Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

scaderea turatiei unui ventilator


Postări Recomandate

1 minute ago, validae said:

Autotraful nu poate dăuna motorului alimentat.Poate fi o soluţie, oricum mai ieftin decât un convertizor de frecvenţă.Deşi acela e mai elegant, poţi regla turaţia în limite largi...

Nu găsesc un convertizor cu întrare 220V și ieșire tot 220v și nu cred ca e asa de ieftin. 

Autotransformatorul vreau să-l montez în camera tehnica  asa ca nu prea ma deranjează. 

Ce ma interesează este sa nu mai prăjesc alt motor de vcv deja am ars unul. 

Mulțumesc, 

Link spre comentariu

Convertizorul ăla de pe AliExpress pare a avea 3 borne la ieșire (U V W), dacă aia e ieșirea spre motor atunci o sa dea eroare la conectarea unui motor monofazat.

 

@Aurel Pai spus că motorul de VCV "despre motorul de la ventiloconvector nu pot sa va spun ca este cu 3 trepte de viteza." Dar ce ne poți spune? Dacă are 3 treptele de viteză trebuie sa fie ok dacă îl folosești pe treapta unu chiar daca e tubulatura mai mică.

Probabil îți trebuie ceva similar cu asta https://www.tme.eu/ro/details/arw-1.5/controlere-pentru-motoare-ac/breve-tufvassons/arw-1-5-1/

Editat de Stefan
Link spre comentariu
46 minutes ago, Stefan said:

Convertizorul ăla de pe AliExpress pare a avea 3 borne la ieșire (U V W), dacă aia e ieșirea spre motor atunci o sa dea eroare la conectarea unui motor monofazat.

 

@Aurel Pai spus că motorul de VCV "despre motorul de la ventiloconvector nu pot sa va spun ca este cu 3 trepte de viteza." Dar ce ne poți spune? Dacă are 3 treptele de viteză trebuie sa fie ok dacă îl folosești pe treapta unu chiar daca e tubulatura mai mică.

Probabil îți trebuie ceva similar cu asta https://www.tme.eu/ro/details/arw-1.5/controlere-pentru-motoare-ac/breve-tufvassons/arw-1-5-1/

Mulțumesc pentru răspuns, totuși as mai avea o intrebare: dacă pun un controler pentru motor pe 4 vcv - uri ar fi o problema sau trebuie sa pun pe fiecare. 

Curentul absorbit este de 0.5A pe 2 vcv uri

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări