Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Şocante!


Postări Recomandate

Daca asta este acceptata in statele "avansate" si ne recomanda si UE ca trebuie sa ne aniliem la preceptele lor "progresiste", atunci ma lipsesc si de UE, ca foarte "multa branza" n-am facut nici cu ei si se pare ca si Anglia isi ia "'jucariile" si pleaca acasa.Cum  dracu' sa-i poti accepta pe toti dezaxatii sexual si devatii de la normalitate.De exemplu pt. pedofili, este foarte pacat ca s-a abrogat legea pedepsei capitale si nici aia nu ar fi destul pt. astfel de animale.Mai vine si un dobitoc de parlamentar care vrea sa faca proiect de lege ca sa fie pusi in libertate toti infractorii cu pedepse mai mici de cinci ani ca sunt suprapopulate penitenciarele si nu au "conditii" bietii puscariasi si de asemenea trebuie marit bugetul alocat ca sa aiba conditii mai bune.Un cretin de 20 de ani cu o masina supertare, baut, omoare doua persoane , raneste alte trei si primeste 7 ani, din care probabil va face vreo 4~5 si se mai stie cazul "marelui" om de televiziune Huidu care dupa ce a trimis pe lumea ailalta trei persoane este binemerci .Se cheltuie pt. hoti , violatori si criminali mult mai mult decat se cheltuie pt copii , batrani su persoane cu handicap...Nu avem scoli, spitale si medicamente (nu stiu de ce naiba mai platesc asigurarea aia de sanatate, bine ca n-am avut nevoie sa "beneficiez" de ea, insa situatia sistemului de sanatate este aceeasi dar vrem sa avem liber la homosexualitate si tot felul de nenorociri ce le mai trazneste unora prin cap.Nici nu pot sa ma mai concentrez ca "fac cu nervii", numai cand ma gandesc...

Numai bine!

România cheltuie 500 de lei pe zi pentru un deţinut şi 6 lei zilnic pentru un copil plasat în grija asistenţilor maternali
 
 
 
Posted Image
Posted Image

Un deţinut costă statul român peste 500 de lei pe zi, în timp ce, pentru un copil plasat în grija asistenţilor maternali nu dăm mai mult de 6 lei pe hrana zilnică.

 
Cifrele au fost prezentate în ediţia de marţi a emisiunii La ordinea zilei, de la Antena 3.
 
 
Potrivit datelor prezentate marţi, statul dă 6 lei zilnic pentru hrana copiilor de până la patru ani şi 8,3 lei, pentru cei din grupa de vârstă 4-18 ani.


 
 
 
 
 

Vedeti si asta de la prietenii americani"

 

  http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FList_of_LGBT_rights_organizations&ei=3SCDVOPeO8HyOM3JgYAG&usg=AFQjCNFtNm__PKyIF5frRvnMH6vVpjG23Q&bvm=bv.80642063,d.ZWU

Link spre comentariu

Eu aș introduce munca obligatorie la penitenciare, nu opțională.Că nu e stațiune de odihnă, să își plătească singuri cheltuielile de ,,cazare,, !!!

Că ,,șmecherii,, cu bani scriu cărți și li se reduce sentința pentru asta, parcă e tabără de creație artistică pușcăria, vere  :96

Am văzut prin unele state americane, cum deținuții sunt scoși la tuns iarba pe atutostrăzi interstatale, eu i-aș pune la spart piatra pentru pavaje, să tremure carnea pe ei când se gândesc la ce-i așteaptă, nu să vrea să se întoarcă la pârnaie iarna cum fac unii pe la noi...

Când am făcut armata, ne duceau la abatorul din oraș să ajutăm la manipularea cărnii (jumătăți de vită congelată) pentru transport, astfel unitatea beneficia de carne de vită contra serviciilor. Era un lucru bun, s-ar găsi pentru orice pușcăriaș ceva de făcut, agricultura le-ar da de lucru la greu....

Editat de validae
Link spre comentariu

Munca obligatorie in penitenciare? As fi de acord,dar daca chiar ai reusi(sa introduci legea),vei constata ca aproape toti sunt...bolnavi!! :da  (de lene,nepasare,etc.) Plus ca o sa-ti sara in cap cu chestia ca NU respecti "drepturile omului"! :qetrwe  Pentru infractorii condamnati pt.viol,crima si alte fapte cu violenta etc (aici as adauga si FUNCTIONARI,PARLAMENTARI si sefi de CJ si alti(multi) din cei care au "painea si cutitul"(ciolanul), :aut: CORUPTIA ar trebui condamnata cu minim 10 ani! Fara reducere de pedeapsa,fara ...EXCEPTIE! :nerv  Daca ai pus botul pentru cateva sute de lei,in mod sigur vei mai face asta pentru mii,sute de miii,milioane....Asa ca,indiferent de prejudiciu ,pedeapsa TREBUIE sa fie cu EXECUTARE,confiscarea extinsa a averii etc!  Trebuie reanfiintate lagarele de munca(reeducare) cum le spuneau comunistii,dupa ce DNA-ul prinde cativa "sobolani imbuibati" de pe spinarea noastra si fac min.10 ani de lagar ,o sa vedeti cum virusul "cinstei" se raspandeste printre ceilalti corupti sau posibili viitor corupti!(inclusiv printre progeniturile lor,beizadele fara ....nimic? :freaza:

Link spre comentariu

Îmi place cum nişte nesimtiti ajunsi la puscarie zic ca ei nu suporta detentia! Dar cine-l suportă? Tocmai de aceea e nevoie de puscarie pentru ca cei ce nu respecta legea sa stea izolati. Oare de ce in urma cu 100 de ani erau foarte putini la "bulău"? Fiindca criminalii, violatorii si toti cei cu abateri grave de la legile comunitatii erau executati. Asta sigur le-a scos din cap faradelegile celor cu asemenea inclinatii!

Link spre comentariu

Ar trebui să aibă mai puține drepturi cei din penitenciare, la criminali și violatori nici nu mă gândesc, au ajuns să se simtă mai bine decât cei din libertate, care muncesc din greu să-și plătească întreținerea.Dacă nu le convine celor de la UE, să-i preia ei și să le dea ce drepturi vor.Pușcăria trebuie să devină un loc unde să nu concepi că ai putea ajunge, nu ce-a ajuns acum  :95 un sanatoriu pentru mulți. Cum ajung acolo, toți devin brusc ,,bolnavi,, de diverse afecțiuni, deși în libertate nu mai puteau de bine.Pe Becali nu-l durea așa rău gâtul când dansa în loja de la Steaua, acum trebuie să se opereze în străinătate, probabil a ridicat ceva greutăți pe la bulău  :96

Link spre comentariu

 Doar stiinta numita "Criminologie" poate raspunde la intrebarile legate de problema infractionalitatii, iar rezolvarea acestei probleme sociale nu consta in nici un caz in marirea cuantumului pedepselor sau intr-un regim mai aspru de detentie!

 Cand v-a progresa suficient neurologia si alte ramuri medicale, vom putea elimina definitiv si total criminalitatea, dar deja asta presupune si o alta oranduire sociala, mai putin "crestin-democrata' si "liberala". 

 Ar fi o abominatie ca un detinut bolnav sa fie pus la munca fortata, asta e crima curata, avem din plin experienta secolelor trecute, nu, nu mai vrem asasinate cu sprijinul legii si ale legiuitorilor!

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

Ar trebui să aibă mai puține drepturi cei din penitenciare, la criminali și violatori nici nu mă gândesc, au ajuns să se simtă mai bine decât cei din libertate, care muncesc din greu să-și plătească întreținerea.Dacă nu le convine celor de la UE, să-i preia ei și să le dea ce drepturi vor.Pușcăria trebuie să devină un loc unde să nu concepi că ai putea ajunge, nu ce-a ajuns acum  :95 un sanatoriu pentru mulți. Cum ajung acolo, toți devin brusc ,,bolnavi,, de diverse afecțiuni, deși în libertate nu mai puteau de bine.Pe Becali nu-l durea așa rău gâtul când dansa în loja de la Steaua, acum trebuie să se opereze în străinătate, probabil a ridicat ceva greutăți pe la bulău  :96

Becali a recunoscut singur ca totul a fost o mascarada! :limb:  Poate-poate va fi eliberat mai devreme...daca nu stiti,Becali a ajuns si...scriitor! :rade: Ati vazut ca si puscariile sunt "institutii de cultura,reeducare,etc??? Vezi "Bombonel"... :da

Link spre comentariu

Este foarte trist,din pacate,ce se intampla in Romania.cum se poate ca un infractor sa aiba benificii mai ceva ca acasa,cand niste sarmani de copii abia daca stiu ce-i aia mancare adevarata?Tristul adevar il cunosc si eu....am in sat mai multi recidivisti care ,vrand ,nevrand ma intalnesc cu ei si din discutii reese cele afirmate cam in tot topicul asta. "pai eu la parnaee am cunostinte(Iasi,Botosani-se revera la cei mai vechi),mananc bine,am conditii bune....tv,caldura,cu putin interes si telefon.dau o spargere,ceva si iarna stau la cald."

Este un sistem total defect.Daca nu gresesc,din concluzia mea reese ca ei se duc la hotel. Sambata,feciorasul cel mai mare(7ani) cel din foto,a fost impreuna cu grupul Facion Dance din care face parte, la un spectacol de caritate la  Botosani. S-au strans vreo doi banuti pentru copii sarmani....sa-i fi vazut.....se rupea inima....se uitau la cadouri(fiecare copil din trupa trebuia sa faca un cadou+ca au fost multi cu inimile mari)  ca la nust'ce avioane.

In fine....daca puscaria ar trebui sa fie puscarie,pun pariu ca nu-i mai arde vre-o unui gunoi sa ajunga la puscarie,stiind ce-l asteapta acolo.dar situatie este tocmai pe dos...

Link spre comentariu

 Doar stiinta numita "Criminologie" poate raspunde la intrebarile legate de problema infractionalitatii, iar rezolvarea acestei probleme sociale nu consta in nici un caz in marirea cuantumului pedepselor sau intr-un regim mai aspru de detentie!

 Cand v-a progresa suficient neurologia si alte ramuri medicale, vom putea elimina definitiv si total criminalitatea, dar deja asta presupune si o alta oranduire sociala, mai putin "crestin-democrata' si "liberala". 

 Ar fi o abominatie ca un detinut bolnav sa fie pus la munca fortata, asta e crima curata, avem din plin experienta secolelor trecute, nu, nu mai vrem asasinate cu sprijinul legii si ale legiuitorilor!

 

   Exact! Numai criminalii au voie sa faca "crime curate" si numai infractorii au drepturi!  Noi avem doar dreptul sa-i adapostim, sa-i imbracam si sa le dam sa manince!

 

Scrieti cumva din puscarie??

Link spre comentariu

Eu as da citeva legi simple:

 

SA NU MAI EXISTE IMUNITATE PARLAMENTARA, PREZIDENTIALA, ETC, asta pentru politicieni.

 

Ai comis-o, platesti, parca legea este egala pentru toti si NU se aplica preferential...

 

Pentru puscariasi, moarte pentru moarte, la ce este facut cu premeditare bineinteles, si munca zilnica, program cum muncesc si eu 8 ore/zi.

 

Nu muncesti, nu maninci, simplu!

 

Vrei reducere de pedeapsa, ok, raport 1/1 zile scutite din pedeapsa, cu munca in conditii grele, mina, santier, etc, FARA PLATA.

 

Sinteti de acord cu astea?

Link spre comentariu

Eu as da citeva legi simple:

 

SA NU MAI EXISTE IMUNITATE PARLAMENTARA, PREZIDENTIALA, ETC, asta pentru politicieni.

 

Pentru puscariasi, moarte pentru moarte, la ce este facut cu premeditare bineinteles, si munca zilnica, program cum muncesc si eu 8 ore/zi.

 

Nu muncesti, nu maninci, simplu!

 

Vrei reducere de pedeapsa, ok, raport 1/1 zile scutite din pedeapsa, cu munca in conditii grele, mina, santier, etc, FARA PLATA.

 

Sinteti de acord cu astea?

Perfect!

unul ca mine,ca d-voastra munceste cel putin 8 ore/zi ,un salariu ...mama lui. platile la stat.....din aceste plati la stat pleaca si la acei puscariasi(ca doar nu guvernantii,din buzunarul lor, "sponsorizeaza") . este corect ca noi sa muncim pentru gunoaiele societatii? sa munceasca ei pentru prejudiciile facute,nu sa stea cu mana in fund si ....vreau papa.

Link spre comentariu

 Societatea românească e plină de ură, ură împotriva...oricui, împotriva Martorilor lui Iehova, homosexualilor, Ponta, Năstase, comuniştilor, ungurilor, ţiganilor, etc, etc-asa că e normal ca acum, cei care muncesc 40 ore pe saptămână pentru un salariu de mizerie să-şi manifeste ura împotriva...deţinutilor.

 Îmi pare corect ca detinuţii să muncească pentru a-şi asigura întretinerea pe durata detenţiei, dar nu să fie chinuiti detinuţii bolnavi, gândiţi-vă ca unii n-au intrat la puşcărie pentru fapte odioase, furturi, violuri, omoruri, există şi detinuţi care au ajuns la penitenciar pentru greşeli legate de activitatea lor profesională, şoferi ghinionişti pentru ucidere din culpă, etc, etc.

 "Să arunce piatra cel care este fără păcat", "Nu judeca ca să nu fii judecat", "Cine ridică sabia, de sabie va pieri".

Detinuţii oricum muncesc pe durata detenţiei, cel putin aşa era înainte de `89, nu-mi vine a crede "bazaconii" cu TV in celulă, condiţii de hotel şi alte exagerări, parca se plângeau unii din administraţia penitenciarelor că celulele sunt supraaglomerate, dorm doi detinuţi intr-un pat, etc, deci nu vedem cum ar fi acolo condiţii "de lux".Poate Becali sau Voiculescu sa aibă aşa ceva, dar aia oricum nu din fondurile statului îşi asigură acele conditii, cel putin nu direct(...).

Până la urmă, Bunul Dumnezeu dă fiecaruia ce merită, nimeni nu este nedreptăţit, şi nimic nu rămâne nepedepsit pe lumea asta.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări