Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

combaterea electrica a igrasiei


clausb

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 

 

-Si dupa ce se usuca zona de langa electrod, nu scade curentul, asimptotic spre zero ? Nu trebuie ajustata tensiunea ca procesul sa nu durezeze vesnic? Nu mai zic, daca ploua

Sunt sigur că scade.Un perete uscat are conductibilitate aproape 0.

Ceva cred că nu am făcut bine.A plouat și nivelul vizibil de umezeală în perete a crescut înapoi la nivelul inițial.La aceeși tensiune curentul a crescut ușor (0,28A). Bănuiala mea este că fie trebuie să măresc tensiunea și implicit amperajul fie să măresc suprafața electrozilor (cred că s-ar mări doar curentul). Mai experimentez.

Cu privire la impregnarea de după (sperata) uscare am citit deja despre diferite soluții sub formă lichidă ce se introduc prin tuburi în găuri făcute pe cca.90% din grosimea peretelui la cca. 5cm deasupra fundației, soluții care promit impermeabilizarea ”pe veci” a zidăriei. O variantă interesantă este cea cu niște batoane de soluție impermeabilizantă înghețate (se livrează la -18 grdC) introduse în găuri, prin topire impregnează.(Reximaco se numește firma ,cred). Întâi mai încerc cu metoda electrică.

Link spre comentariu

Nu se poate prin exterior o rupere de capilariate? Santz exterior adanc pina sub nivelul fundatiei unplut cu piatra mare)Imi amintesc ca in copilarie, peste 4 decenii in urma, in beciul casei era igrasie. Beci cu pereti de caramida. Un batran a vorbit cu tatal meu sa sape o groapa in podeaua beciului si umpluta cu piatra mare de rau(estimez 2-3 m cubi). Explicatia e simpla, apa a migrat in zona cu presiune hidrostatica mica, practic un dren, si beciul s-a uscat.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Răspund cu mare întârziere. Dacă aș putea face o rupere de capilaritate ar fi perfect. Ideal la nivelul dintre fundație și zidărie. Dar cum spuneam nici nu poate fi vorba fără un șantier imens și autorizare de la direcția de monumente istorice. Nici de izolarea fundației pe ext. E trotuarul circulat din centrul orașului. Beci nu este.

Dar se întrezărește o soluție de impermeabilizare a zidăriei în zona ei inferioară. Mai am de scobit netul.

Soluția de reducere electrică a umezelii a cam dat greș. Nu că nu ar funcționa ci pentru că s-au corodat electrozii. Pur și simplu au dispărut după cca.2 săptămâni. Deși am folosit pasta depolarizantă din articol. E drept, erau din trei sârme de Cu de 2,5. Dacă aș știi că nu pățesc la fel aș folosi țeavă de Cu deși ar costa cam mult (200 ron).

Poate mai primesc ceva idei.

Link spre comentariu

 Cauta electrozi de titan si sarma de  titan si scapi de coroziunea electrozilor . De functionant metoda functioneaza insa nu eu am reusit ( nici nu am insistat ) sa gasesca sarma si electrozi de titan , asa cum sunt folosite in solutiile comerciale .

  Am experimenta pe o lungime de 1m liniar cu teava de aluminiu de 12mm . In fiecare zi pe langa electrod de prelingea aproximativ o lingura de lichid insa dupa cateva saptamani tevile "au disparut"  in urma electro-coroziunii .

Link spre comentariu

Cred că e cam greu(scump) de găsit electrozi de titan. Dar am găsit două referințe cu privire la această problemă. Prima recomandă electrozi din fier (eventual oțel beton) de 10mm înglobat într-o pastă ce conține mult grafit, alta electrozi de inox de 6mm. Cred că am de unde găsi sârmă de inox de 4mm. Dar articolul nu spune nimic despre cum lipesc conductorul de cupru la electrodul de inox și nici despre vreun amestec depolarizant. Oricum mai caut soluții pt. că n-am timp să aplic ceva deocamdată, dar de studiat soluții am.

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Daca problema inca exista (si nu s-a rezolvat) in locul electrozilor de metal care se corodeaza se poate folosi un electrod de carbune de la baterii sau mine de creion, oriunde exista carbune conductor.

O intrebare. Daca electrozii s-ar introduce la 5-10 cm in fundatie sub nivelul pardoselii (pe exterior) nu ar fi mai eficienti? Am si eu o potentiala problema asemanatoare cu cea descrisa aici si momentan studiez problema.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări