Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio Darclee 4 S643A2


tavi 84

Postări Recomandate

Am zis ca nu mai cumpar inca un radio cu lampi,insa cand l-am vazut nu m-am putut abtine :rade: Carcasa arata bine,chiar foarte bine(cateva zgarieturi marunte),avea ambele capace,spate si fund,iar panza ornamentala care acopera difuzoarele nu era ingalbenita sau scamosata :aplauze L-am cumparat din targul de vechituri local,cu un pret zic eu rezonabil de 140 de lei plus un leu platit la barul invecinat pentru a-l alimenta si a vedea,alaturi de vanzator,in ce stare se afla.Din fericire ochiul magic era intr-o stare destul de buna(luminoforul nu avea acele zone puternic "arse"),se auzea zgomot de fond in difuzoare,sugerand ca transformatorul de adaptare nu e defect,iar potentiometrul de volum nu haraia exagerat la actionare.Posturi de radio nu receptiona,desi vanzatorul insista ca mergea bine si probabil e de la transport.La examinarea interna,o prima surpriza:desi schema din cartea albastra era cu ECC+EL84 si diode punctiforme cu germaniu la detectorul de raport,eu am gasit pe placa un EABC+ECL82.Sa fie alta varianta?In rest,cu exceptia miezului de la bobina acord UM,nu pare sa se fi sucit de miezuri(praf+ceara intacta de multa vreme),ceea ce m-ar putea scuti de multe eforturi pentru reacordare.Pare sa mai aiba o singura interventie anterioara,inlocuindu-se redresorul cu seleniu,cu o dioda.Din pacate depanatorul a decis sa taie firul de la infasurare la nivelul bobinei transformatorului de alimentare,pentru a monta aceasta dioda :nerv As aprecia daca are cineva poze mai detaliate cu zona aceasta de alimentare,as dori sa incerc o restaurare cat mai apropiata de original.

Editat de tavi 84
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Da,este cel cu ECL86,scrie si pe placa de cablaj imprimat.Am descoperit asta dupa ce am sters praful,presupusesem ca e vorba de ECL82 cand am vazut ca e un tub ce contine o trioda si o pentoda ca tub final audio.Pe condensatoare e trecut anul 1967,deci cam pe atunci e fabricat.Din nefericire a fost inlocuit tubul schimbator cu unul sovietic din 1962,restul tuburilor parand a fi cele originale.Momentan nu am un ECH81 pentru inlocuire.Receptioneaza foarte slab RRA pe 1179 kHz(ochiul magic tresare putin),post foarte puternic local,deci in principiu functioneaza,dar amplificarea e foarte mica.Unuia din condensatoarele cu hartie acoperite cu pasta maro,i-a cazut invelisul si nu stiu ce valoare are.Am masurat 17 nF capacitate,dar nu sunt sigur cat ar trebui sa fie valoarea originala(C403).Si restul(cel putin o parte),ar cam trebui inlocuite.O sa caut schema intr-un format mai lizibil.

Link spre comentariu

Va salut,Ceva nu se potriveste in descriere : nu poate fi "Darclee 4" S-643 A2 ca in tiltlul subiectului deoarece S-643 A2 este "Darclee 5" deci colegii zic bine. Iata specificatia din prospect :http://i57.tinypic.com/2lbyyv6.jpgLegat de modificarea din etajul de alimentare, daca dioda ( anod ) si condensatorul de 4.7 nF sunt conectate in acelasi punct de pe extremitatea carcasei transformatorului , este configuratia corecta originala sau recomandata de producator cand se monteaza dioda semiconductoare la variantele care initial au avut seleniu :http://i58.tinypic.com/1zy806.jpgNu cred ca aparatul functioneaza defectuos din pricina tubului sovietic numai fiindca nu este ECH 81. Sunt tuburi echivalente. Frecvent, cand tubul schimbator are uzura avansata , nu mai functioneaza pe US (unde scurte) dar problema poate fi si din FI sau detector. In primul rand acei condensatori maro trebuie inlocuiti si apoi verificate tensiunile pe tuburi.- totusi , normal ar fi ca d-vs sa puneti poze cu detaliile neclare din aparat...

Link spre comentariu

Ma scuzati.Din graba de a vedea ce e cu aparatul,am tras doar o privire pe capacul spate.E de fapt Darclee 4 S641A2.Momentan,nu am cu ce sa pun poze.Doar dioda e conectata la extremitatea transformatorului si e de alt tip.De asemenea firul de legatura e prelungit,deci sigur l-a modificat cineva.Lipseste si un surub de fixare a transformatorului de adaptare,deci presupun ca puntea cu seleniu era fixata cu ajutorul lui.Oricum,am inlocuit 3 condensatoare,culmea tot cu altele cu hartie verificate,acoperite cu pasta verde,din1974.Receptioneaza binisor,mai ales pe US(ochiul magic raspunde destul de puternic),folosind dipolul intern pe post de antena.La circa un minut dupa ce s-au incalzit tuburile si receptioneaza,brumul creste puternic,posibil sa trebuiasca sa fie inlocuite si alte piese.Din pacate nu mai am timp,trebuie sa plec la munca,deci ramane pe weekendul viitor sa mai vad ce mai are.

Editat de tavi 84
Link spre comentariu

Salut,Nici o problema,se mai intampla doar ca nu era clar ce aparat este. Din punct de vedere al radioreceptorului, este identic cu "Darclee 5" S-643A2 care este prevazut cu pick-up. Deci tot ce s-a scris in acest topic ramane si este valabil.Singura obiectie ar fi legata de montarea acelor condensatoare ; posibil sa fie mai bune decat cele din aparat dar oricum sunt "trecute" si e pacat de munca. Cresterea brumului poate fi cauzata de condensatoarele de cuplaj din etajul final sau/si de tub. Se pot cauta condensatoare axiale moderne ( nu cu hartie ) chiar daca nu sunt absolut identice ca aspect dar cel putin sunt mai sigure. Pot fi de culoare maro intrucat majoritatea condensatoarelor cu hartie din aceste aparate au avut invelisul in aceasta culoare sau ambele culori ( maro si verde ) in acelasi aparat.Pe placa imprimata, borna condensatoarelor marcata cu XXXX reprezinta armatura exterioara.

Link spre comentariu

Noi rectificari :rade: Dupa ce am trecut la o curatenie si examinare mai serioasa,am constatat urmatoarele:pe partea exterioara a sasiului,era o urma romboidala unde a fost montata puntea cu seleniu,atasata cu unul din suruburile de prindere a transformatorului de iesire si inca un surub situat deasupra lui intr-o gaura filetata,Legatura la minus era facuta cu un "pin" din acelea,stantat odata cu sasiul,care acum e cositorit,insa nu are nimic conectat la el,situat in dreptul trafului.Insa dioda conectata direct la extremitatea transformatorului de alimentare,e un BO 580 Siemens,deci e cea originala.Initial,vazand cum arata(capsula patrata gri),nu am curatat-o de mizerie(praf+colofoniu) sa vad ce e,deoarece am presupun ca nu e cea montata de fabrica,mai ales ca ma uitasem pe scheme in care figura vreun BY sau F407(care stiam ca au alta capsula).Deci ori sasiul,ori ansamblul transformator de alimentare(pare mai probabil)nu e cel original,desi anul 1967 figureaza pe condensatoarele din ambele si nici nu apare vreo urma ca ar fi fost mutate vreodata(poate s-a lucrat foarte ingrijit,cum de obicei nu se intampla).Condensatoarele respective sigur nu au fost schimbate(dupa aspectul lipiturilor si al terminalelor rezistentelor de filtraj).In rest,legatura grilei ecran a pentodei final audio fusese inlocuita cu o rezistenta de 39 Kohmi 0,5 W,usor "afumata".Am eliminat-o,ca in schema originala,si punand un tub mai "proaspat"(singurul pe care il am de schimb,dealtfel),am obtinut tensiunea corecta pe rezistenta din catod,Din pacate,s-a umblat si la miezul bobinei oscilator UM(dupa curatarea prafului a devenit vizibil),nu doar cel acord.Pare ca miezul e mai infiletat in bobina,dupa urmele din ceara,ceea ce corespunde cu faptul ca posturile radio Iasi si RRA sunt receptionate mai sus pe scala in frecventa decat ar trebui.Sper sa fie singura cauza pentru sensibilitatea prea mica mica pe UM,comparat cu nivelul pe care il are radio Antena Satelor pe UL.La un Bucuresti 500 cu piesele originale si bobinele nemiscate,abia daca se auzea ceva inecat in zgomot,in vreme ce radio Iasi misca destul de mult ochiul magic la acord.La acest Darclee 4,desi radio Antena Satelor se aude binisor,nici macar postul RRA pe 1179 kHz nu misca suficient ochiul magic(care are un nivel mult mai mare decat radio Iasi).In ce priveste brumul de retea,destul de ridicat,cred ca o sa pun un condensator de valoare mai mare in paralel cu cel existent(posibil epuizat,desi tipic radiourile romanesti prezentau destul de mult" barait" chiar si cu condensatoarele la valoarea nominala).

Link spre comentariu

Am pus de proba un condensator de 100 microfarazi in paralel cu condensatorul de filtraj existent de 50 micro,si tensiunea alternativa reziduala a scazut de la 5,5 volti la 1,7 volti,ceea ce arata ca cel original nu e devalorizat prea tare.Am observat ca apropiind testerul aparatului de masura de grila triodei din EABC80,brumul care se aude in difuzor scade,ceea ce sugereaza ca zgomotul de retea este captat undeva intre anodul acestei triode si grila triodei din ECL86(deoarece aici apare cu faza inversata).

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Am inlocuit tubul EM 84 RFT cu unul NOS,aceeasi marca,si vad ca diferentele sunt destul de mici.Stralucirea e doar un pic mai mare,iar tensiunea pe anodul triodei,in pozitia P a comutatorului de game,scade de la 46 la 39 de volti,semn ca tubul initial e destul de putin uzat.

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări