Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lumanare LED pt. Halloween - ajutor program


ss1958

Postări Recomandate

Asa cum sunt toti bunicii, nici eu nu pot refuza nimic nepotelelor mele. Am sarcina obligatorie sa le fac 2 lumanari cu led mai puternice pt.mai nou impamantenita sarbatoare de Halloween.M-am pus pe cautat si am realizat cam rudimentarele lumanari din foto, dar nu prea m-am concentrat prea mult pe aspect, pt ca oricum stau pe fundul dovleacului.Schema o am mai demult, nu mai stiu de pe unde, rezultatul fiind unul bun , cu o exceptie. Licarirea ledurilor e prea rapida si prea brusca. Adica de la 0 la maxim se face prea abrupt si prea rapid. E mai mult un efect stroboscopic aleator, deranjant ochiului. La lumanarile cu led care sunt prin comert, flacara e mai "blanda", mai placuta.

Acum vine rugamintea mea cea mare. Am atasat si fisierele cu codul sursa, poate se pricepe cineva sa faca niste modificari pentru o "flacara" cat mai reala si placuta ochiului si nu obositoare. Am facut si un filmulet , dar nu stiu daca il pot posta aici.Intre cele doua variante nu am vazut nicio diferenta vizuala.Din schema originala am eliminat 78L05 si am pus un strap, alimentarea facandu-se la 4,5 V , din baterii.Led-urile sunt cele de pe benzile la 12 V puse in paralel, lumina fiind f. buna pt. scopul propus. Cu un set de baterii alcaline, functionarea a fost de 3 zile 24/24h.

Lumanare LED.rar

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am facut si eu efect de lumanare, dar cu triac, pentru suport cu 7 lumanari, ce se pune de obicei la geam in preajma Craciunului.

De obicei acest semnal se compune din (DC + zgomot), nu doar zgomot.

M-am uitat putin in simulator peste aceste hexuri, si am apreciat ca au DC=30% + zgomot= +/-30%, adica un semnal ce variaza aleator intre 0% si 60%, deci practic doar zgomot.

Frecventa PWM = 100Hz.

Prin "rasturnarea" semnalului se obtine DC=70% + zgomot= +/-30%, adica un semnal ce variaza intre 40% si 100%, mai putin suparator.

Aceasta inversare se face simplu prin mutarea LED-ului de la (-) la (+).

Editat de 10vid
Link spre comentariu

O varianta facuta de mine la care se poate regla din R1 efectul de palpaire.

 

 

Se poate modifica cumva hex-ul pt. 12F629 ? Am incercat cu cel postat de tine, sa-l pun in 12F629 si nu merge. Am incercat pt. ca am avut cazuri cand cele 2 pic-uri au acceptat acelasi soft pt. aceeasi aplicatie.

Am facut si eu efect de lumanare, dar cu triac, pentru suport cu 7 lumanari, ce se pune de obicei la geam in preajma Craciunului.

De obicei acest semnal se compune din (DC + zgomot), nu doar zgomot.

M-am uitat putin in simulator peste aceste hexuri, si am apreciat ca au DC=30% + zgomot= +/-30%, adica un semnal ce variaza aleator intre 0% si 60%, deci practic doar zgomot.

Frecventa PWM = 100Hz.

Prin "rasturnarea" semnalului se obtine DC=70% + zgomot= +/-30%, adica un semnal ce variaza intre 40% si 100%, mai putin suparator.

Aceasta inversare se face simplu prin mutarea LED-ului de la (-) la (+).

 

Multumesc pt. raspuns, dar ceea ce pt. tine e ceva f.simplu, pt. mine, spre rusinea mea e chineza.As fi super incantat daca ai binevoi sa faci modificarile spuse de tine si sa rezulte un fisier hex.Sper sa nu fiu considerat obraznic si nesimtit, dar chiar nu ma pricep la programare, drept pt. care am si cerut ajutor aici colegilor .

Link spre comentariu

Modificarea de care spuneam nu era la program, ci la legarea LED-ului, ca in imagine:

 

Posted Image

Multumesc mult pt. raspuns. Am incercat varianta propusa de tine si e corecta. Ma intereseaza sa fac modificarea la varianta cu tanzistor, care asa cum se vede este cu led-ul pe plus.Nu stiu ce tranzistor sa pun in locul lui BS170 ca sa pun led-ul pe minuin drena lui.Stiu ca trebuie ceva cu canal P, dar nu stiu care ar putea fi "complementarul" lui BS170. Marturisesc ca nu prea am lucrat cu astfel de tranzistori . Credeti ca BS250 ar merge ?

Link spre comentariu

Poti folosi tranzistori bipolari PNP de putere mica (Ic=100mA), nu e neaparat nevoie de tranzistor MOS.

Daca folosesti si tranzistor, atunci LED-ul ramane jos unde a fost la inceput, tranzistorul comportandu-se el insusi ca un invertor de semnal.

 

Posted Image

Editat de 10vid
Link spre comentariu

Poti folosi tranzistori bipolari PNP de putere mica (Ic=100mA), nu e neaparat nevoie de tranzistor MOS.

Daca folosesti si tranzistor, atunci LED-ul ramane jos unde a fost la inceput, tranzistorul comportandu-se el insusi ca un invertor de semnal.

 

Posted Image

 

 

Multumesc mult.Am facut schema pe placa de test si functioneaza f. bine.Totusi , desi intensitatea de la zero la maxim a scazut semnificativ, totusi licaritul este prea des si rapid. Cred ca m-am facut inteles.Banuiesc ca asta se remediaza totusi din soft

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am incercat toate variantele propuse de colegi si am ramas la varianta lui 10VID cu BC557 dar am pus 4 LED-uri albe i(cald) in paralel si am eliminat rezistenta de 68 ohmi..Alimentarea se face la 4,5 V .Lumina e destul de puternica pt. a ilumina f. bine interiorul dovleacului de Halloween. Am facut si niste teste cu o cutie de carton decupata corespunzator si ezultatul e spectaculos. peste asteptari. "Maimutelele mele" (cum le alint eu pe nepotele) deja s-au laudat la scoala si gradinita si mi-au facut rost de "clienti".Desigur, sunt bucuros sa vad copii fericiti si  cu mare drag le indeplinesc dorintele.Tocmai de aceea tin sa multumesc colegilor pentru ajutor si in numele lor.

As dori, pt. ca se apropie sarbatorile de iarna , sa incepem dezvoltarea unor proiecte gen: turturi cu LED, stele animate, giroled etc.Sunt cateva pe forum , pe care le-am facut si eu, dar poate sunt colegi care au si alte idei.

Link spre comentariu

Salutare, anul trecut am facut si eu ceva asemanator. Insa efectul de licarire l-am preluat de la un led, mai presis dintr-o lumanare electronica, din comert. Cum este efectul obtinut cu pic fata de lumanarile electronice din comert? Mai aproape de realitate? Cineva de pe forum a postat o schema cu discrete, insa inca nu am apucat sa o probez.

post-211087-0-23107300-1414488466_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări