Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

C & ESR cu analizor + LCFP de la miron63


elman

Postări Recomandate

- Ai inteles bine dar mai trebuie specificate cateva chestiuni. In fisierul atasat gaseti modul cum se face reglajul de zero si ajustarea fina. Autorul zice ca fara ajustarea fina eroarea de masurare este de pana in 10%, la mine eroarea cea mai mare era de ~ 5% la ESR si inducatnte, probabil depinde si de calitatea componentelor.

- La mine a fost necesar sa scurtcircuitez rezistenta R10 si sa dau cursorul lui R9 spre masa, am obtinut 10+10. Asta depinde de tensiunea de offset a TL082 , de valoarea tensiunii negative ~ - 5V si de lungimea sondelor. Daca ai folosi aceleasi componente ca si miron63 probabil ca ai obtine valorile default aceleasi .

- La verificarea generatoarelor de curent se conecteaza un mA de CC intre testere. In fisier gasesti explicatii.  

Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie, in masura in care stiu stiu sa-ti raspund.

Setare zero.pdf

Link spre comentariu

Scurtă-mi fuse bucuria, rău e să fi bizon. M-a pus naiba să măsor pe LC, mai excact pe C, un cond de 1uF/250V ca cele de pin ATX. Îl aveam scos mai demult. A făcut un sunet ca de scurt, mia avea tensiune în el evident și papa esr metru. S-a dus PIC-ul. Are 9 ohmi între pinii 3-GND respectiv 4-GND iar între GND-VCC are 52 ohmi. Măsurat cu el scos de pe placă.

Sper să nu fi crăpat și altceva.

Soarta.

Poze după ce o să-l repar, acum e iar dezmembrat etc.

Editat de XAN77
Link spre comentariu

Ghinion, pe intrarea L/C nu are protectie, trebuie descarcati condesatorii. Inainte de lipirea noului PIC verifica 78L05, altceva nu ar trebui sa se fi ars.Daca crezi ca se mai repeta poti pune o dioda zener de 4.7-5.1V intre pinul 4 si masa. Dioda sa fie DZ, dinaia mica de 5mA. Inainte trebuie sa masori capacitatea diodei si sa verifici a.i. capacitatea diodei+C1 sa nu depaseasca 650pF. Astfel se arde dioda si scapa PIC-ul. Evident trebuie adus la zero.

Editat de elman
Link spre comentariu

Atașez niște poze. Deja e cam dezmembrat, firul de masă l-am scos, îl făcusem din fir de cablu de fier de călcat și borna din sîrmă de cupru de 4mmp cred. Pentru borna esr am folosit capul unei sonde de osciloscop mai veche. Mă gîndesc să folosesc pin de ștecher de rețea, sunt unele galbene de alamă ce se înfiletează într-o piesă tot de alamă pătrată unde se prinde firul în ștecher. Am timp să lucrez la accesorii din păcate. Și adaptorul e în lucru, cu el măsuram acel condensator ce a omorît esr. Faptul că nu am descărcat acel cond a fost greșeala mea. Totuși o protecție ar trebui, așa cum are pe intrările de esr și f/p.

Posted Image
image hosting free no registration

Posted Image
image url

Posted Image
adult image hosting

Posted Image
image hosting no registration

Link spre comentariu

Mă roade asta cu protecția. Adică dacă este posibilă o protecție atunci e musai. Altfel, asta e, descărcare înainte de orice măsurare.

În acest sens am format un cuplu paralel cu 2 diode 1n4007 în antifază și le-am conectat paralel pe intrarea de măsură LC a celuilalt esr+lcf metru bazat pe F876, care pe LC are un LM311. Bazat fiind că am un LM311 în plus am purces la treabă. 

Am verificat că pot măsura ok inductanțe sau condensatoare cu acele diode în paralel și era ok, diodele adăugau 30pF (15 pF per diodă), fiind compensate la calibrare.

Am încărcat condensatorul cu  pricina (1uF/250V) direct de la rețea și l-am conectat la aparat. Rezultat LM311 mort. Am schimbat LM311 aparatul e funcțional.

Deci nici diodele 4007 nu sunt o protecție antiprost.

Mi-ar fi fost util un osciloscop digital să văd exact ce vîrf de tensiune există.

Oare e posibilă o protecție care să nu influențeze măsurătoarea dar să fie eficientă la un condensator încărcat de la rețea?

Link spre comentariu

N-am citit tot subiectul. Intervin doar legat de tema protecției . Tensiunea pe diodă în conducție directă, imediat după aplicarea unui impuls de curent mare poate fi mult mai mare decât acel 0,7V la care ne-am aștepta . Un condensator cu folie are ESR și ESL mic ; combinat cu energia destul de mare pe care o acumulează 1µF la 250V curentul instantaneu prin diodă este foarte mare - zeci de A , poate mai mult . De aceea putem găsi câțiva volți pe diodă pentru scurt timp - sute de ns. Dacă e mai mult de 6-7V - energia fiind suficientă - un integrat alimentat la 5V se poate distruge . Ar mai trebui o rezistență în serie ca să limiteze curentul dar nu întotdeauna schema permite.

 

PS N-am deocamdată cifre concrete pentru ce am spus mai sus , mai caut.

 

PPS Din specificațiile lui LM311 nu rezultă clar dacă este sau nu afectat de o intrare cu câțiva volți mai mare decât alimentarea , totuși în multe aplicații apare rezistența de lilitare de 2-10kΩ în serie cu intrarea . Mai sap ...

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Iertare , nu mai pot edita , așa că fac post nou . M-am tot uitat la LM311 . Într-adevăr pare rezistent la cîteva zeci de volți cu plus , dar .... nu tolerează tensiuni (mult ) mai negative decât  masa - dioda BC a PNP-urilor de intrare este polarizată direct și , dacă curentul nu este limitat , se poate distruge . Și nu avem nicio informație că acel condensator s-a descărcat cu plusul sau cu minusul la masă .

Soluția pare a fi o rezistență de 1 - 2kΩ în serie cu intrarea neinversoare , menținând diodele la intrare .

Editat de UDAR
Link spre comentariu

testul l-am făcut pe un LCmetru ce folosește LM311, scopul însă este pentru aparatul din acest topic, ce l-am ars acum 2 zile, care folosește comparatorul intern din PIC, deci protecția PIC-ului, care merge la 5V și cred că e mult mai puțin tolerant ca LM311. Rămîne de înseriat rezistența, dar nu mai am LM311 deocamdată de omorît :rade: pot însă pune rezistența să văd dacă influențează măsurătorile.

 

Așa arată partea de LC din acest aparat cu PIC16F886:

Posted Image
upload a picture

Editat de XAN77
Link spre comentariu

Dupa aeasta experienta sigur nu mai uiti sa descarci condensatoarele inainte de masuratoare, cel putin eu nu am mai uitat. :rade:

Eficient este sa pui contactul NC al unui releu in paralel cu bornele de masura pentru condensatori, problema este ca la fiecare masuratoare trebuie sa apesi un buton pentru deschiderea contactului.

Link spre comentariu

În schema de mai sus intrarea de protejat este RA2 . O rezistență de 1-2 kΩ n-ar trebui s-o influențeze. La PIC specificațiile sunt clare - maxim 0,3V peste Vdd / sub Vss respectiv maxim 20mA . Rezultă că o rezistență de 1kΩ ar proteja la supratensiuni la intrare de cel puțin ±15V . Sigur nu cade atâta pe diode.

Link spre comentariu

Dacă presupunerea mea e corectă - că LM311 s-a ars pe tensiune negativă - atunci circuitul acesta este identic funcțional cu cele două diode . ( Acest circuit permite tensiunii utile să varieze între puțin sub Vss și puțin peste Vdd , deci putem avea de exemplu 2 sau 3V la intrare fără să acționeze limitarea , schema cu diode limitează la ±Ud , ceea ce nu deranjează în aplicația discutată ) . Eu susțin că rezistența de limitare trebuie oricum - rămâne de văzut dacă deranjează sau nu.  Teoretic , fiind în serie cu o intrare de impedanță mare , nu ar trebui să deranjeze.

 

PS M-am uitat în data sheet-ul circuitului de mai sus : Clamping voltage este de 12,5 V la 1A respectiv 17,5V la 5A - ceea ce vorbeam în primul meu post ( #23)

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Ideea ta ( cu rezistenta de limitare a curentului) este buna insa XAN77 nu a observat ca amplitudinea oscilatiei creste la ~2V daca aplicam la intrare o inducta de valoare mare(800mH) si afecteaza functionarea aparatului, din acest motiv propuneam solutia cu dioda zener sau SRV05-4. Eu am facut aceeasi greseala ca si XAN77, cu un condensator de 1000uF incarcat la 12V, PIC-ul a supravetuit doar ca s-a oprit instrumentul. De aici trag conluzia ca nu-i asa sensibil la tensiuni positive. As vrea sa mai specific ca dioda ori SRV-ul trebuie puse chiar inainte rezistenta porpusa de tine nu la intrarea  LC.

 

PS: daca bine imi amintesc SRV-ul era si una din modalitatile de protectie la SMT.

Editat de elman
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări