Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Monitor IBM 6312-002

Recommended Posts

SalutareMi-a dat cineva pentru teste un monitor de 14" care nu functioneaza. Nu am pic de experienta in monitoare vroiam sa ma joc putin cu el(nu am nevoie propriuzisa dar as vrea sa incerc daca se poate sa il repar sau macar sa invat cate ceva).Defectul: nu apare nimic pe ecran,led verde. Mentionez ca atunci cand nu are semnal(cablul scos din placa video) se comporta la fel adica led verde si ecran negru deci nu am idee daca e cablul de date intrerupt etc.Doar o scurta idee: exista vreo cauza frecventa care as putea sa o verific?Tubul cred ca functioneaza vad filamentul inrositMultumesc mult orice idee e binevenita.edit: vad ca pe placa verticala in care e infipt tubul am o serie de contacte cred eu de test marcate R G B ST si altele nemarcate. Pt masuratori de tensiune masa e carcasa? si ce relevanta au masuratorile astea pt acest caz?

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

daca nu-ti raspunde nimeni ... ma risc eu .. nu-s eu tare in domeniu da decat deloc.. vezi de lipituri reci (zona trafo linii , integrat deflectie , mufa deflectie) uitat-e atent la condensatori sa daca nu sunt umflati pot avea scurgeri pe langa pini ..verifica mufe , contacte si alte minuni..ok, ledul se aprinde , ai tensiune pe filament , e posibil sa nu ai inalta , verifica finalul de linii , un tranz mare in capsula de plastic pe un radiator pe langa traful de linii , poate fi si pe tabla de aluminu ce inconjoara traful(majoritar) .. il masori ca pe un tranz normal NPN cu siliciu (tre sa-l dai jos de pe placa, induce in eroare) vezi daca e bun , daca e ars il inlociesti cu ceva asemanator sau identic (cauti un datasheet de pe net si vezi ce poate ) daca e dus e posibil sa fie dusa si alimentarea lui , verifica diodele din secundaru surse , condensatori si rezistente watate de valori mici ( intrerupte)vezi ca tot pe langa finalu de linii , pe tabla ce inconjoara traful de linii poate fi un mos-fet ( majoritar IRF630) svezi ce-i cu ala...

ms mult de la cablu era .oricum imaginea arata ciudat adica dupa o zona in care imaginea e neagra spre dreapta apare o zona roz (ex daca scriu un text intr-un editor de text pe fiecare rand de text apare si o zona roz..am reglat r/g/b din potemntoimetre dar nu e de aici problema)Oricum, nu mai am planuri cu el, devine piese:)Multumesc pt sfaturedit: daca are cineva din bucuresti nevoie de traful de 25kV pm ca nu am ce face cu el :)