Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio Simfonia


dacos

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Cand eram mic am vazut la o primarie acest radio.

 

http://rw6ase.narod.ru/00/srl1/simfonija.html

 

Stiu ca are cautare automata. Daca se apasa butonul din mijloc de la automatic tuning butonul de acord se deplaseaza singur stanga-dreapta. Daca se apropie de un post poate continua singur pana e prins optim. Pe scurte invarte de buton in functie de fading. 

 

Cum functioneaza sistemul respectiv? Mi se pare ceva foarte avansat pt vremea respectiva?

 

Ati mai intalnit si la alte radiouri asa ceva? 

 

Radioul in cauza incepea sa bazaie cam tare cand se folosea functia de cautare automata. Nu cred ca fusese umblat vreodata in el. Eu am vazut varianta cu scris chirilic...

 

Posted Image 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Desi am destule aparate vechi din pacate nu am nici un exemplar cu cautare automata si/sau cu preselectie de posturi. Asemenea aparate existau din anii '30. Chiar S.A.R. Philips Bucuresti a avut un aparat cu preselectie de posturi. Apasai butonul cu postul X si un motoras actiona condensatorul variabil pana la acel post. Unele erau foarte complexe ca si schema avand un tub care detecta semnalul maxim al postului si oprea motorasul...

Link spre comentariu

Multumesc. O sa descarc si documentatia. Ciudat totusi ca germanii nu au facut ceva similar. Am vazut radiouri germane complicate si cu fineturi pt vremea respectiva. Facilitatea asta chiar mi se pare un lux. Ma mir ca tocmai rusii au folosit-o. Probabil si la ei e singurul model cu asa ceva...Imi mai amintesc ca avea o singura boxa. Asa ca am vazut in spate unde sunt mufele de iesire si am mutat-o pe celalalt canal. Mergea pe ambele canale. Atunci nu stiam ca se pot arde transformatoarele de iesire daca nu sunt conectate difuzoarele. Probabil ca avea o protectie cum sunt si acum in unele amplificatoare cu lampi...

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Am citit ideea asta in alte parti:

 

http://forums.rgc.ro/topic/5071-o-intrebare-pt-aia-tari-in-materie-de-lampi-si-ampuri/

Ampliful cu traf de iesire se distruge daca functioneaza in gol fara difuzor (sarcina) .Se arde !! se strapunge traful de iesire etc...

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=924292

 

The why part of it is that with the secondaries open, putting a signal on it can produce flyback voltage that will damage the output transformer. It doesn't happen every time but why risk it?
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări