Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIC alimentat continuu la 5,5V


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Sute de bucati functioneaza de 1-2 ani fara probleme alimentate la 6V...ca sa fiu mai precis, la 6,15-6,30V. Ceva probleme de anomalie pot aparea daca se foloseste  intrare analog, dar asta nu distruge picul.

@ Thunderer...daca alimentarea picului nu este stabilizata si folosesti 4 celule NIxx pt alimentare, teoretic vei avea o tensiune oscilanta intre 5,6V full si undeva sub 4,8V in pragul de descarcare.  O idee are fi  sa treci pe un pic LF cu alimentare de 3,3V  unde poti folosi un stabilizator liniar LDO iar comanda grilelor sa o faci printr-un optocuplor sau un driver dedicat. Astfel vei avea tensiune stabilizata pe pic si tensiune suficienta de deschidere ale grilelor.

In cazul unui ESC nu ti-as recomanda sa stabilizezi tensiunea de alimentare a picului printr-un rezistor si un tzenner

Link spre comentariu

Pic-ul lucreaza bine (si puntea ) la 4V, ceea ce este sub cei 4V si ceva ai celor 4NiMh descarcati. Am sa pun o dioda cu Vf cam de 200-300mV si gata, sigur nu aplic mai mult de 5.5V. Nu vreau sa pun alte drivere, caci lucrez la maximum 250-500Hz. Iar motorasul va trage maximum 300-500mA. Comanda mosfetilor e mediocra, dar nici motorul nu solicita puntea.E doar o solutie ieftina pentru o barcuta sub 400g. Viteza nu e un criteriu definitoriu pentru o miniatura de agreement.

Link spre comentariu

Sute de bucati functioneaza de 1-2 ani fara probleme alimentate la 6V...

Daca pentru un montaj facut "pe genunchi", pentru hobby poate fi o solutie acceptabila, pentru un produs "de serie" cum pare al vostru as fi cautat o solutie care sa ma tina in parametrii normali de functionare. Parerea mea, desigur.
Link spre comentariu

O solutie care sa tina in parametrii normali ai tensiunii de alimentare este imposibila! Multi dintre utilizatori nu vor sa inteleaga.... Nu fac compromisul de pune tot felul de protectii suplimentare pt a compensa ignoranta specificatiilor.Le-am trimis cu specificatia de a se alimenta la 5V, dar ei si-au creeat situatii de compromis alimentandu-le la 6V. Asa am aflat si eu ca functioneaza " long time " la tensiuni mai mari.

Pt curiozitate personala, sa testez limitele , m-am jucat cu o aplicatie cu un PIC16F alimentat la 7V :) Undeva pe la 8V picul da semne de "oboseala" si incepe sa se incalzeasca. Am incecat chiar si o alimentare de 2-3 secunde la 12V....s-a transformat in resou, dar tot nu s-a ars.

In schimb, un test facut pe 10F202 si 12F629 a demonstrat ca la o alimentare de 7V se distrug.

Clar ca si eu recomand respectarea specificatiilor din datasheet dar ideea era ca nu se intampla o catastrofa daca alimentarea picului este depasita cu cativa zeci de mV..

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări