Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am nevoie de ajutor In Protel 99 si DXP!

Recommended Posts

Buna in primul rind vreau sa il felicit pe cel care a infiintat acest forum, pentru ca sint un mare fanal softurilor ce apartin de domeniul elecronicii. Acuma ca sa nu lungesc vorba prima intrebare estelegat de Protel 99SE: dupa desenarea schemei aleg dinmeniul "Design" "Update PCB..." si deaici "Preview Changes"ca sa verific erorile. Normal nu ar trebui sa existe nici o eroare dar mie imi apare la diode si mai precis scrie ca "Error: Node not found" care o fi cauza? si daca transfer asa cu eroare schema in PCB nu mai apare diodarespectiva deci nu-l transfera. inschimb daca aceasta dioda il schimb cu o rezistenta sau condensator dispare problema.Astept pareri si solutii pe aceasta tema. A doua inrtebare ar fi in legatura cu Protel DXP versiunea 2002 SP2 Vreau sa-l folsesc pe acesta in locul lui 99dar nu ma descurc cu el. cine il foloseste acest soft daca poateil rog frumos sa-mi spuna asa in mare pasii pe care trebuie urmati de la desenarea schemei pina la finalizarea PCB-ului. Astept si pm-uri in final dores la toti cei care sunt pe acest forum Sarbatori Fericite, Sanatate Si numai Bucurii! :partyman:

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Pentru ca sa poti sa routezi corect componentele din schematic, trebuie ca denumirea pinilor din simbolul schematic sa coincida cu denumirea pinilor din capsula de pe cablaj, legatura facandu-se prin netlist. In cazul diodelor, unele simboluri schematice au denumiti pinii cu 1 si 2 iar unele capsule cu A si K. Trebuie ca si in schematic si in PCB, pinii sa fie denumiti identic, fie 1-2, fie A-K.Protel DXP are ceva facilitati in plus pe la partea de embedded programming, FPGA, etc., insa daca faci doar schematic si PCB editing, nu iti recomand sa faci upgrade. DXP consuma mult mai multe resurse decat 99SE, iti va merge sensibil mai incet./pisoiu

Pentru ca sa poti sa routezi corect componentele din schematic, trebuie ca denumirea pinilor din simbolul schematic sa coincida cu denumirea pinilor din capsula de pe cablaj, legatura facandu-se prin netlist. In cazul diodelor, unele simboluri schematice au denumiti pinii cu 1 si 2 iar unele capsule cu A si K. Trebuie ca si in schematic si in PCB, pinii sa fie denumiti identic, fie 1-2, fie A-K.Protel DXP are ceva facilitati in plus pe la partea de embedded programming, FPGA, etc., insa daca faci doar schematic si PCB editing, nu iti recomand sa faci upgrade. DXP consuma mult mai multe resurse decat 99SE, iti va merge sensibil mai incet./pisoiu

Culmea e ca am altium6 care imi ocupa o gramada de spatiu (vreo4,5G) dar se misca mai bine (repede) decat un DXP2004SP4.