Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gigione01

Box decodare nokia incepatori

Recommended Posts

Rog si eu pe cineva care cunoaste sa-mi explice si  mie(noua,-precis mai sunt si altii interesati)ce costuri suplimentare implica(credite,abonament,alte boxuri cu care trebuie legate neaparat) si cam ce poate face (in cateva cuvinte-pe romaneste)fiecare din boxurile de mai jos:

1.Cyclone Key.

2.BB5 Easy Service Tool (BEST) Nokia Dongle .

3.MXBOX THUNDER FULL (Interface with card).

As vrea sa achizitionez unul din astea si nu stiu/inteleg care lucreaza singur,care cu abonament/credite,la cele de la punctele 1 si 3 mai trebuie alt box?.Mai trebuie si altceva in afara de cabluri la fiecare?

Care e cel mai indicat pentru o resoftare/deblocare schimbare pachet limba,aflare cod de securitate?

Multumesc anticipat celor care au rabdare si ne pot spune cate ceva!

Edited by gigione01

Brandul nokia din punctul meu de vedere este mort si ingropat, mai castiga si el asa cum o masina cu motorul gripat mai merge doar din inertie....

Decodari SL3 numai prin brute-force, ultimele tembelifoane populare nokia zici ca au fost dezvoltate de ingineri retarzi facuti la spirtu-haret exact in timpul apelului bocancilor (nici o inovatie pe ele + ca nici nu au fiabilitatea vechilor nokii...), nokia lumia merge pe soft windoz unde aplicatii gasesti doar cautand cu o lanterna vanatoreasca + ca eu nu as avea incredere in windozul ala de nici o culoare (la computator mai e ce mai e, mai un firewall, mai un antivirus si sti ce misuna pe sub capota....).....

Per ansamblu eu am cyclonekey (luat cu vreo 200 si ceva de lei, nu sunt prea multumit de el (isi face treaba dar deja si cyclone-ul ca proiect este deja istorie....). Adevarul ca nici nokii la decodat/resoftat nu prea mai vin, cele vechi au disparut, cele noi nu se pot decoda..... iar tendinta este de a cumpara lumea smartfoane....

Acum daca ar trebui sa cumpar un box as merge fara nici o remuscare spre ATF (advance turbo flasher), am citit ca ar avea in plus unele "chestii" pe care cyclone-ul nu le are..... Dezavantajul este ca e ceva mai scump.

Apoi vei avea nevoie de cabluri....... telefoanele noi merg pe microusb dar la cele vechi (cele cu pop-port) ai nevoie de cabluri sa le poti decoda/resofta.

Acum despre abonament, pana acum cyclone-ul stiu ca nu necesita un abonament anual, am vazut ca are pe undeva ceva credite dar nu am avut nevoie de ele niciodata. Despre alte box-uri de nokia nu am idee...