Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare versiune Linux


wally_gatter

Postări Recomandate

Asta o bagam in categoria celor care au de munca si nu vor sa isi bata capul cu prea multe setari . Pe langa programele "default" cu care vine, am mai instalat doar Arduino, Eagle, Processing, Google Chrome (asta doar pentru ca nu imi place vulpea aia), Skype si Front Panel Design. Si daca nu ma insel si ceva pentru camerele web. Nu am nevoie de mai mult deocamdata. 

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Aș dori și eu o recomandare de distribuție Linux.

Calculatorul în  cauză este un laptop cu Core2Duo 1,6GHz cu 2G RAM, video intel.

Calculatorul este folosit cel mai mult la browsing dar cînd am timp mai folosesc sprintlayout, codevisionavr, ceva soft pentru usbasp, mplabide etc. chestii de electronică.

Motivul pentru care aș încerca un linux nu e unul întemeiat, win7 merge prea bine, da am chef de ceva nou.

Dacă se poate l-aș instala pe un hdd extern pe usb.

Editat de XAN77
Link spre comentariu

Tocmai ce am instalat Linux Mint 17.3,e prima oara cand vad linux pe calculatorul meu.Am instalat avand deja win7 pe el.Nu stiu nimic despre functionarea acestui sistem,nu ca as sti prea multe despre win.

Ma intereseaza sa pot deschide fisiere spl5-6 ,fisiere pdf,word,daca merge crome (mozilla nu prea imi place),playere video audio care mergeau in win si cam atat.

 

le

vad ca daca sterg ceva, e definitiv ,nu mai pot recupera din cos ,cum e la win.

 

pdf merge ,word merge (dar nu e chiar office ,dar merge).

 

nu pot sa instalez imprimanta ,HP2180, si nici spl5

 

Mai incerc

Editat de nel65
Link spre comentariu

@XAN77: tinand cont de utilizare (sprint layout, codevision), poti sa ramai linistit la windows. In linux vor merge in emulator (wine, de exemplu) si se va resimti la performanta.Daca instalezi linux, ca sa n-ai problemele de performanta mentionate prin diverse posturi, va trebui sa cauti/sa te multumesti cu softuri "echivalente" dar native.Parerea mea, desigur.

Link spre comentariu

Ma intereseaza sa pot deschide fisiere spl5-6 ,fisiere pdf,word,daca merge crome (mozilla nu prea imi place),playere video audio care mergeau in win si cam atat.

spl5 probabil dupa ce instalezi wine + sprint layout.pdf, word - ai descoperit singur. Pachetele office din Linux (OpenOffice si LibreOffice) au si variante de windows, asa ca poti avea office "consistent" intre cele doua sisteme.chrome se cheama in linux chromium. Daca nu-l ai instalat deja, il poti instala (probabil cu

sudo apt-get install chromium 

intr-un terminal).Playere video sunt mai multe. Existent si in windows e probabil vlc

sudo apt-get install vlc

vad ca daca sterg ceva, e definitiv ,nu mai pot recupera din cos ,cum e la win.

La mine exista un folder Trash unde regasesc ce am sters cu delete (nu mi-a cerut confirmare). Definitiv se sterge (in kde) cu shift+del, da' in cazul asta intreaba inca o data Si pentru ca nu mai pot folosi quote, bag code

nu pot sa instalez imprimanta ,HP2180

Interesant, imprimantele HP sunt unele din cele mai bine suportate in Linux.https://community.linuxmint.com/hardware/view/232

 

Intre timp ai zis ca-l stergi, asa ca postul asta nu-si mai are obiect, da' daca tot l-am scris, il las si postez.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Pe  Linux mint 17.1 am instalat Chrome, Arduino si Eagle. Niciunul din softuri  nu a facut figuri pana acum. Singurul care ma enerveaza e Skype la care trebuie sa introduc parola mereu... 

Ubuntu doar l-am incercat sa vad cum arata si nu mi-a placut interfata aia chiar daca ar fi mai bun. Deocamdata sunt multumit de Linux. 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări