Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ţoli sau Inchi


Postări Recomandate

nu prea inteleg spunetimi va rog ce inseamna de exemplu fiecare cifra la W 2" ce sunt acele grupuri de cifre va rog

așa se notează pe desen filetul whitworth adică: W (spune că filetul este whitworth) 2'' (mărimea filetului este 2 țoli). Pentru a se ușura munca diametrele si pasul se iau din tabele.

Bafta!

Editat de pcostica
Link spre comentariu

Intre cele doua sisteme de filete sint deosebiri  destul de importante.Astfel la filetul metric,pasul este in mm iar unghiul filetului este de 60*.La fieltul in toli,pasul este dat in inchi(toli) iart unghiul filetului este de 55*

Unghiul de 55 grd e valabil pt filetele englezesti (BSW (British Standard Whitworth), British Standard Fine (BSF) BSP = British Standard Pipe, or BSPP = British Standard Parallel Pipe, or BSPF = British Standard Parallel Fixed. BSTP (British Standard Taper Pipe)), in timp ce pt cele americane (tot in toli), unghiul e de 60grd (UNC (Unified Coarse Thread),UNF (Unified Fine Thread))

http://www.britishfasteners.com/threads/unf.html

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Florine cred ca te-ai exprimat gresit . Din ce ai spus tu pasul e tot una cu adancimea si clar ca nu e asa. uite aici un tabel care o sa te ajute :

recent am filetat pe exterior o teava de 3/8 care practic era un stut pentru furtun si care se infileta in robinet. Dupa tabelul atasat am luat pasul si adancimea. A iesit perfect

Din tabelul cu filete gaz sa iei cotele daca faci o teava pt instalatii

Filete.pdf

Editat de philiprobz
Link spre comentariu

Ce scrie pe robinet?

Daca este pentru instalatii: 3/8" sau 1/2" sau 3/4" sau 1" sau 1 1/4" sau 1 1/2"....... Acestea sunt dimensiuni uzuale in instalatiile din casa sau de prin curte, depinde de ce ai de facut.

Daca Florin respecta traditia, nu cred ca va raspunde!

Hai sa ghicim noi!!! Incep eu primul: robinet de: 1/2" pentru un furtun in curte!

Editat de area51
Link spre comentariu

Florine, ca sa rezolvam un pic mai rapid si sper definitiv nelamuririle tale, la o problema destul de simpla, este nevoie de un dialog. Am observat ca tabelul pe care ti l-a trimis @philiprobz, nu a ti-a fost de folos, desi tabelul respectiv este CLAR. Fixeaza tu o anumita ora, cand esti dispus la un minim dialog, o jumatate de ora. Daca nu te ajuta formule si tabele, hai sa dicutam pe cazul concret pe care il ai de rezolvat. Ar fi necesar sa stim ce scrie pe robinet si daca ai teava potrivita pentru el. Daca tu consideri ca iti este mai util un dialog la telefon, trimite-mi pe MP (mesageria privata) numarul tau de telefon si te sun eu.

Link spre comentariu

Filetul GAZ, are aceeasi forma ca si filetul Whitwort, si este pentru tevi. Cred ca la tevi te intereseaza.

Cutitul de filetat se ascute la 55 grade.

 

Pentru ca nici acum nu vorbesti de un exemplu concret, am sa-ti spun pentru cateva tevi de instalatii:

 

 Teava fi 3/8" Pasul filetului 19 spire/tol,           aduci diametrul exterior la 16.66 mm si intri cu cutitul 0.856 mm.

 

 Teava fi 1/2" Pasul filetului 14 spire/tol,           aduci diametrul exterior la 20.95 mm si intri cu cutitul 1.162 mm.

 

 Teava fi 3/4" Pasul filetului 14 spire/tol,           aduci diametrul exterior la 26.44 mm si intri cu cutitul 1.162 mm.

 

 Teava fi 1" Pasul filetului 11 spire/tol,           aduci diametrul exterior la 33.24 mm si intri cu cutitul 1.479 mm.

 

Daca te intereseaza si alte diametre de tevi de instalatii iti raspund cu placere.

Link spre comentariu

33.25 mm nu este un tol.

Cand teava are diametrul exterior de 33.25, ma astept ca diametrul interior sa fie aproximativ de un tol, adica in jurul valorii de 25.4 mm.

 

S-a mai explicat de ce diametrul interior nu este fix 25.4 mm, pentru ca in functie de aplicatie, grosimea peretelui tevii poate fi diferita. La presiune mai mare grosimea peretelui tevii este mai mare si automat diametrul interior este mai mic. Si nu numai din cauza presiunii, grosimea peretelui tevii poate varia. Mai sunt si considerente mecanice (distanta dintre punctele de fixare). Se poate opta pentru o teava mai groasa si din motive de coroziune.

 

Cand vorbim de teava de instalatii de 1", vorbim de diametrul NOMINAL (interior).

In constructii, instalatorii (daca nu pot recunoaste "din ochi") determina marimea tevii, cu ruleta, masurand diametrul exterior. Daca are 33.5 mm÷ 34 mm, iau filiera de 1" si fac filetul.

 

Cand masuram cu sublerul diametrul interior al tevii, nu trebuie sa ne asteptam sa gasim valoarea de 25.400 mm cota de rulment!!!!

 

NU EXISTA TOL PENTRU STRUNGARI SI TOL PENTRU INSTALATORI, 1 tol= 1 inch= 25.4 mm.

 

De fapt confuzia exista cu preponderenta printre strungari care sunt obisnuiti cu rigorile impuse de subler si micrometru.

 

Florine, chiar daca nu ai inteles pe deplin explicatia mea si cele care au mai fost date inainte, ghideaza-te dupa datele pe care ti le-am scris in postarea #40.

Editat de area51
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări