Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pareri impartite


Vizitator ExtremeEdition

Postări Recomandate

De functionat, functioneaza, dar tot nu-i perpetuum mobile :-)  Sursa de energie  o constituie magnetul, dar acesta dispune de resurse limitate.

Nu functioneaza.Perelman explica de ce.

Teoretic, e suficient sa faceti un desen cu reprezentarea fortelor implicate ca sa intelegeti.Practic, puteti construi dispozitivul si ...

Link spre comentariu

Eventual doar dvs. sau alţii ca dvs. le puteţi numi astfel.Atât panoul solar cât şi generatotul eolian sunt simple convertoare de energieşi nimic mai mult, ambele având un randament destul de jalnic. Faceţi confuziide-a dreptul hilare între noţiunea consacrată din fizica clasică (şi anume ceade Perpetuum mobile) şi o formă oarecare de energie obţinută prin conversia uneienergii gratuite (solară, respectiv eoliană). Sfatul meu este să recitiţi şi săreţineţi definiţia consacrată. Nu de altceva, dar în caz contrar creaţi şi menţineţi confuzii care n-au nici-o legătură cu această secţiune.

Celula solara fotovoltaica = convertor simplu de energie? Putem sa i spunem transformator? Despre ce manual de fizica vorbim? Eu fac confuzii sau dvs daca spuneti ca randamentul este jalnic. Pai da energia solara eoliana este gratuita dar proiectul si echipamentele nu sunt gratuite. Eu am vazut ca functioneaza f bine si randamentul pare bun. Cand vorbim despre perpetuum toti facem confuzii deoarece nu vrem sa facem referire la acel mit. Adica un dispozitiv care sa se miste vesnic fara sa actionezi asupra sa. Forta gravitationala este gratuita dar cum "facem conversia" in energie inca nu stim. Toti cred ca ne gandim la perpetuum ca la un ceva care sa produca energie electrica in final sa putem alimenta casa si sa nu mai platim bani. Cand va aparea si acesta va fi ceva de genul perpetuum mobile gravitational sau chimic de 100Wh sau 1MWh nu poate fi ceva la modul general. Editat de tim_matrix
Link spre comentariu
Forta gravitationala este gratuita dar cum "facem conversia" in energie inca nu stim.

 

Io as zice sa te mai documentezi.Gravitatia e folosita in hidrocentrale ;).

Oricum, nu ti-a placut fizica - in particular mecanica - fiindca ai fi auzit de energia potentiala si ai fi stiut ca energia generata de cobararea unui corp de la o inaltime oarecare este in cel mai bun caz (adica ideal)  este egala cu energia necesara repunerii lui in acea pozitie...Da' deobicei e mai mica...

Editat de Elef
Link spre comentariu

Imi pare rau, dar se fac confuzii impardonabile! O centrala eoliana sau un panou solar NU sunt PM, chiar daca ar funtiona un mileniu: ele transforma un fel de energie in alt fel de energie, cu un anumit RANDAMET, intotdeauna subunitar. PM este cu totul altceva.Si, domnul meu, nu te las cu frecarea pentru ca ea este un consumator de energie, asaca vrem sau nu, trebuie sa tinem cont de ea. Printre altele!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări