite. Capabilitatea asta e mai bună la maşinile la care condensatorii lucrează la tensiuni înalte.
O reproducere a unei astfel de instalaţii implică a folosi cam aceleaşi componente şi cu aceiaşi parametri ca şi o instalaţie industrială, altfel totul devine un simplu exerciţiu cu scop cel mult didactic.
-Sudarea în puncte cu transformator de sudură este tot o sudură electrică prin rezistenţă. Principial nu este altceva decît procedeul descris mai sus, diferă doar sursa ce dă energia necesară sudării, adică un transformator, nu o baterie de condensatoare.
La instalaţiile industriale transformatoarele sînt totuş de o construcţie mai specială. Funcţional ele sînt transformatoare coborîtoare de tensiune, adică au în secundar tensiuni de 0,3 pînă la vreo 25 de volţi, curenţi cuprinşi între 5000 şi 30000 de amperi, puterea lor fiind de 0,5-500kVA.
La acest tip de transformatoare se urmăreşte obţinerea unei reactanţe de dispersie cît mai mici, de aici şi soluţia constructivă cu primarul realizat din mai multe bobine sub formă de galeţi şi cu o anume poziţionare faţă de secundar.
Ca domeniu de aplicabilitate, maşinile de sudare prin puncte cu transformator, sînt utilizate la sudarea oţelurilor carbon nealiate, la care procentul de carbon este de 0,2-0,25%, iar grosimea pieselor supuse sudării, în funcţie de puterea maşinii, pleacă de la cîteva zecimi de milimetru şi ajunge la ordinul milimetrilor. Ca exemplu, maşina PPR-125, maşină pentru sudarea în puncte şi în relief a tablelor de oţel carbon ( maşină fabricată în România) putea suda grosimi de 1,5 +1,5 mm pînă la 6+6 mm, iar la sudarea în relief, secţiunea maximă de sudare era de 130 milimetri pătraţi. Evident sînt şi maşini mai potente, aşa cum sînt şi maşini destinate sudării neferoaselor.
 Una peste alta e greu de spus că un tip de maşină este mai bun decît un altul, totul depinde de cerinţele ce se cer îndeplinite şi de costurile cu care sînt îndeplinite aceste condiţii. Treaba asta e valabilă în mediul industrial, ca amator însă primează cît de uşor sînt accesibile componentele şi evident, aproape ca în industrie, cu ce preţ.
Părerea mea, care părere este similară cu a colegului  validae, zic că în condiţii de amator, varianta cu trafo de sudură este mai uşor abordabilă şi cu mai mari sorţi de izbîndă în realizare.
Revin asupra celor de mai sus şi spun că indiferent de tipul maşinii, adică fie că este cu energie înmagazinată în condensator fie că este cu transformator, pentru realizarea unui punct de sudură între două table este necesară aceeaşi energie de sudare. Această energie este dependentă de materialul supus sudării şi de grosimea acestuia, nu depinde de tipul maşinii. Fie că este cu baterie de condensatoare fie că e cu trafo, pentru acelaşi material şi aceeaşi grosime, ele trebuie să dea aceeaşi energie.
La maşinile cu transformator spuneam că puterea lor poate ajunge la 500-600kVA, încercaţi, ca exerciţiu de imaginaţie, să vă închipuiţi cam cum ar arăta o astfel de baterie de condensatoare şi cam cîte parale ar costa.
Dacă nu iese la socoteală treaba cu imaginatul nu insistaţi, gîndiţi că în industrie maşinile de putere mare sînt realizate cu transformatoare iar la puteri mici (aş zice chiar foarte mici) îşi fac loc şi maşinile cu baterii de condensatori.
Cam asta ar fi, asta pentru a ne face o idee şi a avea elemente de comparaţie.
Link spre comentariu

Tocmai am postat ieri ceva abordabil daca omul vrea sa incerce.

Detalii despre transformator se gasesc din plin pe net.

Nu este finalizat, carcasa, electrozi ... dar este functional la topit sarme groase :)

 

 http://www.elforum.info/topic/74611-temporizator-aparat-sudura-in-puncte-cu-attiny13/

 

Sau jucaria sofisticata a lui Radu:

http://www.pocketmagic.net/2012/07/capacitor-discharge-microspot-welder-cutter/#.VKh72NKUfyg

Editat de digix
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Intre timp am gasit link-ul de aici: http://www.pocketmagic.net/capacitor-discharge-microspot-welder-cutter/

Baiatul zice ca cele mai bune rezultate le-a avut cu electrozi de tungsten.

 

Tot oscilez intre varianta cu condensatori si cea cu transformator, mai ales ca am facut deja rost de un cuptor cu microunde si condensatorii sunt cam scumpi.

 

Am cumparat niste cablu litat de cupru cu sectiunea de 16mmp. Ar merge sa scot pe secundar o tensiune mai mare (40V) pe care sa o controlez electronic cu vreo 4 (sau mai multe) triace din astea (http://www.tme.eu/ro/Document/04a7384ba2314a2a2c0be567aaa7f9a3/BTA41-800BRG-STMicroelectronics.pdf) in paralel?

 

Din ce am citit pana acum, am vazut ca oamenii folosesc tensiuni mici la sudura, dar asta nu inseamna si curenti mici?

Link spre comentariu

@leo_17: De unde ai luat placband de cupru? Ai vreun fel de control al timpului/impulsului pe acel aparat de sudura.

Eu as vrea sa-l folosesc si la sudat baterii, si dupa cum zicea si digix trebuie avuta in vedere si temperatura, deci trebuie controlat timpul de sudura.

 

Ma gandeam initial sa redresez curentul din secundar si sa-l controlez cu niste MOSFETI, dar sunt scumpe diodele care duc curentii aia.

A doua solutie la care m-am gandit, si care e mai ieftina ar fi sa nu redresez curentul din secundar, ci sa-l controlez cu mai multe triace. Astfel as putea sa controlez si cat sa tai sinusoida, deci as avea control si asupra tensiunii RMS.

 

Ar merge?

Link spre comentariu

Dacă faci un aparat de sudură în puncte, nu trebuie să ai în secndar o tensiune mai mare de 2-3V decât dacă ai electrozii legați prin cabluri lungi la bornele de sudură. Este logic de ce, înmulțește tensiunea secundară cu intensitatea cerută și vei vedea ce putere imensă va ieși.Trafurile de sudură în puncte scot tensiuni mici la curenți foarte mari, practic lucrează în scurtcircuit.Variația fină a curentului de sudură se poate face numai acționând asupra primarului, fie prin prize de reglaj, fie prin variatoare de tensiune.

Referitor la traful din cuptoarele cu microunde, trebuie reținut că este transformator cu randament scăzut (consum mare în gol) lucrând în regim forțat, cu ventilare forțată. Este prevăzut cu două șunturi magnetice (două pachețele de tole) aflate între bobinajul primar și secundar, care slăbesc cuplajul dintre bobinaje.Aceste șunturi trebuie scoase dacă utilizați traful pentru alte scopuri, cum ar fi sudura în puncte.

Editat de validae
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări