Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
MifTy

telecomanda pilot supertel "uitucă"

Recommended Posts

am 2 bucăţi de asemenea telecomenzi... şi după ceva anişori de funcţionat ok, prezintă amândouă aceeaşi boală: după ce setez tv-ul, funcţionează ok... până la prima pauză mai mare de 3-5 minute, când telecomanda "uită" subit absolut tot!

singurele chestii suplimentare de pe placă, în afara procesorului e un electrolitic în paralel pe baterie şi ledul IR...

bateriile nu se descarcă, totuşi, în altă telecomandă totul e ok cu ele...

merită să-mi pierd vremea punând alt condensator, sau "piloatele" sunt bune de aruncat?

Poți încerca eventual cu un condensator de valoare mai mare, poate că bateriile se mișcă în locaș și se întrerupe des contactul.Am avut astfel de probleme cu o telecomandă universală și am pus un cond de 1000uF după care nu a mai făcut probleme.

telecomenzile  supertel  sint  de  2  feluri  mari  si  late ...

1--  telecomanda  ORIGINALA  supertel ,  fabricata  in  turcia  .  tastele  sint  din  plastic  dur ,  sint  independente  una  de  alta ,  iar  unghia  nu  intra  in  taste  .  nu  se  mai  gaseste  nicaieri  de  cumparat  .  pretul  de  achizitie...69  de  ron ,  asta  acum  minim  10  ani .  acopera  toate  codurile  scrise  in  lista  .  la  folosire  civilizata  nu  se  strica  niciodata  never-ever .  am  in  posesie  una  bucata   si  pot  sa  va  asigur  ca  ,  dupa  minim  10  ani  de  exploatare  functioneaza  exact  ca  in  prima  zi . 

2--  telecomanda  CLONA  supertel  , fabricata  in  china .  tastele  sint  unite  intre  ele  sub  forma  unui  covoras  din  cauciuc ,  iar  unghia  intra  in  taste  la  apasare .  pret  de  achizitie ...undeva  intre  10  si  20  de  ron , depinde  de  magazin .  acopera  foarte  putine  coduri  din  lista  copiata  la  xerox  dupa  varianta  1--  ,   se  strica  foarte  repede ,  pe  scurt  e  o  mizerie  de  doi  bani  gauriti  .  se  gaseste  pe  toate  drumurile .  personal , nu  o  recomand  nimanui . 

mai  mult  ca  sigur ,  dl  mifty  se  afla  in  posesia  telecomenzii  de  tip  2-- ,   de  la  care  nimeni  nu  ar  trebui  sa  incerce  sa  ridice  pretentii   si  nici  sa  le  repare .  nu  merita  deranjul . 

1--  telecomanda  ORIGINALA  supertel ,  fabricata  in  turcia  .  tastele  sint  din  plastic  dur ,  sint  independente  una  de  alta ,  iar  unghia  nu  intra  in  taste  .  nu  se  mai  gaseste  nicaieri  de  cumparat  .  pretul  de  achizitie...69  de  ron ,  asta  acum  minim  10  ani .  acopera  toate  codurile  scrise  in  lista  .  la  folosire  civilizata  nu  se  strica  niciodata  never-ever

sustin,am si eu doua 

este din cauza bateriilor.cum se descarca putin,nu mai merge. am patito si eu.incearca cu baterii de calitate"daca se merita"

daca bateriile sunt de calitate slaba, telecomenzile uita codul memorat...

schimbati bateriile cu unele de calitate , si dupa cativa ani , este posibil ca si cond electrolitici de pe baterii sa fie compromisi

puneti unii de capacitate mare si ESR mic

contactele oxideaza si pot aparea rezistente de contact...+ baterii slabe...rezulta ca cipul din telec nu mai este alimentat corespunzator..

eu as incerca sa le reconditionez, pana la urma ce aveti de pierdut?

1. nu mă mai domniţi! :)2. da, sunt clone

3. am să mă uit ce condici am, şi o să îl schimb... oricum, zilele astea urmează să-mi comand ceva piese, 2 condensatori în plus n-au să mă falimenteze! :)

4.

daca bateriile sunt de calitate slaba, telecomenzile uita codul memorat...

dacă ar "uita" instant setările, aş mai zice, dar figura se petrece după câteva minute de inactivitate a telecomenzii.la urma urmei, au, totuşi 4-5 ani vechime, iar dacă condicii sunt "china quality" nu mă prea mir că încep să aibă rezistenţă internă suficient de mare, sau îşi pierd capacitatea.

după ce o să iau condensatorii ăia, o să zic şi dacă a meritat cheltuiala fantastică... de circa 50 de bani bucata! :)