Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Electroms

Recuperare argint din contacte argintate

Recommended Posts

Bună,

Am căutat mult despre recuperarea argintului din contacte argintate, dar nu am gasit mare lucru, iar ce am gasit era cam SF, prea multe substante care ar fi scumpe de procurat.

M-ar interesa cum ați proceda voi dacă ați avea găleata cu contacte argintate și ați dori să recupetați argintul ? E un strat destul de gros zic eu, până să ajungi la cupru. Sunt papuci mari pentru cablu gros folosit la ulitaje industriale de puteri mari.

Cel mai simplu mi s-ar părea ceva de tipul electrolizei, insă chimia ce sa prins de mine la școala nu mă ajută să gândesc eu lucrurile, așa că trebuie să fac treaba asta ca și cum aș face o mancare după rețetă.

Vă mulțumesc

Daca este vorba de contacte de releu, acestea sunt facute din aliaj de argint masiv. Un contactor de curent mare contine peste 50 grame de argint. Se scot pastilele de pe lamele si se dizolva in acid azotic (ies vapori toxici). Se introduce cupru in solutie si se formeaza o pulbere neagra de argint pur care se spala bine si se topeste.Daca este vorba de piese argintate cantitatea de argint este mica si nu merita efortul de recuperare. Se poate recupera ceva, dar nu prin electroliza. Se toana materialul intr-un vas si se toarna peste el o cantitate nu prea mare de solutie de acid azotic si se agita toata incarcatura pana nu mai ies vaporii toxici. Argintul se dizolva si se depune inapoi pe cupru sub forma de pulbere si de cristale. Se spala de cateva ori si se amesteca totul pana cand argintul ramane la fund, iar piesele nu mai au argint pe ele.

Acidul azotic concentrat(fumans),se gaseste la liber sau sunt probleme cu tot felul de autorizatii? :nas:De unde poate fi achizitionat?

Edited by morocanosul

Daca este vorba de contacte de releu, acestea sunt facute din aliaj de argint masiv. Un contactor de curent mare contine peste 50 grame de argint. Se scot pastilele de pe lamele si se dizolva in acid azotic (ies vapori toxici). Se introduce cupru in solutie si se formeaza o pulbere neagra de argint pur care se spala bine si se topeste.Daca este vorba de piese argintate cantitatea de argint este mica si nu merita efortul de recuperare. Se poate recupera ceva, dar nu prin electroliza. Se toana materialul intr-un vas si se toarna peste el o cantitate nu prea mare de solutie de acid azotic si se agita toata incarcatura pana nu mai ies vaporii toxici. Argintul se dizolva si se depune inapoi pe cupru sub forma de pulbere si de cristale. Se spala de cateva ori si se amesteca totul pana cand argintul ramane la fund, iar piesele nu mai au argint pe ele.

Daca un obiect e din argint masiv, ce rost are sa-l dizolvi in acid azotic si apoi sa scoti argintul din solutie ?

Daca este vorba de contacte de releu, acestea sunt facute din aliaj de argint masiv.

Asa cum a spus @puriu e vorba de aliaj de argint nu argint 999.

Banuiala mea ca a strecurat acel "masiv" cu referire la aliaj de argint masiv si nu argint masiv,tocmai

pentru a nu crede ca`i vorba de ceva argintat.

Probabil de aia se aplica metoda cu acid azotic, pentru a mai scapa de restul de

componente nedorite din masa de aliaj.

Grig

Daca un obiect e din argint masiv, ce rost are sa-l dizolvi in acid azotic si apoi sa scoti argintul din solutie ?

Se numeste purificare.

Contactele nu sunt din argint 100%, sunt din aliaj de argint.

Guest knauf75

Acidul azotic concentrat(fumans),se gaseste la liber sau sunt probleme cu tot felul de autorizatii? :nas:De unde poate fi achizitionat?

Nu se gaseste la ''liber''. Este trecut in tabelul substantelor care necesita un control al vanzarii si utilizarii. Trebuie sa fii autorizat de AEST pentru al cumpara sau comercializa precum si al folosi.

Guest dorelmihai

contactele din contactori sunt aliaj de 80%

Guest pyt_gt7

Am si eu o intrebare . Daca pun in acid azotic, argintul industreal cu tot cu metalul pe care se afla el , se vor dizolva toate metalele ? Iar la electroliza se va recupera doar argintul? Ca sa nu ma chinui prea mult sa iau argintul de pe contactul de cupru ... Multumesc .

Eu stiu pe cineva care le scotea cu autogenul, le desprindea de pe suportii de cupru si fier vechi scria pe ei :rade: . A facut foarte multi bani de pe urma contacoarelor.

argint industrial ..si eu am acut 150g de pe contacte ..le am dat la tucirii ..cica fac lantisoare si inele :)))