Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Interactiunea intre amplificatoare...


Ciprian Alexandrescu

Recommended Posts

In primul rand: La Multi Ani tutoror.. :smt001 Acum problema mea:Lucrez la un sistem 7.1.Amplifurile sunt legate toate pe aceiasi alimentare.In caz ca se arde un amplif as vrea sa nu le ia pe celelate dupa el.Am pus sigurante individuale pe alimentari pentru fiecare circuit integrat...dar s-ar putea ca pana se arde siguranta debalansarea alimentarii simetrice sa fie prea mare si sa se arda si celelalte.Folosesc 2 module cu tda7294 unul cu lm 3886 si unul cu 6 tda 7293.M-am informat si se pare ca tda-urile mai ales 7293 se ard imediat la scurt pe iesire si la lipsa unui alimentari spre deosebire de amplificatoarele cu componete discrete care nu se ard mereu..(cred ca si stk-urile se ard..nu am folosit niciodata).Puntea cu lm 3886 e mai robusta...a rezistat si la lipsa (ce-i drept foarte scurta ) a unui alimentari si la scurt pe iesire..As vrea sa stiu ce solutii de protectie intre module folositi..nu am gasit din pacate pe google.Existenta de curent continuu pe iesire la ampliful/modulul defect nu va fi o problema..in final toate iesirile vor avea relee.Doresc doar daca se arde un amplif sa nu se arda si restul..Deasemena as vrea sa fac o proctectie la scurt pentru amplificatoare.Este o solutie de a face acest lucru fara a limita dinamic curentul primit de integrate(Tranzistori in plus,caldura :smt067 ?).Sigurante nu se ard destul de repede...Multumesc mult si Distractie placuta de revelion :partyman:

Link to comment
  • Replies 18
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Alexandrescu

    7

  • yogi72cj

    2

  • Sharky

    2

  • Enigma86d

    2

stai linistit ca nu o sa se arda unul de la altul chiar daca se rde unul celelalte nu o sa fie afectate chiar daca le alimentezi din aceasi sursa problema e sa ai amperajul necesar sa duca toate amplifutile. LA MULTI ANI si distractie placuta

Link to comment

La multi ani 2007.Amperajul e acceptabil .Sunt 9 amperi lejer..iar la scurt sursa poate da peste 25 de amperi sa arda siguranta repede.Sper ca o va arde insa inainte sa ajunga alimentarea spre zero si sa se arda celelalte...

Link to comment
Guest MuadDib

La multi ani 2007.Amperajul e acceptabil .Sunt 9 amperi lejer..iar la scurt sursa poate da peste 25 de amperi sa arda siguranta repede.Sper ca o va arde insa inainte sa ajunga alimentarea spre zero si sa se arda celelalte...

Oameni buni, termenii "amperaj" si "voltaj" NU exista in limba romana. in schimb exista CURENT - a carui INTENSITATE se masoara in amperi (de 9 amperi in cazul de mai sus) si TENSIUNE - care se masoara in volti.
Link to comment

CPX,eu nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Din moment ce, ma gandesc ca ai o alimentare "clasica" (transformator, redresor si condensatoare de filtrare)nu exista riscul sa se arda celalalte.Mai mult, TDA-urile au o protectie dar care din pacate nu este 100% eficienta. Adica atunci cand faci scurt circuit intre iesire si o ramura a alimentarii, TDA 7294 EXPLODEAZA!!! Asta am patit-o eu. Dar daca ai o suprasarcina pe iesire adica un scurt ciurcuit intre iesire si 0V, deja sunt sanse sa supravietuiascaIn cazul tau, singura problema care poate exista este sa moara vre-un amplicator care apoi sa traga dupa el o ramura a alimentarii. Vei avea atunci ceva DC prin boxe dar nu cred ca se pot arde amplificatoarele. Mai degraba boxele :smt005 TDA-urile au de asemenea si protectie la depasirea temperaturii de functionare si daca moare un amplificator si incepe sa disipe o caldura mare, celalalte amplificatoare (asta daca au un radiator comun) vor supravietui datorita protectiilor termice care la TDA chiar functioneaza :supz:

Link to comment

Pai lucrez si la un circuit care va deconecta imediat orice iesire care ar avea curent continuu pe ea.Circuitul va lucra independent pe fiecare iesire cu un releu si va semnala stare de eroare pe panoul frontal cu ledurile.MI-e frica ca atunci cand se arde un amplificator sa nu scurcircuiteze o ramura a alimentarii.Se va arde sigurante de pe ramura respectiva corecpunzatoare amplificatorului ars dar s-ar putea ca pana se arde tensiunea sa se disemitreze suficient de tare ca sa se arde si celelte integrate..de asta mi-e frica...tda729x se ard cand o ramura nu are tensiune pe ea sau o are sub pragul de pornire(~10 volti).

Link to comment

M-am gandit si eu la problema asta, nu am nici o schema sa postez, dar m-am gandit sa fac pe viitor ceva de genul:La tensiuniile de alim +/- le pun un divizor, astfel incat la o alim +/-40v sa am +/-6V dupa divizor, si apoi sa le duc intr-un op care sa faca urmatoarea operatie: Notez: Uin+ tensiunea de +6V si Uin- tensiunea de -6V.Uies = 10 * ( Uin+ + Uin- )Dupa asta pun la iesirea op-ului o punte de redresare.Astfel daca am +6V si -6V, la iesirea op-ului o sa am 0V, dupa punte 0VDaca am +6V si -5V, la iesirea op-ului o sa am 10V, dupa redresare 8.6VDaca am +5V si -6V, la iesirea op-ului o sa am -10V, dupa redresare 8.6VDaca am +5V si -5V, la iesirea op-ului o sa am 0V, dupa redresare 0VDe aici sa comand un releu, ceva, dar is mai multe probleme...:1.) Cel mai lent element e releul, nu stiu daca e destul de rapid sa mai protezeje tda-u.2.) Nu stiu cum se incarca condensatorii la pornire, daca tensiunea pe cond nu creste la fel, circuitul poate declansa releu inainte sa porneasca amplificatorul :toimonster: , in cazul asta ar trebuii ca op-ul sa fie alimentat putin mai tarziu, dupa ce s-au incarcat cond-ii la pornire...Asta ma gandesc sa fac daca o sa ma confrunt cu problema asta, din pacate nu am nici o schema testata cum am zis mai sus...

Link to comment

Interesanta ideea ta.Deci circuitul de protectie vede anomalia,decupleaza tot intre timp se arde siguranta dispare anomalia si se recupleaza amplificatoarele bune.Insa sunt si exceptii,poate amplificatorul stricat sa nu consume destul cat sa arda siguranta dar sa debalanseze alimentarile suficient cat sa ramana circuitul de protectie cuplat.MA rog se pot toate calibra ca sa merga treaba.... Frumos se rezolva cu un softulet intr-un microcontroler..dar cum eu nu prea ma pricep la microcontrolere nu pot face inca asa... :rock:

Link to comment
Guest MuadDib

Mai dar la tda7294 pe pinii de st-by si mute se poate face "soft-start". Adeca cu un circuit rc simplu se poate intarzia pornirea finalului. Cititi datasheetul integratului! El va da toate lamuririle!Si inca ceva... un offset de 100mV nu e mare!

Link to comment

Da, cam la asta m-am gandit..., dar deocamdata nu incerc sa-l realizez pentru ca nu am motive..., dar ar fi interesant circuitul. Practic, cand decteaza o diferenta mai mare de 15 procente intre tensiuniile de alimentare desconecteaza alimentariile de amp-uri. :rock: Pacat insa ca nu avem nici o schema finalizata si testata. :partyman:

Link to comment
  • 2 weeks later...

am si eu un sistem 7.1 dar eu am punte si condensatori pt fiecare in parte(tda 7294) si mai mut mai am o protectie pe radiator cu un lm nu mai tin minte ce lm dar stiu ca daca ajung la 55 grade am 3 ventilatoare din surse de calc care pleaca si in caz ca ajunge temperatura la 90 grade am un releu pus pe alimentare si deconecteaza tot. :rock:

Link to comment

am si eu un sistem 7.1 dar eu am punte si condensatori pt fiecare in parte(tda 7294) si mai mut mai am o protectie pe radiator cu un lm nu mai tin minte ce lm dar stiu ca daca ajung la 55 grade am 3 ventilatoare din surse de calc care pleaca si in caz ca ajunge temperatura la 90 grade am un releu pus pe alimentare si deconecteaza tot. :rock:

nişte poze şi-o schemă ar fi utile... ce părere ai??? :)
Link to comment

si eu ii construiesc un sisteme 5.1 cu diferenta ca le fac cu tranzistori

mi se pare o prostie pt un specialist sa foloseasca circuite integrate

e ca si cum ai cumpara un amplif in rate si ramane tot stift

adica azi cumperi un integrat,se arde,miine altul si tot asa

dupa un an cind aduni si tragi linie iti dai seama ca cu banii pe care i-ai bagat iti faceai ceva adevarat si pina la urma treci pe tranzistoare

se spune ca omul prost invata din greselile lui ,iar inteleptul din greselile altora

si acum sa rvenim

pt subwofer folosesc un amplif adevarat la +,-50v cu bd249,250

schema exista aici pe forum,am tot postat-o de mai multe ori

 

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=1 ... cj&start=0

 

pt sateliti folosesc un amplif la+,-30v cu darlingtoni tip142,147,aceeasi schema ca si amplif de subwofer,cu mici modificari,in total 8 tranzistoare,cu caracteristici si fiabilitate net superioare oricarui jaf de integrat

cind eram nevoit sa folosesc integrate am pus tda2050 la +,-23v la sateliti

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines