Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PP schema Ming Da (MeiXin)


Lonerider

Postări Recomandate

Am rebobinat drosel-ul. Este făcut pe un miez de 10cm2, bobinat 2600 spire cu sârmă CuEm 3 x 0,2mm, rezistenţa în DC este de 70 ohm. Tensiunea, în sarcină după el, a crescut cu vreo 10V acum. Mi-am amintit de ce am dat jos condensatorii de 470µ din catozi tuburi finale, acum că tot i-am montat... Cu ei montaţi apare un păcănit cu o frecvenţă de 2Hz (adică două păcăneli într-o secundă) în difuzoare şi numai în mod UL, în mod triodă nu se manifestă fenomenul. Cu rezistenţa fizică pe sarcină nu am văzut variaţii ale tensiunii pe aparatul de măsură.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Am rebobinat drosel-ul. Este făcut pe un miez de 10cm2, bobinat 2600 spire cu sârmă CuEm 3 x 0,2mm, rezistenţa în DC este de 70 ohm. Tensiunea, în sarcină după el, a crescut cu vreo 10V acum. Mi-am amintit de ce am dat jos condensatorii de 470µ din catozi tuburi finale, acum că tot i-am montat... Cu ei montaţi apare un păcănit cu o frecvenţă de 2Hz (adică două păcăneli într-o secundă) în difuzoare şi numai în mod UL, în mod triodă nu se manifestă fenomenul. Cu rezistenţa fizică pe sarcină nu am văzut variaţii ale tensiunii pe aparatul de măsură.

Păcanitul de 2Hz,cred ca și difuzorul are o mișcare de piston,este o oscilație de joasa frecvență, modifica valoarea rezistentei care asigura reacția negativa a ampului. Editat de viobio
Link spre comentariu

Dacă păcăneala se indeseste odată cu aplicarea de semnal sau variază in frecventa la modificarea curentului anodic poate proveni de la acumularea de sarcina electrostatica in grile. Verifica rezistorii de la grile la masa dacă au valorile corespunzătoare sau dacă nu cumva soclurile au probleme. Si lipiturile reci pot induce pot induce pacaneli dacă sunt localizate pe elemente ale circuitului de grila.

Link spre comentariu

Dacă păcăneala se indeseste odată cu aplicarea de semnal sau variază in frecventa la modificarea curentului anodic...

Nu se îndeseşte, dispare dacă deconectez NFB, dar apare un hiss destul de deranjant. Rămâne în "studiu" până sâmbătă, când sper să găsesc ceva timp ca să testez (de fapt să montez o rezistenţă variabilă şi un trimmer) alte valori, poate dispare acest păcănit.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Modifica valoarea rezistentei din reactie,ai reactia "prea strinsa" ,adica valoarea rezistentei din circuitul de reactie negativa,este prea mica,pune un semireglabil,urmaresti functionarea pe osciloscop.Schimba intre ele A1 si A2 ,nu uita sa schimbi si G 2 1,G2 2 .Ti-am spus,ai oscilatie pe frecvente joase.Decupleaza si C9

Editat de viobio
Link spre comentariu

Azi m-am pus să bibilesc amplificatorul şi am testat diferite valori pentru rezistenţa şi condensatorul din reacţia negativă. Am refăcut legăturile pentru modul UL, conform schemei de aici: http://www.elforum.info/uploads/monthly_01_2016/post-212368-0-88325800-1453151464.png, ultima modificare fiind valoarea rezistenţei R19 = 33K, obţinută prin înlocuiri succesive ale valorilor. Condensatorul paralel cu rezistenţa, deşi am încercat valori între 47pF - 270pF, a trebuit eliminat.

Tensiunea de alimentare UA = 328V, tensiunea pe sarcina rezistenţă fizică de 8 Ohm / 75W ieşire OT, pentru sinus curat este 10,6Vef (14W) şi maxim 13,3Vef (22W), cu un semnal pe intrare de 0.7Vef . Cred că am măsurat şi calculat bine, mai mult nu cred să reuşesc în condiţiile date.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Azi m-am pus să bibilesc amplificatorul şi am testat diferite valori pentru rezistenţa şi condensatorul din reacţia negativă. Am refăcut legăturile pentru modul UL, conform schemei de aici: http://www.elforum.info/uploads/monthly_01_2016/post-212368-0-88325800-1453151464.png, ultima modificare fiind valoarea rezistenţei R19 = 33K, obţinută prin înlocuiri succesive ale valorilor. Condensatorul paralel cu rezistenţa, deşi am încercat valori între 47pF - 270pF, a trebuit eliminat.

Tensiunea de alimentare UA = 328V, tensiunea pe sarcina rezistenţă fizică de 8 Ohm / 75W ieşire OT, pentru sinus curat este 10,6Vef (14W) şi maxim 13,3Vef (22W), cu un semnal pe intrare de 0.7Vef . Cred că am măsurat şi calculat bine, mai mult nu cred să reuşesc în condiţiile date.

Dupa ce ai modificat reactia mai pacane?
Link spre comentariu

Azi m-am pus să bibilesc amplificatorul şi am testat diferite valori pentru rezistenţa şi condensatorul din reacţia negativă. Am refăcut legăturile pentru modul UL, conform schemei de aici: http://www.elforum.info/uploads/monthly_01_2016/post-212368-0-88325800-1453151464.png, ultima modificare fiind valoarea rezistenţei R19 = 33K, obţinută prin înlocuiri succesive ale valorilor. Condensatorul paralel cu rezistenţa, deşi am încercat valori între 47pF - 270pF, a trebuit eliminat.

Tensiunea de alimentare UA = 328V, tensiunea pe sarcina rezistenţă fizică de 8 Ohm / 75W ieşire OT, pentru sinus curat este 10,6Vef (14W) şi maxim 13,3Vef (22W), cu un semnal pe intrare de 0.7Vef . Cred că am măsurat şi calculat bine, mai mult nu cred să reuşesc în condiţiile date.

Felicitari pentru aceasta realizare si mai ales pentru perseverenta de care ati dat dovada! :31

 

P.S aveti un mail cu ce mi-ati cerut.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări