Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Punerea energiei electrice inapoi in retea


Postări Recomandate

 Sunt sisteme ongrid fara baterii practic invertorul poate fi alimentat cu orice sursa de energie daca respecta pametrii specificati pentru intrarea invertorului, cele dedicate pentru fotovoltaic au si functia de mppt dar merg si daca sunt alimentate cu tensiune constanta in domeniul specificat, daca sursa da destul curent merg la puterea nominala, daca curentul e limitat merg la cat se poate, critic e sa nu depaseasca tensiunea maxima admisa in gol, altfel se arde.

 pentru trifazic se folosesc 3 invertoare monofazice identice pentru puteri mici, sau un invertor trifazic pentru puteri mai mari, acestea asigura o sincronizare si o fazare foarte rapida si foarte buna cu reteaua.

 Cat priveste contorizarea , rulez un invertor de 1 kw monofazat pe un contor electronic, intradevar asta doar incrementeaza dar are un bit de sens, acesta e setat dupa punerea in functiune nu conteaza cum e legat initial, shuntul de curent, cititorul adica PDA-ul citeste si acest bit. de obicei cei de la distibutie accepta asta tacit, fac ei o estimare cam cat intra si cam cat iese, nu se pot incurca in instanta cu chestii din astea, ca pot intra in contradictie cu legislatia europeana si au mari sanse ca instantele sa nu le dea castig de cauza,  risca sa isi sifoneze imaginea rau de tot.

 Productia e predictibila dupa primul an de rulaj de obicei se face o regularizare anuala. de obicei se plateste doar consumul net si daca iese negativ vine factura zero.

Pentru un sistem cu minim de baterii chiar si cu rezerva 24 ore consumul brut nu difera prea mult de cel net, energie din retea se foloseste mai ales pe timp de iarna.

 sistemul de taxare pentru distributie nu e deocamdata pus la punct, intr-un fel un generator local distribuie putere intr-o vecinate restrinsa, practic ar fi sa se plateasca doar distributia pe joasa tensiune si abciza de rigoare. sau sa se aplice politicilie de microgrid adica subdivziuni de retea care sa fie detinute si adminnistrate de utilizatori sub forma unor asociatii, aste pot contine si consumatori si generatoare, operatorul national ar putea avea punctul de delimitare la postul de transformare.

 o alta varianta care am propus-o pentru dezbatere publica e modificarea  tuturor contractelor curente pentru consumatorii mici, in asa fel incat sa poata vinde la pretul pietii in limita puterii autorizate prin contractul initial, fapt care nu necesita modificari ale instalatiilor, si nu necesita precizarea resursei primare de energie si tipul instalatiilor folosite atit timp cat ea e nepoluanta, adica nu contribuie la emisiile de dioxid de carbon.

 

 invertoarele ongrid de puteri asa mici asigura cu o larga margine de siguranta  la cerintele de caliate a energiei, avind purtatoarea mult mai sus ca sistemele de mare putere, practic instalarea unui mare numar de astfel de invertoare in retea imbunatateste caliatea energiei furnizate si asigura o gestionare automata a puterii reactive, practic puntea cu comanada pwm modulata sinusiodal impreuna cu capacitorul de pe bara de curent continuu lucreaza ca un corector activ de factor de putere.

 

 aceate invertoare introduc  mult mai putine armonice in domeniul fundamentala armonica 50, cele care sunt citite de sistemele de analiza a calitatii energiei in comparatie cu alte sisteme armonicele sunt in marea lor majoritate purtatoarea care daca e sus sa zicem 20 khz e mult mai sus ca armonica 50 care este 2,5 khz si nu degradeaza sub nici o forma calitatea energiei din retea ba dimpotriva. o rezolutie temporala de 8 bit la aceasta purtatoare e mai mult decat destul pentru a nu introduce armonice mai joase detectabile. la invertoare sinsoida e calculata, deci cat mai aproape de ideala.

 inspectarea si analizarea calitatii energiei furnizate se justifica pentru invertoare mai mari de 10 kw.

 

 generatoarele sincrone si motoarele introduc mult mai multte armonice joase datorita unor limitari constructive,  legate de geometria pieselor polare.

Link spre comentariu

"subdivziuni de retea care sa fie detinute si adminnistrate de utilizatori sub forma unor asociatii,"

E interesanta ideea asta cu microgridul, ar putea fi implementata in asociatiile de propietari la blocuri, necesita un contor general in instalatie si se pastreaza contoarele individuale, iar o instalatie solara amplasata pe acoperis poate sustine o parte din consumul general fara sa fie necesara injectia in retea.

Link spre comentariu

Ca sa-mi fac o idee despre productia panourilor pe acoperisul meu, in conditiile mele, mi-am montat un mini-panou fotovoltaic de 10W si incerc sa fac un circuit cu care sa-i monitorizez productia. Masor tensiunea si curentul cu un Arduino si trimit datele spre un Raspberry Pi, care inregistreaza valorile intr-o baza de date, iar mai apoi pot sa fac grafice pe baza lor, etc.

 

Pentru masurarea curentului exista senzori de curent folositi cu Arduino, eu folosesc de exemplu un ACS712.

Pentru masurarea tensiunii e nevoie doar de niste rezistoare pentru a face un voltage divider, care scade tensiunea de la panoul solar (max 21.9V tensiune circuit deschis) la valorile care pot intra fara pericole in Arduino (5V max).

 

Am vazut ca mai toata lumea foloseste rezistoare cu valori in jur de 10K pentru voltage divider si chiar se recomanda sa nu mergi peste 10K. Dar nu reusesc sa-mi dau seama de ce. Teoretic ar fi mai bine sa pui valori mai mari ca sa fie cat mai mic consumul intern al voltage divider-ului. La panou solar e pacat sa pierzi chiar si un miliamper... Stie ceineva de ce nu e indicat sa depasesti 10K?

Editat de BazsoDombiAndras
Link spre comentariu

Te referi la ADC-ul Arduino-ului? Are un rating de curent minim oare? Hmm..

Uite ce am gasit pe Arduino forum:

 

"The ADC inputs are voltage sensing, and not current sensing. They are high impedance and will put little load on a circuit. The do not sink, they just sense. They do not draw any current, they sense voltage."

 

"The minimum current is 0uA the maximum is 1uA as specified in the data sheet Section 28 under input leakage current."

Link spre comentariu

Pare ca nu ar afecta ... aia cu minimum 0 microamperi e interesanta ! In fine , curenti asa mici cer tehnici de cablaj mai aparte . Microamperii de multe ori fac ce vor ei ... mai ales cand e unul singur . Oare zgomotul radioelectric cat e in zona montajului ? Ca poate induce tensiuni comparabile . Poate sant si alte considerente care - mi scapa ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Salutare!

 

Am intocmit weekendul asta un sistem de monitorizare a panoului solar, folosind un Arduino. Sistemul masoara tensiunea si curentul si calculeaza puterea (P=I*V). Am testat sistemul cu o baterie de 12V si un consumator cu LED si mergea de minune, masura tensiunea si curentul exact asa cum ma asteptam. Dar cand l-am legat la panoul solar, folosing regulatorul de incarcare ca si consumator, rezultatele nu sunt chiar cele asteptate.

 

Mai exact, masor tensiunea in paralel cu cele 2 fire care vin de la panoul fotovoltaic si masor curentul in serie cu regulatorul de incarcare (in circuitul dintre panoul solar si regulator). Constat cu stupoare ca tensiunea masurata pare a fi cea de circuit deschis iar curentul masurat este 0 (chiar acum, cand bate soarele pe el in forta).

 

Ori am legat eu ceva gresit, ori nu se poate folosi regulatorul de incarcare pe post de consumator?

Editat de BazsoDombiAndras
Link spre comentariu

  de curent, cititorul adica PDA-ul citeste si acest bit. de obicei cei de la distibutie accepta asta tacit, fac ei o estimare cam cat intra si cam cat iese, nu se pot incurca in instanta cu chestii din astea, ca pot intra in contradictie cu legislatia europeana si au mari sanse ca instantele sa nu le dea castig de cauza,  risca sa isi sifoneze imaginea rau de tot.

 

Nu te lua dupa legislatia europeana si sifonatul imaginii!

Tocmai saptamina trecuta am avut o discutie cu cei de la ENEL pe o problema asemanatoare.

Nu generam energie in retea doar contorul fiind afectat de ceva traznete dadea o astfel de manifestare si

oamenii traiau cu impresia ca noi avem ceva gen. ce debiteaza in retea.

Ca utilizator casnic ai contract doar de consumator, atit si nimic mai mult.

 

Grig

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Salutare!

 

Am intocmit weekendul asta un sistem de monitorizare a panoului solar, folosind un Arduino. Sistemul masoara tensiunea si curentul si calculeaza puterea (P=I*V). Am testat sistemul cu o baterie de 12V si un consumator cu LED si mergea de minune, masura tensiunea si curentul exact asa cum ma asteptam. Dar cand l-am legat la panoul solar, folosing regulatorul de incarcare ca si consumator, rezultatele nu sunt chiar cele asteptate.

 

Mai exact, masor tensiunea in paralel cu cele 2 fire care vin de la panoul fotovoltaic si masor curentul in serie cu regulatorul de incarcare (in circuitul dintre panoul solar si regulator). Constat cu stupoare ca tensiunea masurata pare a fi cea de circuit deschis iar curentul masurat este 0 (chiar acum, cand bate soarele pe el in forta).

 

Ori am legat eu ceva gresit, ori nu se poate folosi regulatorul de incarcare pe post de consumator?

Daca nu ai legat si bateriile, chargerul ce sa incarce?

Nu il poti folosi pe post de consumator, mai mult daca nu il legi la baterii(intai se leaga la baterii si apoi la panouri), il prajesti.

Editat de rinaldoparaipan
Link spre comentariu

E legat si la baterii si le incarca. Dar am inserat in circuitul de intrare al regulatorului de incarcare (intre panou si regulator) circuitul de masurare a curentului. Numai ca nu citeste decat 0 :)

Ar trebui sa incerc aceeasi masuratoare cu multimetrul, numai ca nu sunt acasa si pana in weekend nici nu prea am sanse sa fiu acasa cat e soarele pe cer... asadar nu pot face altceva decat sa ma uit prin conexiune internet la valorile citite de Arduino...

 

Adevarul e ca senzorul de curent folosit (ACS712) are senzitivitatea undeva in jur de 27 mA. Dar mi-e greu de crezut ca in bataia soarelui (fie el chiar soarele de iarna) panoul genereaza mai putin de 27 mA, cand ratingul lui maxim este de 570 mA.

Editat de BazsoDombiAndras
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări