Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest 123

Parere proiect amplificator

Recommended Posts

Salut, am nevoie daca vrea cineva sa ma ajute cu ceva pareri despre schema care vreu sa o realizez, si anume :

http://hobbyelectronicsdri.blogspot.ro/2011/04/high-fidelity-mosfet-power-amplifier.html

Ma intereseaza mai mult caliatile audio decat alte calitati (cost, simplitate, durabilitate etc...)

Practic vreau sa construiesc un amplif cu o putere de 100 - 150w, cu performante deosebite in ceea ce priveste sunetul reprodus

M-ar interesa pe o scara de la 1 la 10 cam ce nota i-ati acorda, si daca poate cineva sa imi recomande o schema cu performante mai bune

Multumesc

Definește ”calitate audio ” .

Schema este modestă, finalii sunt într-adevăr deosebiți , greu de obținut ( cred ) . Satisfacția finală ? Unii zic : Cu cât costă mai mult , cu atât sună mai bine . 

Pai nu stiu ce sa zic dar probabil exsista niste parametrii masurabili sau deductibili, care trebuie sa aiba niste valori mai mici sau mai mari, cum ar fii : raspunsul in frecventa, castigul, zgomot de fond, distorsiuni si probabil mai sunt si altele, nu stiu...

Finali am vazut ca se gasesc, pe un site romanesc ce comercalizeaza diverse componente electronice...la pretul de 24 lei kitul...ma gandesc ca or fii contrafacuti..nu stiu

Din moment ce ai precizat ca schema este modesta insemna ca stii ce insemna un amplif bun, si te-as ruga daca vrei sa imi recomanzi o schema care este mai buna decat modesta.

Edited by 123

Sunt departe de a fi un ”guru” al amplificatoarelor. Cunosc însă suficientă electronică pe de o parte și am citit ( chiar studiat , aș putea spune  ) despre psihoacustică, pe de altă parte ,  pentru a evita un răspuns tranșant . De aceea am dat două răspunsuri . Primul este al inginerului , schema este modestă și performanțele afișate , asemenea. Al doilea este în contextul psiho - subiectivist amestecat cu puțin placebo și cu oarecare mândrie de sine . ”Nu poate să sune rău cu tranzistori atât de scumpi ” . Apropo, nu știu ce vrei să spui cu 24 lei și nici nu mă interesează. Recomandări de scheme nu fac . Sunt însă aici pe forum oameni care au construit și au ascultat amplificatoare . Poate însă modul oarecum absolut, superior în care ai pus problema i-a ținut deoparte . Reformulează și poate vei avea mai mult succes. Baftă!

Eu i-aş da schemei de mai sus nota 3, cel mult 4. Saitul acela e ptr începători. Dacă vrei calitate, e plin netul de scheme originale sau îmbunătăţite. Alege una simetrică, de exemplu Hafler DH200 şi de acolo poţi spune că începe calitatea.

Apropos, ce experienţă ai în construirea amplifurilor?

http://www.hafler.com/techsupport/pdf/dh-200_amp_man.pdf

Edited by zal

In construirea amplifurilor am experienta foare putina...cred ca am facut unul "clasic" mai demult cu 2n3055, dar asta nu insemna ca nu pot pune o schema in practica, fie ea si complexa, in schimb cred ca partea care necesita experienta e la punerea in functie si reglaj. Multumesc pentru recomandare

Edited by 123

Reţine că e un proiect destul de mare, complex şi se va întinde pe o perioadă de timp şi pe lîngă partea cu lipitul pieselor, mai e şi cea cu prelucrări mecanice. Asigură-te că ai baza materială, tehnică şi uneltele potrivite ptr proiect. Studiază şi variantele modernizate ale schemei ptr a folosi trz actuali, găseşti pe net şi cablajele, tot felul de detalii. Există şi alte modele de puteri diferite.

Referitor la site-ul catre care este link in prima postare, ma intreb cum se face ca respectivul isi insuseste schemele lui Elliot...? Oricum judecand dupa titlul acelui articol si deci categorisirea amplificatorului, respectivul clar nu stie ce spune, schema este asa cuym @UDAR a subliniat, una modesta, poti sa-i pui finali cu carbura de siliciu, performantele tot modeste vor fi. As recomanda amplificatorul SARA al lui @Raimond, este topic aici pe forum destul de detaliat, un amplificator intr-adevar hi-fi.

Salut,

Eu iti recomand cu caldura asa ceva: http://www.ti.com/lit/an/snaa031a/snaa031a.pdf Ei se lauda cu THD=0.0006%

Schema se bazeaza pe LM4702 care este un driver integrat stereo pt amplificatoare audio, necesitind utilizarea unor tranzistoare de putere externe.

Nu este o schema simpla dar ai la dispozitie si proiectul cablajului si lucrind ingrijit poti obtine performante destul de bune chiar daca nu utilizezi exact toare piesele recomandate acolo.

Daca vrei pe finali MOS-FET ai aici citeva variante de finali: http://www.ti.com/lit/an/snaa045a/snaa045a.pdf