Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Ombladon2002

Marire putere amplificator

Recommended Posts

Am amplificatorul unui tub de bass auto si vreau sa stiu daca i-as putea mari puterea facand modificari la amplificatorul actual sau pastrand doar sursa SMPS 12V->+ - 30V si sa fac alt amplificator.Acum tranzistorii finali sunt  C4468 si A 1695,se poate mari puterea schimband doar finalii sau nu?Cum pot afla care este puterea maxima a sursei SMPS?Ea este facuta cu integratul  TL494CN,are 2x P55NF06,iar sarma cu care este bobinat transformatorul este de 1mm.

Posted ImagePosted ImagePosted Image

se poate mari puterea schimband doar finalii sau nu?

Nu.

Totusi asteptam un raspuns mai detaliat,adica daca se poate totusi dar schimband si alte componente...

Putere mai mare = alte componente + alta sursa mai potenta + schema recalculata (sau alta!) ==> alt amplificator.

Ce legatura are cu ce am intrebat eu?

Putere mai mare = alte componente + alta sursa mai potenta + schema recalculata (sau alta!) ==> alt amplificator.

Nu vreau sa-i maresc puterea cu 200%,de asta am intrebat cum pot afla puterea maxima a sursei...

Îţi explică şi de ce nu poţi mări puterea unui amplif schimbînd doar trz finali. Nu e greu.

.............

Sursa aia probabil e la limită şi aşa.

Edited by zal

Bun,atunci ce ar mai trebui schimbat in afara de tranzistorii finali,si cum imi dau seama ce putere are sursa?

Puterea sursei nu trebuie sa fie mare tocmai datorita tensiunii mici, chiar si pe sarcina de 4 Ohm, nu ar fi nevoie de mai mult de cca 130-140W de la sursa, Probabil cam pe acolo se inscrie, ceea ce inseamna o putere utila pentru sarcina de aproape 100W.

Acuma ca sa maresti puterea utila audio relativ indiferent cat de putin, modificarile sunt sau pot fi importante asa cum Dl @Remus a mentionat, evident ca totul se va baza pe marirea tensiunii de alimentare de la sursa, asta va aduce dupa sine un lant de modificari necesare, atat la sursa cat si la amplificator, ceea ce intr-un final poate presupune niste costuri nedorite, plus ca modificarile respective vor trebui facute de cineva care chiar stie ce face, si @Ombladon iti cer scuze anticipat daca te vei simti ofensat, dar insasi topicul acesta al tau arata faptul ca nu ai suficienta pregatire tehnica pentru a reusi fara asistenta importanta, adica nu e imposibil dar e foarte greu.

PS: De curand am modificat amplificatoarele finale de la amplituner-ul unui amic, era totul dimensionat pentru minim 8 Ohm, totul extrem de firav, pana si biasul era o improvizatie amuzanta, practic a trebuit sa modific cam 70-80% din amplificator doar ca sa adaptez pentru sarcini de 4 Ohm si alimentare doar cu cativa V mai mare... Costurile evident n-au fost mici si toata treaba mi-a luat aproape 2 zile de lucru, si retine, eu doar am adaptat amplificatorul pentru sarcini de 4 Ohm...

Nu ma simt ofensat,nu am 40 de ani si voi 20 si sa ma deranjeze cand imi explicati ceva,asa cum ii deranjeaza pe unii...Despre sursele SMPS nu stiu nimic,iar despre amplificatoare,stiu foarte putine lucruri,acum as putea folosi sursa si sa alimentez un alt amplificator care la aceeasi tensiune (si un curent mai mare dat de sursa) sa scoata o putere mai mare (tot pe 4 ohmi)?

Nu se poate obtine putere mai mare pe aceeasi sarcina doar marind curentul de la sursa, indiferemnt cat de mult o faci, sarcina isi ia cat curent are nevoie. Puterea se mareste fie marind tensiunea de alimentare fie micsorand sarcina, nu rcomand insa varianta 2, iar marirea tensiunii de alimentare deja am spus mnai sus ca implica multe posibile modificari, atat la sursa cat si la amplificator care trebuie adaptat, dar pentru asta trebuie intai analizate schemele atent atat la sursa cat si la amplificator, si decis ce si cum se va face.