Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cea mai ieftina protectie a consumatorilor impotriva supratensiunilor retea


Vizitator

Postări Recomandate

Stefane, tu crezi ca stii ceva, dar nu stii bine.

 

Varistorul protejeaza la supratensiuni. Fuzibila la supracurenti. O fuzibila nu are sa inlocuiasca un varistor, si nici invers. 

 

Chestia aia Digitop e o jucarie. Desigur ca nu-si face nimeni cruce folosind acea jucarie. 

 

E usor sa apreciezi cat de deteriorat e varistorul. Daca poti monitoriza curentul. Dar, protectia unui varistor va costa mult mai mult decat varistorul. Pe care oricum il inlocuiesti.

 

Asa ca, pui varistorul si-l schimbi la prima supratensiune. E mai ieftin decat crezi.

Link spre comentariu

Thunderer ce stiu si ce nu stiu?

Din ce ai scris tu am inteles asa: afara ploua. Explicatia ta e la misto?

Ai citit mesajul meu de pe prima pagina? Atata ai inteles:

Citat

Varistorul protejeaza la supratensiuni. Fuzibila la supracurenti. O fuzibila nu are sa inlocuiasca un varistor, si nici invers.  

Daca incerci sa imi explici mie chestia asta deja o consider jignire.

In realitate varistorul nu protejeaza nimic, fara elemente de decuplare inaintea lui el doar o sa faca "frumos" (el sau cablajul / instalatie).

Editat de Stefan.
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

 

Supresoare de supratensiune, eclatoare

http://www.rasfoiesc.com/inginerie/electronica/DESCARCATOARE36.php

https://www.tme.eu/ro/katalog/?art=B88069X0270S102&id_category=112936

 

Va rog sa tineti cont si de utilizarea acestor dispozitive. Va puteti documenta punand pe google termenii respectivi, deoarece exista multe modele.  Sunt recomandate chiar si pt protejarea contra descarcarilor atmosferice in extremis. Rezista si la 5.000-10.000 A sau mai mult !!! Cand acestea intra in functiune, echivaleaza cu un fel de scurt-circuit, caderea de tensiune se mentine cam 70 V, dar nu se distrug.  Cel mult afecteaza sigurantele.

Personal am mai folosit si un dispozitiv propriu format dintro punte cu patru diode de mare curent si tensiune inversa 1.000 V, in diagonala careia am pus un condensator electrolitic de mare capacitate si cu tensiunea 450 V inseriat cu o rezistenta de limitare. Condensatorul se incarca in timp si se mentine la o tensiune de cca 310 V cat este varful sinusoidei.  Dupa cateva secunde de la incarcare scurtcircuitez manual cu un intrerupator rezistenta de limitare. Daca apare vreun varf de tensiune, acesta va provoca imediat un curent mai mare prin condensator si vor intra in functie sigurantele si releele de supracurent.

Recomand in paralel sa fie folosite toate cele discutate anterior. Plus sigurante fuzibile putin supradimensionate.  Plus filtre cu inductante si capacitati corect dimensionate in functie de consumator  contra parazitilor de inalta frecventa si joasa frecventa.

O impamantare cat mai buna, chiar supradimensionata, cateva tevi-bare zincate adanc ingropate si legate bine intre ele, zona mentinuta umeda cu apa putin sarata. Legaturile dublate si executate f.bine, lipite cu cositor sau sudate, sarma groasa de cupru, sa nu corodeze nimic in timp...Ar trebui facuta o buna impamantare si la toate blocurile vechi si distribuita in toate apartamentele. In nici un caz sa nu folositi tevile de apa sau calorifer.

Editat de mafalda
Link spre comentariu

Acele dispozitive suporta 5-10kA doar in pulsuri de 8/20us (microsecunde). Ca sa intelegem de ce nu e simplu sa asumam mii de A.

https://www.st.com/content/ccc/resource/technical/document/application_note/4c/2a/57/e9/43/9c/4f/2d/DM00080038.pdf/files/DM00080038.pdf/jcr:content/translations/en.DM00080038.pdf

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Se dau acareturile din poze:

 

20190704_194426-768x768.jpg

20190704_194501-768x768.jpg

20190704_194531-768x768.jpg

 

Se cere sfat de montare:

1) cate doua buc intre F-N, F-E, N-E

2) 4 intre F-N si cate 1 intre F-E, respectiv N-E.

 

Doresc sa le pun dupa diferential care va servi si ca general.

 

In amonte pe scara blocului este una tot curba C, 25A, 300 mA si ceva trifazat.

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ai inteles bine. O sa pun si tub. Buna idee. O sa ii asez undeva liberi, degajati. Poate ii plantez pe un pcb.

 

Imi venise o idee (cam neinspirata zic eu, desi plasticul ala ar trebui sa fie gandit pentru situatii cu artificii) sa ii bag intr-o carcasa de siguranta automata. Cate 2 bucati in carcasa.

 

Am in plan sa pun si un releu de supraveghere in viitor. Am luat un tablou de 12 posturi, aveam unul de 4. 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Si tubuletele de protectie pt varistori unde sint?

Pune cit mai repede tubulete de varnis peste varistori daca nu vrei sa refaci toate legaturile de acolo in caz de supratensiune. Cind se depaseste puterea maxima pe care o pot disipa varistorii se lasa cu explozia lor iar tubuletele nu lasa sa se imprastie ramasitele.

Link spre comentariu

Trebuie sa fac rost. Ce am prin casa acum nu poate fi folosit. Vor fi si tuburi. Stiu ca explodeaza. Sunt totusi 240 jouli, 13 kA pe fiecare combinatie. Atac diferentialul care e foarte rapid intre faza si pamant sau intre nul si pamant. Intre faza si nul trebuie sa ii declanseze protectia magnetica. Aia e putin mai lenta din cate stiu. Pe declansarea diferentiala, spunea producatorul ca e instantaneu. 

Link spre comentariu

@Director nu arata chiar rău dar trebuia un tablou mai mare, mereu se găsește de pus ceva :rade:

Nu sunt greu de inlocuit nici așa cum ai făcut dar pe viitor, daca îți termite bugetul, te poți gândi la o carcasa MASZCZYK KM-74 GY + PCB UL 94 + bornel și leduri frontale.

Nu exista declanșare instant, am precizat pe undeva cat dădea testerul timpul de declanșare pe diferențial.

Editat de Stefan.
Link spre comentariu
Acum 7 ore, Stefan. a spus:

@Director nu arata chiar rău dar trebuia un tablou mai mare, mereu se găsește de pus ceva :rade:

Nu sunt greu de inlocuit nici așa cum ai făcut dar pe viitor, daca îți termite bugetul, te poți gândi la o carcasa MASZCZYK KM-74 GY + PCB UL 94 + bornel și leduri frontale.

Nu exista declanșare instant, am precizat pe undeva cat dădea testerul timpul de declanșare pe diferențial.

Carcasa am gasit-o. Nu stiu ce e pcb 94 cu borne si leduri frontale.

La nevoie, am ce scoate/muta pentru o imbunatatire. Priza, siguranta de langa si o clema mica sunt "sa fie". Eventual imi pun bara tabloului si leg pe ea impamantarile si mai scot o clema. Mai pot lega intrarea direct in diferential, il mut in dreapta, si scap de toate clemele. Eventual renunt si la lampa.

In viitor, mai doresc un releu de supratensiune (supraveghere)

 

Referitor la tablou mai mare, aveam de 4 posturi, am luat de 12. Daca nici asta nu o ajunge...

 

Prima data aveam 4 automate 1p, pe urma am avut 4 p+n.

Acum am ceea ce se vede.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări