Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Letcon termostatat simplu


Postări Recomandate

GeoMar, eu am propus asa ceva pe pagina moderatorilor, si probabil ca s-a considerat ca "publicul" nu cere asa ceva.

 

La acest moment singura alternativa pentru a urni ceva din loc cred ca este ca membrii forumului sa solicite asta, dar nu s-a aratat mare afluenta spre exemplu pe acest thread:

 

http://www.elforum.info/topic/124619-creare-subsec%C8%9Biune-%E2%80%9Dunelte-de-lipit-%C8%99i-dezlipit%E2%80%9D/

 

Totusi daca doresti si mai sunt si altii, ar fi bine fie sa va dati adeziunea pe threadul de mai sus, fie sa solicitati (probabil un thread nou) ce solicitasem si eu, o zona/arie/sectiune de aparate de laborator DIY.

Link spre comentariu

Era buna o astfel de sectiune. Am avut nevoie sa caut ceva topice despre statii de lipit...si nici nu mai stiu pe unde le-am gasit.

Unele erau vechi...unele erau mai recente...am avut de bantuit cateva ore pe forum sa le gasesc. E mult mai bine sa fie toate la un loc!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Pentru mine o sectiune de letcoane ar insemna undeva unde sa mai spun din ce experienta am acumulat, si nu o voi face pana cand nu am o zona speciala - asta pentru ca multe lucruri aparent simple am constatat ca sunt prost intelese.

Cand incepi sa-i explici cuiva ca nu intelege bine, in loc ca reactia sa fie de "multumesc" de obicei incepe sa faca scandal si sa vada cine stie ce motivatii legate de faptul ca eu vand statii de lipit.

Si problema mea este ca nu vreau sa creez debandada in zona unui coleg moderator, mai laes daca nu este dedicata letcoanelor.

 

 

NU trebuie nici un fuzzy, se numeste "predictiv" adica un controller PID.

Discutia mai avansata insa arata ca nu este nevoie de predictie, din mai multe puncte de vedere, si nu o sa ma apuc aici sa le explic. Dar in esenta un simplu comparator clasic fara nici un sistem predictiv poate sa asigure variatii termice in senzor cu amplitudine sub 10-15 grade.

Tineti seama ca aceste 15 grade sunt mult mai putine decat cele peste 20-25 grade, unde este limita uzuala a unei variatii termice pe rezistenta care se poate propaga sesizabil la varf.

Link spre comentariu

Ai adus la suprafata un topic vechi unde am surpriza sa ma autodescopar... combativ. Ulterior am renuntat sa mai incerc sa lamuresc oamenii si in general cam pastrez tacerea, cu speranta ca se va face candva si o sectiune mai mult sau mai putin specializata pentru autodotare (aparatura de laborator diy) sau chiar una speciala de letcoane.

 

Si sa stii ca varfurile alea sunt si cele mai ieftine disponibile uzual, si sunt si foarte bune, eu le folosesc de 4 ani si suprafata activa este ca noua, la toate. Plus ca ai forme si marimi foarte variate.

 

m-am uitat ieri pe ebay special după vârfuri de Hakko, crezând c-am reuşit să rasolesc ŞI vârful... şi să vezi chestie: mai nou, băieţii vând capete de Hakko "din cupru pur", lucru care m-a cam... surprins!

arată la fel ca vârfurile normale, dar nu sunt nichelate/cromate/stibiate/ce-o fi, de nici un fel... cuprul ăla e lăsat aşa cum e.

 

io acum mă chinui să fac şi pentru mine un "Wolf", şi-i ca de obicei: fac pentru mine, mă chinui ca naiba, fac pentru altul, nici o problemă... e tentat careva să comande d-alea, să vadă cam ce le poate pielea?

eu aş lua, de curiozitate, dar mi-e că s-ar putea să nu am la ce să le folosesc... şi să îmi ies din sărite suficient ca să cumpăr o plăcuţă Hakko de pe ebay... deşi s-ar putea să am bafta să fie pentru letcon cu termistor, nu cu termocuplă, cum am eu... :(

Link spre comentariu

Stai incet, nu te ambala...

 

Varfurile pe care le poti vedea si pe threadul meu, sunt cele standard cu aspect argintiu. Dar vezi ca sunt si ele de mai multe calitati, oricum toate sunt facute in China fie ca scrie sau nu Hakko pe ele.

Merg bine, ba chiar foarte bine - dupa 4 ani de folosire (unele intensa) suprafata activa este OK. Ceea ce le diferentiaza de cele proaste este ca fludorul adera foarte bine pe ele.

Tinand cont ca sunt ieftine, poate cel mai ieftin tip de varf disponibil nu vad de ce ai cauta altceva.

 

Exista cele cu aspect vadit/pronuntat de cupru pe exterior, mai exista unele negre la exterior - cum spuneam nu vad ce motivatie ar fi sa iei asa ceva cand cele standard fac ce se lauda astea ca "fac mai bine".

Daca nu ai astampar si vrei sa dai banii pe ele spune-ne ce beneficii au... sunt curios.

 

In mod normal orice varf are masa/miezul de cupru, astfel conduce temperatura bine, preia cu pierderi minime temperatura si are o masa termica mare. Cuprul este insa acoperit de mai multe straturi metalice, in final fiind crom pe partea inactiva si un strat aderent la fludor pe partea activa (material?).

Deci cupru neacoperit este o proasta idee in mod clar, pentru ca nu castiga la masa termica decat niste microni in diametru echivalenti cu grosimea metalizarilor, iar cuprul nu este protejat. Si cuprul neprotejat cedeaza repede sub actiunea decapantului si temperaturii, nici vorba sa rezite 4 ani.

Cat despre cele negre - habar-n-am ce material este dar cromarea standard este foarte OK, se oxideaza dupa mai mult timp si apoi raman nedefinit stationare - ce sa aiba in plus cele negre?.

Link spre comentariu

păi nu mă ambalez de nici un fel, e doar suprinderea mea, că e pentru prima oară că văd vârfuri de letcon din cupru chior, netratat în nici un fel! :)

bine, am folosit anse din cupru pentru pistol (folosesc şi acum!), am folosit o vreme vârfuri de letcon din sârmă de cupru groasă de 3-4 mm (păcat că nu mai am de unde scoate... acum diametrele se dau cu tot cu izolaţia de plastic, şi de cele mai multe ori, izolaţia aia e peste jumătate din diametrul "sârmei"!), dar vârfuri de letcon, "de cumpărat", şi nu o marcă oarecare, totuşi, niciodată! :)

Link spre comentariu

Iti dai seama ca asa cum se corodeaza ansa din cupru neprotejat, asa se va coroda si un varf fara acoperiri.

 

Defapt unii au testat involuntar, curatind varful prea grosolan, au distrus acoperirea cuprului dupa care varful '"se dizolva" foarte rapid. De asta recomand curatirea varfului numai la temperatura de lucru, cu o carpa de bumbac USCATA, doar ce este imposibil de indepartat se poate ataca cu ceva metalic la rece, dar cu mare atentie sa nu fii prea insistent...

Link spre comentariu

Am citit acest topic, este foarte interesant ca idei si noutati la zi.

Uneori pentru lipirea componentelor pe placi de ceramica, am construit virfuri de cupru cromate,

cu virful pilit oblic ca in poza, pentru ciocanele de lipit Ersa de 8W si miniatura de 5W.

post-238209-0-87741100-1496823214_thumb.jpg

Pentru Ersa de 5W diametrul virfului este de 1mm, nu mai am modelul si pentru 8W 2mm.

Aceasta deoarece transferul de caldura de la virful de cupru este mult mai bun decit la cel "feriat"

si pentru ca amprenta de cositor este cit virful letconului. Pe crom nu prinde cositorul.

Este adevarat ca se tocea portiunea de cupru si trebuia pilt din cind in cind, dar in proiect am prevazut

un virf cu partea subtire mai lunga.

 

@gsabac

 

Link spre comentariu

Foarte ca lumea construite varfurile, cu aspect industrial.

 

Dar face si industria exact la fel, uite aici modelele cu denumirea 2C, 3C si 4C unde cifra reprezinta diametrul cilindrului taiat oblic.

https://s25.postimg.org/wqb064bov/image.jpg

In gama Hakko mai exista si codul 1C, si mai fin, adica evident forma similara cu 2C dar cu diametrul cilindrului de 1mm, nu este pus in aceasta poza.

 

Forma aceasta "C" se remarca prin continenta excelenta la fludor si este forma predilecta pentru SMD - tija subtire are rezistenta termica mare si permite o cadere mare de temperatura pe ea, cu socuri termice mai mici.

Link spre comentariu

De curind am construit un letcon termostatat pe baza unor componente originale Weller, ca in poza.

 

post-24607-0-88408500-1490530599.jpg

 

Bineinteles ca am pentru el toate tipurile de virfuri, dar si unele construite de mine, de forme speciale.

Constructia interna este urmatoarea.

post-24607-0-16560100-1490530611.jpg

Cablul de iesire este blocat cu un surub si o pana de sticlotextolit si letconul

are o conexiune de masa pentru protectia antistatica a montajelor construite sau reparate.

Schema este cea mai simpla posibila pentru un senzor original cu termistor, care are 1,2MOhmi

la 20 de grade si citiva KOhmi la 450 de grade.

 

@gsabac

 

 

 

Link spre comentariu

că apăru razant chestiunea: cu ce măsor io o temperatură de pe la 20 la circa 600 de grade, maximum? :)
am vrut să iau o termocuplă de-aia "de aparat de măsură", de care e plin pe ebay, dar alea măsoară maximum 300-350 de grade. cu temperatura sub 20 de grade n-am ce face. nu pentru ce am io nevoie.
m-am uitat după ceva senzori de temperatură: mai nimic. adică majoritatea sunt proiectaţi cam tot aşa, pentru temperaturi maxime între 127 şi 350 de grade.
grade Celsius, fireşte... alea Fahrenheit sunt ceva mai mari! :)

... poate ar trebui să revin la poveştile strămoşeşti cu senzorul de temperatură făcut dintr-o diodă sau un tranzistor conectat ca diodă... dar nu-mi mai aduc aminte la ce temperatură maximă rezistă alea... şi oricum, dat fiind că terminalele "senzorului" sunt lipite cu fludor... hmmm... nu-i bai, şurub, tată! :)

n-am nevoie de superprecizie: pur şi simplu vreau să ştiu cam ce temperatură am la vârful letconului, şi atât.
m-am uitat pe net... există un număr de "producători majori de termocuple şi termistoare", dar, deşi termocuplele tip J şi K sunt "standard industrial", adică indiferent de producător ar trebui să aibă aproximativ aceeaşi plajă de temperaturi, ele diferă de la producător la producător.
nu mai pomenesc că tabelele de corespondenţe temperatură-tensiune sunt şi ele fioros de diferite.
colac peste pupăză, deşi joncţiunile termocuplelor tip K ar rezista la peste 1000 de grade, nimeni nu garantează funcţionarea corectă a termocuplei la peste 300 de grade... măi să fie!

ca idee, cât m-am strofocat cu staţia de lipit, am observat că dacă letconul era la temperatura camerei, citeam cam 2-3 mV la terminalele termocuplei, pe măsură ce se încingea, avansa repegior până pe la 10-12 mV, apoi continua să se încălzească, dar mult mai lent, până la circa 35 mV, după care mai creştea FOARTE lent cu câţiva mV... ciudat!
e valabil şi la clona Hakko, şi la SL30-ul meu... ar însemna că au ambele acelaşi tip de termocuplă... şi mă întreb dacă nu cumva e la fel ca alea "de multimetru", care măsoară până la maximum 350 de grade... s-ar potrivi... 35 mV, 350 de grade... hmmm...

termistoare, mă rog, rezistenţe dependente de temperatură la peste 350 de grade am văzut... în ofertele producătorilor sus-pomeniţi, şi pe la vânzători gen mouser sau farnell, unde au nişte preţuri... ăăă... "corecte"! :)

Link spre comentariu

... până la urmă, iau una "de multimetru" de pe ebay. la noi costă una bucată d-aia între 8 şi 30 de lei, în funcţie de foamea de bani a comersantului... şi e fix acelaşi lucru! :)

am mai văzut şi ceva de genul ăsta, inclusiv cu tija mai lungă, uneori de peste 1 metru, şi măsurând maximum 1250 de grade C, la aproximativ 3-5 usd, dar nu prea am idee dacă le pot lua în serios... siturile "producătorilor de marcă" au nişte preţuri simţitor mai mari pentru termocuplele din gama asta de temperaturi, de unde şi reticenţele mele...
în plus nici unul nu indică o documentaţie, o cocomârlă, ceva, să-ţi faci idee de corespondenţa temperatură-tensiune...

http://www.ebay.com/itm/1M-3-3ft-K-Type-Thermocouple-Control-Temperature-Controller-0-800C-Sensor-Probe-/262632674473?hash=item3d262094a9:g:K08AAOSw8gVX3621

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări