Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ecoul asta omoara lumea ( probleme cu ecoul )


alexu_0687w

Recommended Posts

  • Replies 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexu_0687w

    4

  • adircf

    4

  • radue

    3

  • neinvins

    3

Top Posters In This Topic

imbraci toata sala in lemn in zig zag .. asa ceva am vazut pe discovery.pt ca sa imprastie undele care lovesc pertetii .. pt ca acestea sa nu se reflecte si sa faca ecou ..daca am gresit cu ceva, scuze .. dar parea logic ce am vazut acolo :smt006

Link to comment

era vorba de o sala de sport .... si pot sa va zic din surse sigure ca e sala de sport a unui liceu din Iasi .... deci orice mari modificari a salii ies din discutiealex - problema e cam nasoala ... sincer nu m-am gandit la asta cand ti-am propus sonorizareaoare cand va fi sala plina de oameni - tot la fel se va auzi ?

Link to comment

din cate stiu eu ecoul o sa fie acelasi pt ca o sa fie aceiasi pereti care o sa reflecte undele sonore (fizica clasa 11)fiind o mare d oameni, care vrand-nevrand fac galagie o sa acopere in mare parte ecoul .. asa ca o sa se auda mai slab .... dar in teorie acesta exista la aceeasi intensitate`

Link to comment

Intr-adevar o sa mai scada, pt ca si persoanele absorb undele sonore, dar problema se pune la modul urmator: cat de mare e sala si cate persoane o sa intre in ea.Indiferent de pozitia boxelor nu o sa scapi de ecou ( poate doar daca la pui cu hornul lipit de podea ) pe partea de inalte.Pe partea de bas nu prea poti sa-ti faci probleme, pt ca se formeaza unde statioarea care pt unii inseamna bas mishto.Dar problema o sa fie la inalte.Persoanele o sa absoarba reflexiile care normal ar avea loc cu podeaua, dar in afara de podea sa nu uitam ca mai sunt inca vre-o cativa pereti, si unii dintre ei teoretic nu prea au legatura cu podeaua...Oricum succes ! :smt006

Link to comment

pai lojic ca o sa sune mai calumea cand e lume in sala aia. Va spun din proprie experienta. si eu am avut de-a face cu sali la care acustica salii a fost neglijata in timpul proiectarii sau asa ceva...cand se umple sala, nu mai "reverbereaza" in halul ala, numai ca la tine e c-am nasol ca ai spus ca ai fullrangeuri cu hp18w. de aici imi dau seama ca sunt mari si nu le poti pune pe standere :smt003 , ca daca se umple sala, v-a trebui sa insisti cu volumul. :smt006

Link to comment

am fost cu 2 boxe cu hp 18 w full range si era un ecou naspa daca ajungeam spre maxim cum fac sa l mai diminuez daca nul scot din sala aia de sport

Incearca cu boxele amplasate doar intr-un colt al salii si nu pe mijlocul ei asa cum banuiesc c-ai facut atunci.
Link to comment

vad ca alex nu mai raspunde .... dar pot sa o fac eu in locul lui - in cunostinta de cauza

 

FIXVID - full-range-urile cu hp18w au ca medii de 10" (selenium QSL 10P20 sau QSL 10P30 nu stiu sigur care) si ca tw - PHT408

sunt filtrate pasiv cu filtre proiectate de DjDNA

 

adircf - dar daca pune boxele pe niste mese ?? e buna inaltimea ? cam cat de sus tii tu boxele pe standere ?

 

Snake sala este o sala normala de sport ... cat un teren de baschet ... iar persoane - nu se stie sigur ....

Link to comment

inaltele si mediile ar fi bine sa fie deasupra capetelor, ca sa nu fie absorbite, dar in cazul acesta mai bine daca sascrifici din medii si inalte decat sa ai ecoul ala deranjant :partyman:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines