Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator vs difuzor


Vizitator liviu marian

Postări Recomandate

Vizitator liviu marian
Salut,mi-a dat ieri cineva 2 difuri ca nu mai avea ce face cu ele cat 30400 2 petarde ce sa mai zic Le-am legat la un amplificator blue tech tot petarda si asta el stie minim 8 ohm,am legat difuzoarele la unul dintre ele avea dust-cap-ul lovit un pic si l-am dat jos sa-l indrept cumva iar spre mirarea mea se incinge bobina nu insuportabil doar ca se incinge si nu era volum decat 14 din 70. Care ar fi cauza?daca la volumul asta se incinge apoi pe la 30...nici nu vreau sa ma mai gandesc. 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

bobina se incinge pt ca asa se incinge,este slab difuzorul sau este partial arsa

scoaterea calotei afecteaza insa raspunsul in partea de sus,daca este folosit si in partea de medii

daca bobina nu era ventilata pe nicaieri(prin centrul magnetului,pe sub spider sau pe langa ghidul de unda,la cele care au),adica era inchisa aproape ermetic,scoaterea calotei ajuta la racirea bobinei si reducerea turbulentelor (la deplasari mari se aude ca si cum ar freca bobina,zgomote 'mecanice' din interior)

Link spre comentariu
Vizitator liviu marian

Fara dustcap bobina nu isi face ventilatia corect.

 

 

scoaterea calotei ajuta la racirea bobinei si reducerea turbulentelor 

 

 

 

Nu mai inteleg nimic

 

As putea afla fara aparat de masura cam ce impedanta au cele 2 difuri?Ca pe internet nu gasesc nimic despre ele

Exista vreo modalitate in caz ca ele au 4 ohmi sa le urc la 8 ohmi?

Editat de liviu marian
Link spre comentariu
Vizitator liviu marian

nu si nu

dar poti  masura rezistenta ca un ohmetru banal si daca au in jur de 5-7 ohmi ar trebui fi pe 8 ohmi,daca au 3-3,5 sunt pe 4 ohmi

Am reusit sa fac o poza dar nu ma pot lua dupa cadranul ala sunt atatea gradatii acolo...

Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator liviu marian

O rez de circa 3 Ohmi corespunde unul dif cu impedanţa de 4 ohmi.

Imi poti arata o poza ceva?ca pe google images gasesc numai balarii nici un raspuns exact.

Link spre comentariu
Vizitator liviu marian

Păi, tu ai măsurat diful, asta-ţi arată aparatul şi se vede clar în poză. 

ok...deci difuzorul este de 4 ohmi....asta ar fi cauza incalzirii bobinei pentru ca amplificatorul stie de la 8 ohmi in sus nu?

Editat de liviu marian
Link spre comentariu

Privind mai atent, văd că ar arăta aparatul vreo 6 Ohmi, dacă scala e corectă, deci înseamnă că am greşit cu impedanţa, ar corespunde unui dif de 8 Ohmi, caz în care ar trebui să se potrivească cu ampliful, mai puţin ca putere suportată.

Ambele difuri au aceeaşi rezistenţă la măsurare?

Editat de zal
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări