Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
dorian 70

pompa de ape uzate

Recommended Posts

Deschid acest subiect pentru a-mi limpezi unele neclaritati.

Este vorba despre o pompa de ape uzate cu rezervor, folosita pentru ridicarea la nivelul parterului a apei uzate, colectata de la un dus aflat la subsol.

Mai simplu spus, dusul se afla la subsol, iar apa de la canalizare trebuie urcata cca 2 metri.

Este vorba de o pompa in genul celei din poza alaturata, nu am poza cu pompa in cauza, insa am cu eticheta pozata aici.

post-185456-0-35379400-1406234531_thumb.jpg  post-185456-0-53070300-1406234664_thumb.jpg

Comanda motorasului pompei se face electronic cu releu si un timer realizat cu HEF4541, totul alimentat direct din reteaua de 230V cu o rezistenta+dioda serie si condensator de filtraj.

Comanda timerului HEF4541 se face cu un senzor de presiune, la care de asemenea nu-i pot face momentan poza (acumulatori descarcati)  insa este identic cu cel din poza de aici:

post-185456-0-59082800-1406235258_thumb.jpeg

Pe acest senzor este inscriptionat LEFOO, am inteles ca este o firma care face senzori de presiune si GUNNY754 -probabil este modelul de senzor.

Senzorul are un furtunas care probabil ca "simte" presiunea, iar daca suflu, destul de usor de altfel, se aude un zgomot parca ar cupla un contact in el, insa pe ohmmetru nu apare nimic.

Presupun ca senzorul are un contact normal deschis iar cand presiunea creste, contactul ar trebui sa se inchida.

Pinii senzorului de presiune sunt conectati ( in serie cu o rezistenta de 100 Ohmi) intre pinul 6 si V+ la HEF4541, astfel pompa functioneaza alternativ cu timpi de lucru si pauza egali, dictati de R si C.

Pun si o schema de principiu cu 4541 gasita cu gogu, schema care nu este a montajului de fata ci numai pentru exemplificarea modului de lucru a timerului cu 4541.

post-185456-0-71632400-1406236978_thumb.gif

Asta am inteles eu pana acum!

Aveti idee unde as putea gasi un senzor potrivit acestei pompe?   (eventual mp)

Edited by dorian 70

Salut; incearca cu un presostat diferential de la centralele termice, sau chiar cu un presostat de masina de spalat.

Multumesc de sugestie, imi  poti recomanda si vreun magazin ceva? (sunt total pe dinafara cu domeniul asta)

Astazi am facut poze la placuta si am desenat si schema electrica.

Am verificat si functioneaza corect, monostabil cu temporizare de cca 5-7 secunde la cuplarea alimentarii sau a contactului senzorului.

post-185456-0-35728400-1406275434_thumb.jpg post-185456-0-27889500-1406275448_thumb.jpg