bogdicy Posted January 5, 2007 Share Posted January 5, 2007 Statie SOny STR-DE215 defecta.Adica nu imi arata pe displey nimic si nici nu se aude,dar curent iese din transformator,trece de punte in mare cam nu e de la partea de alimentare ma gandesc eu.Dar va intreb ca sunteti mult mai priceputi. Link to comment
mircea626 Posted January 5, 2007 Share Posted January 5, 2007 poate iti lipseste vreun 12v sau 5vmasoara intii tensiunile sa vezi daca sint in regula si mai vb dupa Link to comment
bogdicy Posted January 5, 2007 Author Share Posted January 5, 2007 Unde sa masor aceste tensiuni la iesire din traf???Are pe placa de baza o banda care duce la display si acolo am tensiune de 24 unde trebuie iar la pinul unde ar trebui sa fie 5V imi arat 2,5V Link to comment
mircea626 Posted January 5, 2007 Share Posted January 5, 2007 pai aia e.vezi de unde se obtin 5v.sau poate ai un consum exagerat,pune miina pe integrate sa vezi poate se infierbinta vreunul. Link to comment
so19so76 Posted January 5, 2007 Share Posted January 5, 2007 Condensatori uscati pe bara de 5V sau scurt pe bara asta.Verifica si stabilizatorul de 5V. :rock: Link to comment
lulu07 Posted January 5, 2007 Share Posted January 5, 2007 ia-o pas cu pas, treptat decuplezi/cuplezi elementele care se hranesc din sursa de 5 v :smt045 . Link to comment
Yo4You Posted January 5, 2007 Share Posted January 5, 2007 si daca i-a murit procesorul????? Link to comment
bogdicy Posted January 7, 2007 Author Share Posted January 7, 2007 Poate cineva sa-mi dea schema eiCa ce am eu nu este identic.Va multumesc oricum. Link to comment
bogdicy Posted January 7, 2007 Author Share Posted January 7, 2007 nu merge.am pt strde225 care am postat pe forum dar la aia lipseste cateva pagini.Momentan am dat-o unui prieten sa se uite la ea.Dar se pare ca nu stie nici el.E cineva din buc care se baga sa se uite la ea?????? Link to comment
PETRE66 Posted January 7, 2007 Share Posted January 7, 2007 incearca "sa ridici" schema sursei . Link to comment
bogdicy Posted January 16, 2007 Author Share Posted January 16, 2007 am gasit schema sa vad ce pot face acum. Link to comment
psanyi Posted January 16, 2007 Share Posted January 16, 2007 Verifica tensiunea de pe pinul 8 al circuitului IC950. Ar trebui sa ai 5 V. daca tensiunea este 0 procesorul este in reset daca corespunde schema cu ceea ce ai tu.EDIT : Verifica Q951,Daca e bun si in baza nu este comandat s-ar putea sa fie defect IC950 care are in el o tens de referinta de 1.2V + amplif de eroare (comparator) COMPC in jurul caruia este constriut stab de 5V.Vezi in datasheet-ul lui NJM2103.Succes . Link to comment
Guest banderas Posted May 23, 2007 Share Posted May 23, 2007 Salutare si bine v-am gasit pe forum. Am si eu o statie identica si am aceeasi problema. Daca aflati sursa problemei, va rog postati-o sa ma lamuriti si pe mine. Multumesc Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now