Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Racheta Cutezatorilor: Montaje, Scheme, Amintiri


Vizitator overseas

Postări Recomandate

  • 2 ani mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
On 8/19/2014 at 2:41 AM, Guest overseas said:

Din "Racheta Cutezatorilor" Nr1/1974 cu rabdare am redesenat schema receptorului cu reactie.

Detalii bobine:

L1- 50 spire + 5 spire si  L2- 6-8 spire din CuEm+M 0,2mm pe un baston de ferita 12cm lungime, diametru 10mm .

Lsoc - 200-300 spire CuEm  0,1mm carcasa de tip ferocart.

 

 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...

Oare nu ne-am putea uni mai multi nostalgici si sa digitizam calitativ toate numerele acestei colectii? Se va pierde complet peste ani. Se vande cu 40RON o singura revista, ceea ce mi se pare jenant. Eu ma ofer sa scanez si sa prelucrez grafic intreaga colectie, daca o are cineva.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Ion_Bumbu a spus:

Dar Sport si Tehnica stie cineva daca este digitizata?

La YO3KXL exista dar este incompleta.

 

la YO3KXL colectia este incompleta din ratiuni de estetica. 

De ce? 

Pentru cea mai mare parte a numerelor scanate, au fost scanate de colaboratorul nostru, Val@FunkMuseum.

Numerele "incomplete" sunt de fapt, doar copertele revistelor lipsa.

- va rog sa priviti data postarii pe site-ul nostru, respectiv 19.11.2016 :

http://yo3kxl.netxpert.ro/index.php/biblioteca-tehnica/49-reviste/78-colectia-revistei-qracheta-cutezatorilorq

- acum va rog sa priviti data postarii anuntului cu colectia "completa" din acest topic, care este 25.11.2016, adica 6 zile mai tarziu:

 

Citat

 

25.11.2016, Cristian74:

Colectia Racheta Cutezatorilor completa (unele numere sunt scanate partial):

https://www.mediafire.com/folder/w1e7qsaxly4p2/Racheta_Cutezatorilor

 

 

 

Iata lista numerelor "incomplete" din link-ul de mai sus:

 

numere-incomplete-rach-cutez.jpg

 

Doar o mica parte din numerele deja scanate complet au fost realizate de altii, in afara de Val@Funkmuseum.

Copertile sunt luate din surse aleatoare de pe Internet. Deci majoritatea creditelor ptr. munca depusa transpunerii in format digital a acestei colectii merg catre Val@Funkmuseum.

YO3KXL doar le gazduieste. 

 

Iata mai jos cateva precizari ale lui Val@Funkmuseum, pe care le-am postat si in pagina corespunzatoare de la YO3KXL:

Citat

"Primul numar al revistei a fost august 1969 (nr.1).
Circula 2 numerotari paralele, am ales-o pe cea care urca succesiv (de la 1 la 65), indiferent de luna din an cand a aparut. Se pare ca revista si-a incetat aparitia in 1974, probabil ultimul numar a fost 12/1974, adica nr.65 (cf. numerotarii propuse de mine).
Asadar, exista scanate 25 de numere din 65 posibile; ar mai fi inca (maxim) 40 de numere nescanate.
Revista a fost editata paralel cu Sport si Tehnica si are aceeasi valoare tehnica si instructiva (la nivel de copii intre 8-15 ani). Reamintesc ca Sport si Tehnica si-a incetat aparitia in 12/1973. "

 

Precizez ca am discutat cu Val@Funkmuseum in seara asta si colegul mi-a promis ca va revizui atat colectia acestei reviste, cat si a celor de la "Sport si Tehnica", "Start spre viitor" si "Cutezatorii". 

Asta se va concretiza, probabil, prin aparitia unor noi numere care nu au fost pana in prezent transpuse in format digital.

 

Acum 3 ore, sadang a spus:

Oare nu ne-am putea uni mai multi nostalgici si sa digitizam calitativ toate numerele acestei colectii? Se va pierde complet peste ani. Se vande cu 40RON o singura revista, ceea ce mi se pare jenant. Eu ma ofer sa scanez si sa prelucrez grafic intreaga colectie, daca o are cineva.

 

Dupa cum am spus mai sus, Val@Funkmuseum a scanat la greu majoritatea numerelor care apar si in link-urile oferite de colegul Cristian74 sau care circula pe alte medii de pe Internet. Astept revizuirea pe care a promis-o si vom anunta atat numerele care mai exista nescanate in colectia sa, cat si numerele pe care nu le are, in speranta ca vor exista colegi care vor dori sa vina in intampinarea ofertei dlui. Sadang. 

In felul asta, putem echilibra efortul de prelucrare, mai ales ca Val@Funkmuseum nu locuieste in tara. 

 

In speranta ca am lamurit cat mai bine situatia reala, inchei aici si va urez toate cele bune!

Promit ca va voi tine la curent cu aparitia altor numere scanate, exact in acest topic.

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări