Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Racheta Cutezatorilor: Montaje, Scheme, Amintiri


Vizitator overseas

Postări Recomandate

Prin anii '70 nu prea gaseai aparate de masura si nici dupa,decit foarte greu.In magazine nu tin minte sa fi vazut vreodata un aparat de masura.E posibil sa se fi gasit in orasele mari.In orasele din provincie,sigur nu gaseai asa ceva.Stiu persoane care aduceau aparate de masura, din fosta URSS,Ungaria,Cehia.Cu toate ca si la noi se produceau aparate de masura MAVO35 inca din anii '70(parca) ,era extrem de greu sa ajungi in posesia unuia.Eu am cumparat un MAVO35 pe la sfirsitul anilor '70,de la cineva, care avea pe cineva, care lucra la Timisoara.Am dat pe el o suma mare de bani.

Asa cum spune domnul cristian draghiescu, in literatura de specialitate se gaseau scheme de aparate de masura si control ,singura problema era procurarea  instrumentului.De multe ori se foloseau instrumente(cu ac) de la magnetofoane,care se gaseau in magazinele  care comercializau  astfel de aparate.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Primul aparat de masura l-am luat dintr-o consignatie din Buzau in 1978. Era un DU20 si a costat 900 lei. Singurul inconvenient era ca folosea o baterie de 3v de tip Pionier care se rupea in doua. Cu timpul nu s-au mai gasit pe piata asa ca am renuntat la el.

In 1980 au aparut in magazine multimetrul RDG-ist de tip Multimetrul III. Bineanteles ca am cumparat unul cu suma de 1250lei. Si acesta avea un inconvenient, echipajul mobil era pe fir de torsiune (nu pe arcuri) si la masuratori era foarte lenes pana se stabiliza. Nici pe acesta nu il mai am.

Link spre comentariu

T 4323 ... primul meu multimetru ( din seria teurilor rusesti ... ) . L - am luat de nou , dintr - o consignatie ... eram copil ... hai , pustan ... De atunci mi - au trecut sute de multimetre prin " ograda " ... Inca mai exista , desi nu mai arata asa bine ... E ultimul lucru de care m - as desparti . E " pensionat " , dar ma leaga multe amintiri de utilizarea lui . In anii '70 , nu prea erau optiuni . Se gaseau ffff . greu , si costau minim cat un salariu bunisor . Ma rog , procurate cat de cat legal , nu " gasite " ... O greseala a fostului regim , tarile din jur aveau pe alese la vanzare , si autohtone si de import ... chiar si vestice . Tin minte ca am vazut un UNIGOR in Bulgaria ... l - am visat multe nopti !

Editat de gauss
Link spre comentariu

@morocanosul

  Intr-adevar, la vremea aceia, a costat o caruta de bani. Eu fiind elev la liceu, clasa a X-a cred, am fost finantat de parinti. Acestia m-au sustinut mereu in acest hobby. Incepusem si eu sa mai repar  un fier de calcat , un resou, un aparat de radio, un televizor  pe la prieteni, cunostinte iar au considerat ca merit acea suma pentru un instrument de masura.

  Revenind la multimetrul respectiv pot spune ca a fost un aparat foarte bun si foarte fiabil (nu neaparat ca a fost primul meu instrument), cu o precizie foarte buna pentru vremurile acele, cu protectie la supratensiuni si curenti, cu acul indicator din sticla, cu robustetea lui,etc. Am renuntat la el din cauza acelor baterii care nu se mai gaseau in magazine.

  Instrumentul RDG-ist, MULTITESTER III, l-am cumparat(nou) de la magazinul Electrotehnica, aproape de Piata Romana, cand eram elev la Liceul Electronica din Pipera.  Au fost ceva discutii cu parintii (-Mai ai un instrument de masura. Mai vrei unul?) dar pana la urma au cedat si m-au dat 1250 lei sa il cumpar.

  Cum am spus si mai sus acesta era foarte lent la masuratori. Trebuia sa astepti cateva secunde pana sa citesti valoarea masurata.

Link spre comentariu

Prima data , am avut MAVO 1  , dupa aceea tot un  T  ....  rusesc  cumparat de la o consignatie din  Ploiesti (pe la Hale )   !!

Da ... si eu tot de acolo ! Acum in locatia respectiva e un magazin cu produse naturiste ... de - alea " verzi " ...

 

P . S . - ce mafie era si cu consignatia aia ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Va salut,@PINTI,Problema bateriilor era rezolvabila prin taierea elementelor din bateriile 3R12 ( cele patrate ) la cotele potrivite, avand aceeasi grosime. Am avut (si il mai am) DU -10 ( 50KOhmi/Volt) care urmeaza sa fie reconditionat ; din doua sa fac unul . Cadrul mobil este pe fire de torsiune si m-as mira sa nu fi fost si la DU-20 .

Link spre comentariu

Eeeeee .... prin consignatii se valorificau bunurile confiscate , cate ceva din casari de pe la institutii si o multime de alte chestii ... unele aproape " incredibile " . Desigur ca nu vedeau rafturile stabilimentului ... veneau doar facturile ... fiind singura din localitate , " drena " multe chestii . In raft apareau numai ce nu folosea marimilor timpului ...

Link spre comentariu

@kripton

Si eu va salut.

 DU20, din cate i-mi amintesc, nu era pe fir de torsiune ci pe arcuri. Cert este ca avea acul indicator din sticla plus oglinda de scala pentru o citire cat mai precisa.

Elementii din bateria 3R12 erau mai lungi si cu un diametru mai mic decat cei de la bateria de 3v Pionier. Nu putei sa montezi capacul cu suruburi. Am folosit o perioada si acest tip de alimentare dar cu ceva conductoare si elementi pe exterior.

Cu stima George.

Link spre comentariu

Cum va (mai) descurcati cu un aparat de masura analogic?? Din comoditate,folosim cele digitale dar cu un MAVO 35??? :nas:  Aici vrea sa spun ca MAVO este si greu si mai trebuie multa atentie la citire! (pentru masurarea  exacta)! :da Cu cele rusesti,am facut bataturi la deget pentru ca a trebuit sa tot schimb domeniul de masura,era ceva rotativ dar trebuia sa aplici un pic de forta!! :rade:

Link spre comentariu

Asa e la rusi ... am lucrat douazeci si ceva de ani cu aparatura ruseasca ... aceasta caracteristica a fost special " cautata " pentru a elimina " indeciziile " pozitiilor la elementele comutabile, se prelimina ca e manuita si de altii in afara proiectantilor , iar vodca ruseasca e tare si " cartea " putina ... Eu personal mai am ceva analogice ... ma rog , unele cu afisare analogica ... au locul lor , cel putin pentru mine ... am sa postez foto . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări